Przegląd Analizy Mikrobiomu

ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:33
Uwaga
Niniejszy raport przedstawia wyniki analizy funkcjonalnej mikrobiomu opartej na predykcji genowej (PICRUSt2) i opisuje potencjał metaboliczny mikrobiomu, a nie bezpośredni pomiar metabolitów (np. we krwi lub moczu). Wyniki mają charakter informacyjny i naukowy oraz wymagają interpretacji w kontekście stanu zdrowia. Nie należy podejmować samodzielnych decyzji terapeutycznych ani istotnych zmian diety bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem klinicznym.

1. Synteza kliniczna

To wygląda na umiarkowaną dysbiozę funkcjonalną: główne obszary wymagające uwagi to Cholina / TMA / TMAO i Ryzyko Sercowo-Naczyniowe, Szczawiany / Ryzyko Kamicy, Metanogeneza oraz częściowo Oś Mikrobiom–Mitochondria, przy jednoczesnym zachowaniu wielu wyraźnych cech ochronnych w innych osiach. Po stronie obciążeń widać przede wszystkim przewagę produkcji TMA nad ochronnym przekierowaniem choliny, osłabioną zdolność degradacji szczawianów oraz obniżone wsparcie osi hydrogenotroficznej i metylotroficznej. Po stronie mocnych stron profil ma kilka istotnych zabezpieczeń: ochronny układ histydyna–histamina w osi Białka i Azot, niski potencjał immunogennego LPS i curli w osi Prozapalny LPS i Biofilm, przewagę metabolizmu błonnikowego nad mucynowym w osi Węglowodany i Bariera Jelitowa oraz bardzo niski klasyczny potencjał SRB-zależnego H₂S w osi Siarka i Toksyczność H₂S. Równowaga paliwo–toksyny jest więc mieszana: paliwo fermentacyjne i część funkcji ochronnych są zachowane, ale kilka osi buforujących i degradacyjnych działa słabiej niż optymalnie. Pojemność Dietetyczna wskazuje na SZEROKĄ TOLERANCJĘ, więc kierunek żywieniowy może być szeroki i roślinnie zorientowany, bez potrzeby wąskich restrykcji, z bardziej świadomym podejściem do nabiału i warzyw krzyżowych.

2. Główne mechanizmy patologiczne

  • Przewaga osi cholina → TMA nad ochronnym przekierowaniem choliny
    Klinicznie: może współtworzyć mniej korzystne tło sercowo-metaboliczne, zwłaszcza przy wysokiej podaży prekursorów choliny i odpowiednim kontekście gospodarza.
    Mechanizm: w osi Cholina / TMA / TMAO i Ryzyko Sercowo-Naczyniowe obecne są bardzo wysokie sygnały TMA_Production_Risk_Index i TMA_Net_Balance w P95-P99, przy jednocześnie niskich Kennedy_Pathway_Total, Kennedy_Protection_Score i bardzo niskim Choline_Bifurcation_Index w P1-P5.
    Rozwiązanie: DIETA + FEED + WEED — ograniczenie nadmiaru prekursorów choliny/TMA, wzmacnianie torów konkurencyjnych i wsparcie klirensu.
  • Deficyt ochronnej degradacji szczawianów
    Klinicznie: może zwiększać podatność na mniej korzystne tło szczawianowe, szczególnie przy wywiadzie kamicy, wysokiej podaży szczawianów lub zaburzeniach wchłaniania tłuszczów.
    Mechanizm: w osi Szczawiany / Ryzyko Kamicy widoczny jest zbiorczy spadek modułu Type II — kilka metryk ochronnych jest w P0-P1/P5-P25, a równocześnie Oxalate_Stone_Risk_Index i Oxalate_Synthesis_Score są w P75-P95.
    Rozwiązanie: DIETA + FEED — strategia niskiego ładunku szczawianowego względnie do ochrony degradacyjnej, z odpowiednim wapniem w posiłkach i nawodnieniem.
  • Obniżone wsparcie metanogennego „zlewu” H₂ i substratów metylowych
    Klinicznie: samo w sobie nie wspiera obrazu wysokiej metanogenezy ani wyraźnego wzorca IBS-C, ale może oznaczać słabszą elastyczność jednego z torów usuwania wodoru i metyloamin.
    Mechanizm: w osi Metanogeneza kilka metryk hydrogenotroficznych i metylotroficznych znajduje się w P0-P1, podczas gdy Total_Methanogenesis_Potential, Methane_Production_Index i IBS_C_Risk_Score pozostają w P50-P75.
    Rozwiązanie: FEED + monitorowanie — wspierać ogólną równowagę fermentacyjną i nie traktować tego jako obrazu nadmiernej metanogenezy.
  • Osłabiona tarcza antyoksydacyjno-naprawcza przy zachowanym paliwie mitochondrialnym
    Klinicznie: może odpowiadać mniejszej odporności ekosystemu na presję oksydacyjną, zwłaszcza przy współistniejącym stresie metabolicznym lub zapalnym.
    Mechanizm: w osi Oś Mikrobiom–Mitochondria zbieżnie obniżone są markery antyoksydacyjne i naprawcze, w tym Protein_repair_MSR i Oxidative_resilience_proxy w P1-P5, przy zachowanych metrykach paliwowych w P50-P75.
    Rozwiązanie: FEED + DIETA — wsparcie polifenoli, kofaktorów redoks i żywności wspierającej odporność oksydacyjną.
  • Łagodnie osłabiona oś GABA przy zachowanym globalnym bilansie psychobiotycznym
    Klinicznie: może mieć znaczenie przy napięciu, śnie, nadwrażliwości trzewnej lub stresie, ale nie wygląda na szeroką dysregulację neuromodulacyjną.
    Mechanizm: w osi Psychobiotyki i Neuromodulatory GABA_Production jest w P5-P25, a Glutamate_Pool opisowo bardzo niski, przy jednocześnie typowych Psychobiotic_Score i Neuromodulation_Risk.
    Rozwiązanie: FEED + SEED — wspieranie fermentacji błonnika i kategorii drobnoustrojów związanych z osią neuromodulacyjną.

3. Profil bakteryjny: kto tu nadaje ton?

Dane organizmów wieloosiowych są skąpe dla tego profilu — to typowe przy profilach z niewielką liczbą wielokoszykowych ekstremów; żaden takson nie przekroczył progu aktywności równoczesnej w co najmniej trzech osiach z metrykami outlierowymi.

  • Kluczowi sprzymierzeńcy funkcjonalni
    • kategorie producentów SCFA z fermentacji błonnika — wspierane przez stabilną oś maślanu i korzystny profil fermentacyjny,
    • kategorie drobnoustrojów wykorzystujących fruktany, pektyny i skrobię oporną — zgodne z mocnymi stronami osi błonnikowej,
    • kategorie komensalnych beztlenowców o aktywności redoks i detoksykacyjnej — zgodne z niskim potencjałem SRB-zależnego H₂S i niskim immunogennym LPS,
    • kategorie mikrobiomu o profilu witaminowo-produkcyjnym — zgodne z profilem FABRYKA w osi witamin B.
  • Grupy do monitorowania
    • kategorie producentów TMA zależnych od choliny, bo to one najpewniej napędzają niekorzystny bilans osi cholinowej,
    • kategorie mikrobiomu o słabej ochronie przeciw szczawianom, czyli społeczności z ograniczoną reprezentacją wyspecjalizowanej degradacji Type II,
    • kategorie konkurujące o żelazo, ponieważ w osi Mikrobiom–Mitochondria widoczny jest łagodnie podwyższony sygnał sideroforowy.

4. Strategia modulacji

KROKCELTAKSON / SUBSTRATINTERWENCJA
WEEDZmniejszyć źródło TMAoś cholina → TMA / CutC_TMA_ProductionOgraniczyć nadmiar produktów szczególnie bogatych w prekursory choliny w diecie codziennej; unikać kumulacji dużych porcji w jednym posiłku; preferować bardziej roślinny model żywienia.
WEEDZmniejszyć tło pro-szczawianowesubstraty wysokoszczawianowePrzy wywiadzie kamicy lub objawach ograniczać największe ładunki szczawianów i łączyć je z wapniem w posiłku; zadbać o regularne nawodnienie.
SEEDWzmocnić korzystny sygnał fermentacyjny i psychobiotycznykategorie producentów SCFA i neuromodulatorówRozważyć żywność fermentowaną dobrze tolerowaną klinicznie oraz interwencje probiotyczne ukierunkowane na wsparcie osi GABA/SCFA, jeśli są objawy i istnieje wskazanie kliniczne.
FEEDPodtrzymać fermentację ochronnąskrobia oporna, błonnik prebiotycznyZgodnie z profilem SZEROKA TOLERANCJA: regularnie włączać ziemniaki lub ryż po ugotowaniu i schłodzeniu, owies, czosnek, cebulę, por, szparagi i inne źródła błonnika prebiotycznego.
FEEDWspierać barierę i przewagę osi błonnikowejfruktany, pektyny, różnorodne włókna roślinneWykorzystać mocne strony osi Węglowodany i Bariera Jelitowa: regularna rotacja warzyw, owoców i prebiotyków, bez agresywnego zwiększania dawek na start.
FEEDWspierać odporność antyoksydacyjnąpolifenole i kofaktory redoksCodziennie uwzględniać jagody, kakao/gorzką czekoladę, zieloną herbatę, oliwę extra virgin, zioła i kolorowe warzywa; to szczególnie zasadne przy osłabionej osi antyoksydacyjno-naprawczej.
FEEDDopasować nabiał do pojemności mikrobiomunabiał fermentowany / laktozaPrzy szerokiej tolerancji, ale niższych Lactose_Adaptation_Index i Dairy_Processing_Score, preferować kefir, jogurt, sery dojrzewające i mniejsze porcje zamiast dużych ilości świeżego mleka.
FEEDLepiej wykorzystać warzywa krzyżowewarzywa krzyżoweSiekać lub blendować i odczekać przed gotowaniem; zaczynać od form lepiej tolerowanych, np. rukoli, rzodkiewki i dodatków surowych.

5. Zalecana weryfikacja diagnostyczna

  • TMAO w osoczu lub pokrewne metabolity — do potwierdzenia funkcjonalnego wzorca osi cholinowej.
  • Profil lipidowy + hsCRP — jeśli istnieje kliniczny kontekst ryzyka sercowo-naczyniowego.
  • 24-godzinna zbiórka moczu z oceną szczawianów i parametrów przesycenia — szczególnie przy wywiadzie kamicy.
  • Podstawowa ocena nerkowa, np. kreatynina/eGFR — pomocna przy interpretacji metabolitów osi TMA/TMAO i ryzyka kamicy.
  • Opcjonalnie markery stresu oksydacyjnego / statusu redoks — jeśli obraz kliniczny sugeruje przeciążenie oksydacyjne lub zmęczenie metaboliczne.

6. Podsumowanie dla pacjenta

Twój mikrobiom pokazuje umiarkowaną nierównowagę funkcjonalną: większość osi działa dość stabilnie, ale kilka obszarów wymaga ukierunkowanej poprawy. Najważniejsze mocne strony to dobry profil fermentacji błonnika, ochronny układ histamina/histydyna, niski potencjał prozapalnego LPS i curli oraz bardzo niski klasyczny potencjał SRB-zależnego H₂S; główne obszary uwagi to TMA z choliny, słabsza degradacja szczawianów i niższa odporność antyoksydacyjno-naprawcza. Twój mikrobiom ma SZEROKĄ TOLERANCJĘ dietetyczną, więc najlepiej wspiera go różnorodna dieta roślinna z regularnym błonnikiem i skrobią oporną, przy bardziej świadomym podejściu do nabiału i przygotowania warzyw krzyżowych. Najlepszy kolejny krok to celowana interwencja żywieniowa i kontrola wybranych markerów laboratoryjnych, zamiast szerokich restrykcji.

Uwaga metodologiczna

  • To jest analiza przewidywanego potencjału funkcjonalnego mikrobiomu na podstawie PICRUSt2, a nie bezpośredni pomiar metabolitów.
  • Wnioski pokazują, co mikrobiom może robić na poziomie zawartości genów, nie zaś rzeczywiste stężenia TMAO, szczawianów, H₂S, GABA czy kwasów żółciowych.
  • Znaczenie kliniczne zawsze wymaga korelacji z objawami, dietą, lekami i badaniami gospodarza.
Metabolizm Białek i Azotu
ID Koszyka: 0FSVDHWIHGUP
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:34
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [21/34]
ArAT Transaminase Benefit
381.236
P5-P25
(mean: 269.711)
TPL Phenol Risk
1.815
P5-P25
(mean: 3.735)
HpdBCA pCresol Total
523.604
P50-P75
(mean: 742.452)
HpdBCA pCresol Functional
293.182
P50-P75
(mean: 398.861)
pCresol Risk Weighted
1403.149
P50-P75
(mean: 1931.371)
Urease Total Activity
5606.880
P50-P75
(mean: 5301.060)
Urease ABC Colocalized
5601.764
P50-P75
(mean: 5177.174)
Urease Full Complex
78.258
P5-P25
(mean: 92.641)
Urease Partial Complex
5758.280
P50-P75
(mean: 7086.794)
Urease Accessory Pool
3872.307
P50-P75
(mean: 4137.452)
BAI Histamine
21.256
P5-P25
(mean: 94.466)
BAI Tyramine
330.169
P75-P95
(mean: 757.858)
BAI Cadaverine
3462.338
P25-P50
(mean: 4157.586)
BAI Putrescine
527.124
P25-P50
(mean: 629.603)
HAL Histidase Benefit
5212.164
P50-P75
(mean: 6558.160)
TnaA Indole Production
4013.283
P50-P75
(mean: 4052.556)
GAD GABA Production
1138.414
P5-P25
(mean: 1388.221)
UTPI Uremic Toxin Production
3.685
P50-P75
(mean: 2.593)
Phenol pCresol Combined Risk
1404.964
P25-P50
(mean: 1041.837)
ARI Ammonia Risk
14473.958
P50-P75
(mean: 18331.800)
Urease Completeness Ratio
0.014
P5-P25
(mean: 0.024)
Urease Structural Ratio
2.997
P50-P75
(mean: 2.994)
BAI Total Weighted
4516.600
P5-P25
(mean: 4135.284)
BAI Histamine Tyramine Max
330.169
P25-P50
(mean: 408.424)
HBI Histidine Bifurcation
245.205
P99-P100
(mean: 200.000)
TBBI Tyrosine Bifurcation
0.314
P5-P25
(mean: 0.218)
Beneficial Pathways Total
6731.814
P25-P50
(mean: 9345.986)
Detrimental Pathways Total
4520.285
P5-P25
(mean: 4137.014)
Protein Metabolism Balance
1.489
P50-P75
(mean: 1.683)
PNTI Protein Nitrogen Toxicity
2978.809
P50-P75
(mean: 4021.125)
MAOI Contraindication Flag
330.169
P75-P95
(mean: 757.858)
CKD CVD Risk Flag
1404.964
P25-P50
(mean: 1041.837)
Hepatic Encephalopathy Risk Flag
14473.958
P50-P75
(mean: 18331.800)
Histamine Intolerance Risk Flag
0.087
P1-P5
(mean: 0.084)
🧬

Analiza Koszyka

Uwaga metodologiczna

Ten raport opisuje przewidywany potencjał funkcjonalny mikrobiomu na podstawie analizy PICRUSt2, czyli inferencji zawartości genów z danych 16S rRNA. Wyniki są przedstawione jako pozycja percentylowa względem kohorty referencyjnej n=623, więc pokazują, co mikrobiom może robić metabolicznie, a nie bezpośrednio zmierzone stężenia metabolitów. W tym koszyku nie widać wyraźnego problemu zero-inflacji; interpretacja opiera się głównie na pasmach percentylowych.

Podsumowanie wykonawcze

  • Profil tego koszyka wskazuje na ŁAGODNĄ WARIACJĘ: nie ma rozległej dysregulacji, ale obecne są dwa skrajne sygnały wymagające kontekstu funkcjonalnego.
  • HBI_Histidine_Bifurcation znajduje się w P99-P100, co sugeruje bardzo silne przesunięcie metabolizmu histydyny w stronę szlaku HAL, a nie produkcji histaminy.
  • Histamine_Intolerance_Risk_Flag znajduje się w P1-P5, co jest wynikiem ochronnym i spójnym z niskim potencjałem histaminowym; równocześnie BAI_Tyramine i MAOI_Contraindication_Flag w P75-P95 stanowią łagodnie podwyższony sygnał osi tyraminy.

Kluczowe odchylenia (poza P25-P75)

W tym koszyku stwierdzono 2 skrajne odchylenia (pasy P0-P5 lub P95-P99/P99-P100), co odpowiada statusowi ŁAGODNA WARIACJA.

(a) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w wysokim paśmie — kierunek NIEKORZYSTNY

  • BAI_Tyramine (P75-P95): łagodnie podwyższony potencjał produkcji tyraminy, co może zwiększać znaczenie osi amin biogennych.
  • MAOI_Contraindication_Flag (P75-P95): łagodnie podwyższony sygnał funkcjonalny zgodny z obecnością potencjału tyraminowego; klinicznie istotny głównie przy ekspozycji na leki z grupy MAOI.

(b) OCHRONNE w niskim paśmie — kierunek OBNIŻONEGO WSPARCIA

  • ArAT_Transaminase_Benefit (P5-P25): obniżony potencjał korzystnej transaminacji tyrozyny, czyli słabsze kierowanie tyrozyny na szlak energetyczny.
  • GAD_GABA_Production (P5-P25): obniżony potencjał produkcji GABA, co może oznaczać nieco słabsze funkcjonalne wsparcie osi jelito–mózg.
  • TBBI_Tyrosine_Bifurcation (P5-P25): łagodnie obniżony bilans bifurkacji tyrozyny; kierunek mniej korzystny, częściowo zgodny z niższym ArAT_Transaminase_Benefit oraz obecnością łagodnie podwyższonego BAI_Tyramine.

(c) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w niskim paśmie — kierunek OCHRONNY

  • TPL_Phenol_Risk (P5-P25): niski potencjał produkcji fenolu jest korzystny i ogranicza jedną z osi toksyn mocznicowych.
  • Urease_Full_Complex (P5-P25): niski potencjał pełni funkcjonalnej ureazy jest korzystny, bo zmniejsza zdolność do wydajnej produkcji amoniaku.
  • BAI_Histamine (P5-P25): niski potencjał produkcji histaminy jest korzystny i wspiera niski sygnał ryzyka histaminowego.
  • BAI_Total_Weighted (P5-P25): łączny potencjał amin biogennych pozostaje obniżony, co ogólnie działa ochronnie mimo łagodnie wyższego sygnału tyraminy.
  • Urease_Completeness_Ratio (P5-P25): niski udział pełnych kompleksów ureazy sugeruje mniej efektywną organizację tej osi, co w tym kontekście jest raczej korzystne niż niekorzystne.
  • Detrimental_Pathways_Total (P5-P25): zagregowany potencjał szlaków szkodliwych jest obniżony, co wspiera ogólnie korzystny profil tego koszyka.
  • Histamine_Intolerance_Risk_Flag (P1-P5): bardzo niski sygnał ryzyka nietolerancji histaminy jest wyraźnie ochronny.

(d) Korzystne w wysokim paśmie — kierunek MOCNA STRONA

  • HBI_Histidine_Bifurcation (P99-P100): bardzo silnie korzystny bilans metabolizmu histydyny, wskazujący na dominację szlaku HAL nad osią histaminową.

Zbieżność osi i interakcje między osiami

Najbardziej spójny sygnał dotyczy osi histydyna–histamina: BAI_Histamine w P5-P25, HBI_Histidine_Bifurcation w P99-P100 oraz Histamine_Intolerance_Risk_Flag w P1-P5 tworzą bardzo zgodny, ochronny wzorzec. Oznacza to, że histydyna jest funkcjonalnie kierowana raczej ku przemianom energetycznym niż ku produkcji histaminy.

Oś tyrozyna → fenol/p-krezol jest bardziej mieszana. Z jednej strony TPL_Phenol_Risk w P5-P25 działa ochronnie, a wskaźniki p-krezolowe pozostają w IQR; z drugiej strony ArAT_Transaminase_Benefit i TBBI_Tyrosine_Bifurcation w P5-P25 sugerują nieco słabsze korzystne przekierowanie tyrozyny. Nie ma jednak zbieżności z wysokim UTPI_Uremic_Toxin_Production, ponieważ ten pozostaje w P50-P75.

Oś ureaza–amoniak wygląda zasadniczo stabilnie: całkowita aktywność i wskaźniki ryzyka amoniaku są w IQR, a niski Urease_Full_Complex oraz niski Urease_Completeness_Ratio nie wskazują na nasilony potencjał najbardziej wydajnej konfiguracji ureazy. W osi amin biogennych dominuje więc nie histamina, lecz łagodny sygnał tyraminy.

Analiza wskaźników złożonych

Wskaźniki złożone są tutaj raczej uspokajające niż alarmujące, choć nie całkowicie jednorodne.

  • UTPI_Uremic_Toxin_Production (P50-P75): w zakresie międzykwartylowym; nie potwierdza dominacji osi toksyn mocznicowych.
  • TBBI_Tyrosine_Bifurcation (P5-P25): łagodnie mniej korzystny bilans tyrozyny. Ten kierunek jest wiarygodny, bo współwystępuje z ArAT_Transaminase_Benefit w P5-P25; nie można jednak przypisać go wysokiemu TPL, ponieważ TPL_Phenol_Risk jest również nisko.
  • HBI_Histidine_Bifurcation (P99-P100): bardzo silna przewaga korzystnego szlaku HAL nad osią histaminową; to jeden z najmocniejszych dodatnich sygnałów w całym koszyku.
  • Beneficial_Pathways_Total (P25-P50): łączny potencjał szlaków korzystnych pozostaje w IQR, choć bez wyraźnej przewagi wysokiego pasma.
  • Detrimental_Pathways_Total (P5-P25): obniżony zagregowany potencjał szlaków szkodliwych działa ochronnie.
  • Protein_Metabolism_Balance (P50-P75): bilans ogólny pozostaje w IQR i nie wskazuje na przesunięcie w stronę profilu toksycznego.
  • PNTI_Protein_Nitrogen_Toxicity (P50-P75): zagregowany indeks toksyczności białkowo-azotowej pozostaje w IQR.

Obraz kliniczny (hipoteza funkcjonalna)

Dominujący wzorzec można opisać jako funkcjonalnie dość zrównoważony metabolizm białek z wyraźnie ochronną osią histaminową i jedynie łagodnym przesunięciem w stronę tyraminy. Najmocniejszym sygnałem dodatnim jest bardzo korzystny HBI_Histidine_Bifurcation w P99-P100, wsparty niskim BAI_Histamine i bardzo niskim Histamine_Intolerance_Risk_Flag. To sugeruje niski potencjał funkcjonalny do wytwarzania histaminy oraz preferencyjne wykorzystanie histydyny w kierunku przemian bardziej wspierających.

Jednocześnie oś tyrozynowa nie jest idealnie korzystna, ponieważ ArAT_Transaminase_Benefit i TBBI_Tyrosine_Bifurcation są w P5-P25. Nie przekłada się to jednak na wyraźnie podwyższony profil toksyn mocznicowych: TPL_Phenol_Risk jest niski, a wskaźniki p-krezolowe oraz UTPI_Uremic_Toxin_Production pozostają w IQR. Oś ureazowa również nie daje obrazu nasilonego obciążenia amoniakiem.

Całościowo jest to więc profil, w którym najbardziej prawdopodobnym obszarem obserwacji klinicznej są aminy biogenne, szczególnie tyramina, natomiast histamina, amoniak i klasyczne toksyny mocznicowe nie dominują obrazu funkcjonalnego.

W zakresie normy (P25-P75)

Poniższe wskaźniki pozostają w zakresie międzykwartylowym (P25-P75), co wspiera obraz ogólnie stabilnego profilu funkcjonalnego.

  • HpdBCA_pCresol_Total (P50-P75)
  • HpdBCA_pCresol_Functional (P50-P75)
  • pCresol_Risk_Weighted (P50-P75)
  • Urease_Total_Activity (P50-P75)
  • Urease_ABC_Colocalized (P50-P75)
  • Urease_Partial_Complex (P50-P75)
  • Urease_Accessory_Pool (P50-P75)
  • BAI_Cadaverine (P25-P50)
  • BAI_Putrescine (P25-P50)
  • HAL_Histidase_Benefit (P50-P75)
  • TnaA_Indole_Production (P50-P75)
  • UTPI_Uremic_Toxin_Production (P50-P75)
  • Phenol_pCresol_Combined_Risk (P25-P50)
  • ARI_Ammonia_Risk (P50-P75)
  • Urease_Structural_Ratio (P50-P75)
  • BAI_Histamine_Tyramine_Max (P25-P50)
  • Beneficial_Pathways_Total (P25-P50)
  • Protein_Metabolism_Balance (P50-P75)
  • PNTI_Protein_Nitrogen_Toxicity (P50-P75)
  • CKD_CVD_Risk_Flag (P25-P50)
  • Hepatic_Encephalopathy_Risk_Flag (P50-P75)

Uwagi do korelacji klinicznej

  • Jeśli występują objawy po produktach bogatych w aminy biogenne lub przyjmowane są leki wpływające na metabolizm monoamin, warto odnieść wynik do tolerancji tyraminy i ekspozycji farmakologicznej.
  • Przy objawach sugerujących nietolerancję histaminy ten profil jest raczej mało wspierający dla dominującej osi histaminowej, ale korelacja z objawami i ewentualnie aktywnością DAO może być pomocna.
  • Rutynowa obserwacja kliniczna zwykle wystarcza; bez dodatkowych przesłanek ten koszyk nie sugeruje pilnej diagnostyki osi amoniaku ani toksyn mocznicowych.

Ograniczenia interpretacyjne

  • To jest predykcja potencjału funkcjonalnego, a nie bezpośredni pomiar stężeń fenolu, p-krezolu, amoniaku, histaminy, tyraminy czy GABA.
  • Wskaźniki ilorazowe, takie jak UTPI_Uremic_Toxin_Production, TBBI_Tyrosine_Bifurcation i HBI_Histidine_Bifurcation, zależą jednocześnie od licznika i mianownika; dlatego ich interpretacja wymaga sprawdzenia składowych.
  • Dla części wskaźników stosowany jest limit wyświetlania; jeśli wartość byłaby na capie, oznaczałoby to rzeczywisty ekstrem biologiczny, ale surowa wartość nie jest raportowana. W tym wyniku nie ma potrzeby ujawniania ani szacowania wartości surowych.
  • Normą odniesienia jest kohorta 623 próbek; percentyl opisuje pozycję względem tej populacji, a nie uniwersalny próg chorobowy.
  • Nawet wyniki poza IQR mogą oznaczać jedynie wariację biologiczną; znaczenie kliniczne zależy od objawów, diety, leków i kontekstu metabolicznego gospodarza.
  • Wskaźniki złożone mogą maskować rozbieżności między osiami, dlatego zawsze należy patrzeć równolegle na metryki składowe.
Organisms Matrix
OrganismAbundanceArAT_Transaminase_BenefitTPL_Phenol_RiskHpdBCA_pCresol_TotalHpdBCA_pCresol_FunctionalpCresol_Risk_WeightedUrease_Total_ActivityUrease_ABC_ColocalizedUrease_Full_ComplexUrease_Partial_ComplexUrease_Accessory_PoolBAI_HistamineBAI_TyramineBAI_CadaverineBAI_PutrescineHAL_Histidase_BenefitTnaA_Indole_ProductionGAD_GABA_ProductionUTPI_Uremic_Toxin_ProductionPhenol_pCresol_Combined_RiskARI_Ammonia_RiskUrease_Completeness_RatioUrease_Structural_RatioBAI_Total_WeightedBAI_Histamine_Tyramine_MaxHBI_Histidine_BifurcationTBBI_Tyrosine_BifurcationBeneficial_Pathways_TotalDetrimental_Pathways_TotalProtein_Metabolism_BalancePNTI_Protein_Nitrogen_ToxicityMAOI_Contraindication_FlagCKD_CVD_Risk_FlagHepatic_Encephalopathy_Risk_FlagHistamine_Intolerance_Risk_Flag
P5-P25P5-P25P50-P75P50-P75P50-P75P50-P75P50-P75P5-P25P50-P75P50-P75P5-P25P75-P95P25-P50P25-P50P50-P75P50-P75P5-P25P50-P75P25-P50P50-P75P5-P25P50-P75P5-P25P25-P50P99-P100P5-P25P25-P50P5-P25P50-P75P50-P75P75-P95P25-P50P50-P75P1-P5
Blautia sp.26266.155+++++++++
Prevotella marseillensis24362.909+++++++
Blautia wexlerae17549.426+++++++++
Fusicatenibacter saccharivorans11759.193++++++++++++++++
Parasutterella excrementihominis8546.187++++++++++++
Faecalibacterium prausnitzii7375.589++++
Anthropogastromicrobium aceti6114.944++++++++++
Parabacteroides distasonis4199.419++++++++++++++
Phascolarctobacterium sp.3724.631++++++++++++
Blautia luti3121.596++++++++
Parabacteroides sp. S229776.647++++++++++
Bacteroides uniformis687.624++++++
Eubacterium sp.330.169++++
Anaerotignum faecicola207.379++
Agathobaculum butyriciproducens158.263++
Phascolarctobacterium faecium135.069++++++++
Faecalibacterium sp.102.325+
Parabacteroides johnsonii83.497+++++
Roseburia sp. 112072.310+
Alistipes senegalensis61.395+
Eubacterium ventriosum45.023+++
Bacteroides faecis42.294+
Alistipes communis40.930+
Victivallis lenta39.566+
Phocaeicola dorei19.892++
Faecalibacillus faecis16.372+
Odoribacter splanchnicus16.372+
Phocaeicola vulgatus14.435++
Dialister invisus1.364+
Lachnoclostridium pacaense1.364+
Bacteroides nordii1.364+
Bacteroides sp. S-181.364+
Phocaeicola sartorii1.364+
Firmicutes bacterium DJF_VR501.364++
Enterocloster clostridioformis1.364++
Oscillospiraceae bacterium1.364+
Dysosmobacter acutus0.450+
Staphylococcus aureus0.348+
Romboutsia timonensis0.143+
Psychobiotyki i Neuromodulatory
ID Koszyka: ASOY73R51VYC
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:34
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [7/18]
GABA Production
1321.241
P5-P25
(mean: 1825.620)
GABA Shunt
1742.179
P25-P50
(mean: 1890.668)
GABA Net Balance
0.758
P25-P50
(mean: 0.951)
Indole AhR
4013.283
P50-P75
(mean: 4052.556)
Indole Pathway Score
4013.283
P50-P75
(mean: 4455.043)
Tryptamine Score
195.100
P95-P99
(mean: 148.021)
Kyn Initiation
19.783
P75-P95
(mean: 62.205)
Kyn Protective
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Kyn Neurotoxic
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Kyn Balance
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Trp Indole Fraction
0.995
P5-P25
(mean: 0.978)
Dopamine Potential
195.100
P95-P99
(mean: 148.021)
Glutamate Pool
-9854.924
P1-P5
(mean: -9659.171)
Glutamate Ammonia Risk
21714.846
P75-P95
(mean: 21727.875)
Histamine
21.256
P5-P25
(mean: 94.466)
LPS IDO1 Induction Proxy
9375.716
P25-P50
(mean: 9211.396)
Psychobiotic Score
3592.346
P50-P75
(mean: 5186.682)
Neuromodulation Risk
12599.602
P25-P50
(mean: 12100.327)
🧬

Analiza Koszyka

Uwaga metodologiczna

Ten raport opisuje przewidywany potencjał funkcjonalny mikrobiomu na podstawie analizy PICRUSt2, a nie bezpośrednio zmierzone stężenia neuroprzekaźników czy metabolitów. Wyniki są przedstawione jako pozycja względem kohorty referencyjnej n=623, więc interpretacja dotyczy tego, co mikrobiom może robić na poziomie zawartości genów.

W tym koszyku część wskaźników ma charakter binarny lub jest podatna na wysoki odsetek zer w populacji referencyjnej, dlatego „brak/nie wykryto” może być prawidłową biologią, a nie niedoborem.

Podsumowanie wykonawcze

  • Profil tego koszyka wskazuje na UMIARKOWANĄ NIERÓWNOWAGĘ, głównie z powodu osłabionego wsparcia osi GABA oraz kilku skrajnych sygnałów na poziomie potencjału neuromodulacyjnego.
  • Najbardziej wyraźne odchylenia dotyczą niskiego GABA_Production, skrajnie niskiego Glutamate_Pool oraz wysokiego Tryptamine_Score i Dopamine_Potential.
  • Gałąź kynureninowa wygląda tu na mieszaną, ale bez sygnału neurotoksycznego: wykryto Kyn_Initiation, natomiast Kyn_Neurotoxic pozostaje niewykryty; nie widać też ochronnego Kyn_Protective.

Kluczowe odchylenia (poza P25-P75)

W tym koszyku występują zarówno łagodne wariacje, jak i skrajne odchylenia. Poniżej ujęto wszystkie wskaźniki poza zakresem P25-P75 zgodnie z ich kierunkiem biologicznym.

(a) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w wysokim paśmie — kierunek NIEKORZYSTNY.

  • Glutamate_Ammonia_Risk (P75-P95): podwyższony potencjał deaminacji glutaminianu może sprzyjać większemu obciążeniu amoniakiem i konkurencji o substrat dla syntezy GABA.

(b) Korzystne w niskim paśmie — kierunek OBNIŻONE WSPARCIE.

  • GABA_Production (P5-P25): niższy potencjał syntezy i eksportu GABA sugeruje słabsze funkcjonalne wsparcie hamującej osi neuromodulacyjnej.
  • Trp_Indole_Fraction (P5-P25): niższy udział szlaku indolowego wskazuje na mniej wyraźne uprzywilejowanie bifurkacji tryptofanu w stronę indolu.

(c) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w niskim paśmie — kierunek OCHRONNY.

  • (brak)

(d) Korzystne w wysokim paśmie — kierunek MOCNA STRONA.

  • Tryptamine_Score (P95-P99): bardzo wysoki potencjał syntezy tryptaminy sugeruje nasilony wpływ na sygnalizację śluzówkową i modulację ruchliwości jelit.

Zbieżność osi i interakcje między osiami

Najbardziej czytelna zależność dotyczy osi GABA ↔ glutaminian. Niższy GABA_Production współwystępuje z wysokonormalnym Glutamate_Ammonia_Risk oraz bardzo niskim Glutamate_Pool, co jest spójne z obrazem mniej korzystnej dostępności substratu dla syntezy GABA i częściowego „odpływu” glutaminianu w stronę procesów uwalniających amoniak.

Bilans GABA_Net_Balance pozostaje jeszcze w zakresie P25-P50, więc nie ma pełnego obrazu dominacji konsumpcji GABA; obecny wzorzec jest raczej napędzany przez obniżoną syntezę niż przez nadmiernie wysokie zużycie.

Stan osi kynureninowej jest mieszany, ale bez czerwonej flagi neurotoksycznej: wykryto Kyn_Initiation, natomiast Kyn_Neurotoxic pozostaje niewykryty. Brak też wykrywalnego Kyn_Protective, więc nie widać ani aktywnej gałęzi ochronnej, ani aktywnej gałęzi neurotoksycznej.

LPS_IDO1_Induction_Proxy nie jest podwyższony, dlatego ten raport nie wspiera obrazu silnego napędu zapalnego w kierunku indukcji IDO1 gospodarza.

Analiza wskaźników złożonych

Wskaźniki złożone nie pokazują tu dużej rozbieżności względem osi składowych, ale pomagają uporządkować obraz funkcjonalny.

  • Psychobiotic_Score znajduje się w P50-P75: sumaryczny potencjał psychobiotyczny pozostaje umiarkowanie wspierający, mimo słabszego komponentu GABA.
  • Neuromodulation_Risk znajduje się w P25-P50: zagregowane ryzyko neuromodulacyjne nie jest podwyższone względem kohorty, co łagodzi znaczenie pojedynczych odchyleń osiowych.
  • GABA_Net_Balance w P25-P50 sugeruje, że mimo niższego GABA_Production nie doszło do wyraźnego przesunięcia całego układu w stronę nadmiernej konsumpcji GABA.
  • Trp_Indole_Fraction w P5-P25 wskazuje na łagodnie obniżony udział gałęzi indolowej w całkowitym metabolizmie tryptofanu, ale bez skrajnego przesunięcia.

Obraz kliniczny (hipoteza funkcjonalna)

Dominującym wzorcem jest tutaj umiarkowanie osłabione wsparcie psychobiotyczne osi GABA przy zachowanym ogólnym bilansie ryzyka. Najmocniej wspiera to połączenie niskiego GABA_Production z bardzo niskim Glutamate_Pool, co może oznaczać mniej korzystne warunki do wytwarzania GABA na poziomie potencjału genetycznego.

Jednocześnie nie ma cech wyraźnej nadaktywności konsumpcji GABA, ponieważ GABA_Shunt pozostaje w zakresie P25-P50, a GABA_Net_Balance nie wypada poza IQR. To ważne rozróżnienie: obraz nie sugeruje „spalania” GABA jako głównego problemu, lecz raczej ograniczoną produkcję.

W gałęzi tryptofanowej nie widać silnego niedoboru indolowego, ponieważ Indole_AhR i Indole_Pathway_Score pozostają w zakresie P50-P75. Jednocześnie Tryptamine_Score jest bardzo wysoki, co może oznaczać bardziej zaznaczony wpływ na sygnalizację jelitową i motorykę niż na klasyczne wsparcie AhR.

Oś kynureninowa nie wygląda na aktywnie neurotoksyczną: wykryto jedynie Kyn_Initiation, bez wykrywalnego Kyn_Neurotoxic. Taki układ nie wspiera hipotezy przesunięcia w stronę bakteryjnej gałęzi QUIN.

Całościowo jest to profil o umiarkowanej nierównowadze funkcjonalnej, ale bez obrazu szerokiej, nasilonej dysregulacji zagregowanych indeksów.

W zakresie normy (P25-P75)

Następujące wskaźniki pozostają w zakresie międzykwartylowym lub mają neutralną interpretację kontekstową:

  • GABA_Shunt (P25-P50)
  • GABA_Net_Balance (P25-P50)
  • Indole_AhR (P50-P75)
  • Indole_Pathway_Score (P50-P75)
  • Kyn_Initiation (obecny / wykryto — interpretacja binarna, nie ilościowa)
  • LPS_IDO1_Induction_Proxy (P25-P50)
  • Psychobiotic_Score (P50-P75)
  • Neuromodulation_Risk (P25-P50)

Uwagi do korelacji klinicznej

  • Jeśli występują objawy związane z napięciem, snem, nadwrażliwością trzewną lub stresem, warto korelować je z obrazem obniżonego GABA_Production, ale bez zakładania rzeczywistego niedoboru GABA w organizmie.
  • Przy objawach zaburzeń motoryki jelit, zmiennego pasażu lub nadreaktywności jelitowej można rozważyć korelację z wysokim Tryptamine_Score.
  • Jeżeli klinicznie podejrzewa się obciążenie amoniakiem lub nasilone procesy deaminacyjne, sensowna może być korelacja z markerami metabolicznymi gospodarza, ponieważ sam wynik odzwierciedla tylko potencjał genowy.
  • Na obecnym etapie nie ma pilnego sygnału do ukierunkowania diagnostyki na bakteryjną gałąź neurotoksycznej kynureniny.

Ograniczenia interpretacyjne

  • Raport opisuje przewidywany potencjał funkcjonalny na podstawie PICRUSt2, a nie rzeczywiste stężenia GABA, dopaminy, indolu, tryptaminy czy metabolitów kynureninowych.
  • Dla osi kynureninowej w wersji v5.10 stosowane jest skoring binarny: „obecny/wykryto” i „nieobecny/nie wykryto” oznacza detekcję szlaku, a nie jego nasilenie.
  • Dla części metryk KYN stosowane są limity wyświetlania; jeśli wartość osiąga cap, oznacza to prawdziwy biologiczny ekstrem, ale surowa wartość nie jest raportowana. W tym wyniku nie ma potrzeby ujawniania takich wartości.
  • Kyn_Balance został wycofany z głównej interpretacji w v5.7 z powodu artefaktu związanego z zerowym mianownikiem i nie powinien być używany do wnioskowania klinicznego.
  • Kohorta referencyjna obejmuje n=623 próbek, a interpretacja jest względna wobec tej populacji.
  • Wskaźniki złożone mogą maskować pojedyncze odchylenia osiowe, dlatego zawsze należy czytać je razem z metrykami składowymi.
Organisms Matrix
OrganismAbundanceGABA_ProductionGABA_ShuntGABA_Net_BalanceIndole_AhRIndole_Pathway_ScoreTryptamine_ScoreKyn_InitiationKyn_ProtectiveKyn_NeurotoxicKyn_BalanceTrp_Indole_FractionDopamine_PotentialGlutamate_PoolGlutamate_Ammonia_RiskHistamineLPS_IDO1_Induction_ProxyPsychobiotic_ScoreNeuromodulation_Risk
P5-P25P25-P50P25-P50P50-P75P50-P75P95-P99P75-P95P0-P1P0-P1P0-P1P5-P25P95-P99P1-P5P75-P95P5-P25P25-P50P50-P75P25-P50
Prevotella marseillensis34804.156++++++++
Blautia sp.8957.534++++++
Faecalibacterium prausnitzii8883.860+++
Anaerostipes hadrus8267.863++++++
Lachnospiraceae bacterium MC_363855.607+++
Parabacteroides distasonis1105.110++++
Anthropogastromicrobium aceti1019.157+++
Parasutterella excrementihominis712.182+++
Bacteroides uniformis687.624+++++
Eubacterium sp.330.169++
Agathobaculum butyriciproducens316.525+++
Phascolarctobacterium sp.229.208+
Bacteroides faecis169.177+++
Alistipes communis163.720+++
Anaerotignum faecicola103.689+
Roseburia sp. 112072.310+
Eubacterium ventriosum60.031++
Coprococcus sp.54.348+
Lachnospira eligens53.209+
Victivallis lenta19.783+
Phocaeicola dorei9.946+
Phocaeicola vulgatus7.217+
Bacteroides nordii1.364+
Bacteroides sp. S-181.364+
Phocaeicola sartorii1.364+
Fermentacja Weglowodanow i SCFA
ID Koszyka: 71TQI76HC8B3
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:34
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [21/24]
Butyrate CoA Transferase Potential
4370.521
P50-P75
(mean: 3553.886)
Butyrate Kinase Potential
8263.110
P50-P75
(mean: 8041.534)
Butyrate Core Pathway
12682.185
P50-P75
(mean: 12524.389)
Butyrate Production Index
25315.816
P50-P75
(mean: 24058.428)
L Lactate Production
19937.460
P75-P95
(mean: 24856.072)
D Lactate Production
6311.667
P25-P50
(mean: 6287.666)
Total Lactate Production
26249.128
P50-P75
(mean: 23867.764)
Acrylate Pathway Potential
1298.819
P25-P50
(mean: 1056.887)
Lut Pathway Potential
238.267
P50-P75
(mean: 847.396)
Lactate Detoxification Ratio Index
0.059
P25-P50
(mean: 0.058)
D Lactate Risk Score
5543.125
P50-P75
(mean: 5744.116)
Succinate Pathway Propionate
0.096
P5-P25
(mean: 2.134)
Propanediol Pathway Propionate
4021.726
P50-P75
(mean: 4724.786)
Propionate Production Index
5060.876
P50-P75
(mean: 6575.097)
AckA Pta Acetate Production
42470.934
P25-P50
(mean: 43441.598)
Wood Ljungdahl Acetogenesis
11732.589
P75-P95
(mean: 14453.436)
Total Acetate Production
54203.523
P50-P75
(mean: 54772.790)
Acetate to Butyrate Ratio
2.141
P25-P50
(mean: 2.082)
Cross Feeding Efficiency
25605.988
P50-P75
(mean: 26656.449)
Mucin Foraging Risk
4021.697
P50-P75
(mean: 4623.265)
SCFA Health Score
10887.044
P50-P75
(mean: 10399.077)
Fermentation Capacity Index
46637.749
P50-P75
(mean: 45331.613)
Lactate to Butyrate Conversion
6219.505
P50-P75
(mean: 6871.406)
Terminal vs Core Butyrate Ratio
0.996
P50-P75
(mean: 1.250)
🧬

Basket Analysis

Uwaga metodologiczna

Ten raport opisuje przewidywany potencjał funkcjonalny mikrobiomu na podstawie analizy PICRUSt2, czyli wnioskowania o zawartości genów z danych 16S rRNA. Wyniki są przedstawione jako pozycja percentylowa względem kohorty referencyjnej n=623, więc pokazują, co mikrobiom może robić metabolicznie, a nie bezpośrednio zmierzone stężenia metabolitów.

Interpretacja opiera się na pasmach percentylowych, a nie na surowych wartościach liczbowych. W tym koszyku nie widać cech silnej zero-inflacji wymagającej dodatkowego komentarza do statusów „nieobecny”.

Podsumowanie wykonawcze

Status koszyka: ŁAGODNA WARIACJA. Ogólny obraz osi fermentacji węglowodanów i SCFA jest zasadniczo zrównoważony, z 1 skrajnym odchyleniem w aktywnych metrykach percentylowych.

  • Succinate_Pathway_Propionate znajduje się w P5-P25, co sugeruje łagodnie obniżony potencjał włóknowo-zależnej produkcji propionianu.
  • Oś maślanu pozostaje stabilna: Butyrate_CoA_Transferase_Potential, Butyrate_Kinase_Potential, Butyrate_Core_Pathway i Butyrate_Production_Index mieszczą się w zakresie P50-P75.
  • Relacja octan–maślan wygląda korzystnie i bez cech pułapki octanowej, ponieważ Acetate_to_Butyrate_Ratio jest w P25-P50 przy Total_Acetate_Production w P50-P75.

Kluczowe odchylenia (poza P25-P75)

W tym koszyku występuje głównie łagodna zmienność; tylko jedna aktywna metryka znajduje się w paśmie skrajnego niskiego/wysokiego odchylenia według reguł koszyka.

(a) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w wysokim paśmie — kierunek NIEKORZYSTNY.

  • (brak)

(b) KORZYSTNE w niskim paśmie — kierunek OBNIŻONE WSPARCIE.

  • Succinate_Pathway_Propionate (P5-P25): łagodnie obniżony potencjał dominującego, błonnikozależnego szlaku produkcji propionianu, co może oznaczać słabsze wsparcie dla „klasycznej” fermentacji włókna.

(c) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w niskim paśmie — kierunek OCHRONNY.

  • (brak)

(d) KORZYSTNE w wysokim paśmie — kierunek MOCNA STRONA.

  • L_Lactate_Production (P75-P95): wyższy fizjologiczny potencjał produkcji L-mleczanu, zgodny z aktywną fermentacją pośrednią; przy prawidłowych wskaźnikach detoksykacji i ryzyka D-mleczanu nie sugeruje to niekorzystnej akumulacji.
  • Wood_Ljungdahl_Acetogenesis (P75-P95): wyższy potencjał acetogenezy redukcyjnej, co może wspierać elastyczność wytwarzania octanu i ogólną wydolność fermentacyjną bez cech nieefektywnej konwersji do maślanu.

Zbieżność osi i interakcje między osiami

Najbardziej spójny wzorzec dotyczy osi octan–maślan: Total_Acetate_Production pozostaje w P50-P75, a Acetate_to_Butyrate_Ratio w P25-P50, co jest zgodne z efektywnym cross-feedingiem, bez oznak akumulacji octanu. Dodatkowo Cross_Feeding_Efficiency znajduje się w P50-P75, co wspiera ten obraz.

Oś maślanu jest wewnętrznie spójna: zarówno szlak zależny od octanu (Butyrate_CoA_Transferase_Potential), jak i alternatywny szlak kinazy maślanowej (Butyrate_Kinase_Potential) pozostają w P50-P75, bez potrzeby kompensacji jednego przez drugi.

W osi mleczanu obserwujemy wyższy L_Lactate_Production przy jednocześnie prawidłowych Lactate_Detoxification_Ratio_Index, D_Lactate_Production i D_Lactate_Risk_Score. Taki układ bardziej odpowiada aktywnej, ale zrównoważonej fermentacji pośredniej niż ryzyku akumulacji mleczanu.

W osi propionianu widoczna jest niewielka rozbieżność: Succinate_Pathway_Propionate w P5-P25 przy Propanediol_Pathway_Propionate w P50-P75. To sugeruje, że udział propionianu pochodzącego z klasycznej fermentacji błonnika może być nieco słabszy, ale bez równoczesnego wzrostu Mucin_Foraging_Risk nie tworzy to obrazu przesunięcia w stronę degradacji mucyn.

Analiza wskaźników złożonych

Wskaźniki złożone pozostają korzystne i spójne z ogólnym obrazem koszyka.

  • SCFA_Health_Score (P50-P75): łączny profil produkcji korzystnych SCFA jest dobry, bez sygnału globalnego osłabienia.
  • Fermentation_Capacity_Index (P50-P75): całkowita zdolność fermentacyjna wygląda na zachowaną.
  • Mucin_Foraging_Risk (P50-P75): brak sygnału zwiększonego ryzyka przesunięcia metabolizmu w stronę eksploatacji mucyn.
  • Acetate_to_Butyrate_Ratio (P25-P50) przy Total_Acetate_Production (P50-P75): układ zgodny z wydajnym wykorzystaniem octanu do produkcji maślanu, a nie z jego zaleganiem.
  • Lactate_Detoxification_Ratio_Index (P25-P50) przy Total_Lactate_Production (P50-P75) i D_Lactate_Risk_Score (P50-P75): równowaga między produkcją a utylizacją mleczanu pozostaje zachowana.

Obraz kliniczny (hipoteza funkcjonalna)

Dominujący wzorzec można określić jako zrównoważony ekosystem fermentacyjny z łagodnie słabszym komponentem propionianu zależnego od błonnika. Najmocniej wspiera to stabilna oś maślanu, prawidłowy bilans octan–maślan oraz prawidłowe wskaźniki złożone SCFA.

Nie ma cech Lactate Accumulator, ponieważ mimo wyższego L_Lactate_Production wskaźniki ryzyka D-mleczanu pozostają w zakresie środkowym. Nie ma też obrazu Acetate Trap, gdyż Acetate_to_Butyrate_Ratio nie jest podwyższony.

Jedynym wyraźniej zaznaczonym odchyleniem jest niższy Succinate_Pathway_Propionate, co może oznaczać, że część fermentacji błonnika prowadzącej do propionianu jest mniej zaznaczona niż przeciętnie w kohorcie. Ponieważ jednak Propionate_Production_Index pozostaje w P50-P75, całkowity potencjał propionianowy wydaje się nadal zachowany.

Całościowo jest to profil funkcjonalnie stabilny, z niewielką, raczej kontekstową wariacją niż z obrazem istotnej dysregulacji.

W zakresie normy (P25-P75)

Większość metryk w tym koszyku mieści się w zakresie międzykwartylowym, co wspiera obraz dobrze funkcjonującej i metabolicznie spójnej fermentacji.

  • Butyrate_CoA_Transferase_Potential: P50-P75
  • Butyrate_Kinase_Potential: P50-P75
  • Butyrate_Core_Pathway: P50-P75
  • Butyrate_Production_Index: P50-P75
  • D_Lactate_Production: P25-P50
  • Total_Lactate_Production: P50-P75
  • Acrylate_Pathway_Potential: P25-P50
  • Lut_Pathway_Potential: P50-P75
  • Lactate_Detoxification_Ratio_Index: P25-P50
  • D_Lactate_Risk_Score: P50-P75
  • Propanediol_Pathway_Propionate: P50-P75
  • Propionate_Production_Index: P50-P75
  • AckA_Pta_Acetate_Production: P25-P50
  • Total_Acetate_Production: P50-P75
  • Acetate_to_Butyrate_Ratio: P25-P50
  • Cross_Feeding_Efficiency: P50-P75
  • Mucin_Foraging_Risk: P50-P75
  • SCFA_Health_Score: P50-P75
  • Fermentation_Capacity_Index: P50-P75
  • Lactate_to_Butyrate_Conversion: P50-P75
  • Terminal_vs_Core_Butyrate_Ratio: P50-P75

Uwagi do korelacji klinicznej

  • Przy takim profilu zwykle wystarcza rutynowa obserwacja kliniczna; nie widać sygnału wymagającego pilnej, pogłębionej diagnostyki osi SCFA.
  • Jeśli celem klinicznym jest optymalizacja fermentacji błonnika, warto korelować wynik z jakością i ilością podaży włókna pokarmowego, zwłaszcza w kontekście łagodnie niższego Succinate_Pathway_Propionate.
  • W przypadku objawów jelitowych można rozważyć korelację z profilem stolca, tolerancją błonnika i wzorcem fermentacyjnym diety, ale sam wynik nie sugeruje istotnej dysregulacji.

Ograniczenia interpretacyjne

  • To badanie ocenia potencjał funkcjonalny, a nie rzeczywiste stężenia maślanu, propionianu, octanu czy mleczanu w kale lub krążeniu.
  • Wskaźniki ilorazowe, takie jak Acetate_to_Butyrate_Ratio, Lactate_Detoxification_Ratio_Index i Terminal_vs_Core_Butyrate_Ratio, zależą jednocześnie od licznika i mianownika, więc ich interpretacja zawsze wymaga kontekstu metryk składowych.
  • Wskaźniki złożone, takie jak SCFA_Health_Score i Fermentation_Capacity_Index, mogą maskować drobniejsze różnice w poszczególnych osiach; dlatego należy je czytać razem z metrykami indywidualnymi.
  • Punktem odniesienia jest kohorta referencyjna n=623; percentyl opisuje pozycję względem tej populacji, a nie uniwersalną normę biologiczną.
  • Zmiany w pasmach P5-P25 i P75-P95 zwykle oznaczają łagodną wariację, a nie same w sobie stan chorobowy.
Organisms Matrix
OrganismAbundanceButyrate_CoA_Transferase_PotentialButyrate_Kinase_PotentialButyrate_Core_PathwayButyrate_Production_IndexL_Lactate_ProductionD_Lactate_ProductionTotal_Lactate_ProductionAcrylate_Pathway_PotentialLut_Pathway_PotentialLactate_Detoxification_Ratio_IndexD_Lactate_Risk_ScoreSuccinate_Pathway_PropionatePropanediol_Pathway_PropionatePropionate_Production_IndexAckA_Pta_Acetate_ProductionWood_Ljungdahl_AcetogenesisTotal_Acetate_ProductionAcetate_to_Butyrate_RatioCross_Feeding_EfficiencyMucin_Foraging_RiskSCFA_Health_ScoreFermentation_Capacity_IndexLactate_to_Butyrate_ConversionTerminal_vs_Core_Butyrate_Ratio
P50-P75P50-P75P50-P75P50-P75P75-P95P25-P50P50-P75P25-P50P50-P75P25-P50P50-P75P5-P25P50-P75P50-P75P25-P50P75-P95P50-P75P25-P50P50-P75P50-P75P50-P75P50-P75P50-P75P50-P75
Faecalibacterium prausnitzii138297.743++++++++++++
Anaerostipes hadrus124017.944+++++++++++++++
Prevotella marseillensis90490.804+++++++++
Blautia sp.57237.214+++++++++++++++++
Lachnospiraceae bacterium MC_3652372.000++++++++++++++
Blautia faecis25995.334+++++++++++++
Blautia wexlerae18011.253+++++++++++
Butyrivibrio crossotus7377.635+++
Roseburia faecis1537.604+
Fusicatenibacter saccharivorans922.290+
Anthropogastromicrobium aceti679.438+
Anaerotignum faecicola622.136++
Roseburia inulinivorans544.369++
Anaerobutyricum hallii532.090++
Gemmiger formicilis403.843+
butyrate-producing bacterium A2-175266.045+
Coprococcus catus245.580+
Parasutterella excrementihominis237.394+
Phascolarctobacterium sp.229.208+
Vescimonas fastidiosa159.163+
Eubacterium ramulus144.619+
Agathobaculum butyriciproducens79.131+
Dakarella massiliensis0.682+
Escherichia coli0.287++
Struktury Prozapalne, LPS i Biofilm
ID Koszyka: VVRGAYFXSTUN
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:34
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [7/15]
Lipid A Biosynthesis Potential
11696.031
P25-P50
(mean: 11015.494)
Hexa Acyl Total Potential
4853.085
P25-P50
(mean: 5454.606)
TLR4 High LPS Index
0.382
P1-P5
(mean: 1.053)
Stealth LPS Index
127.320
P25-P50
(mean: 100.194)
LPS Immunogenic Balance
-126.938
P5-P25
(mean: -114.663)
Curli Operon Completeness
0.210
P5-P25
(mean: 5.441)
Curli Active Production
0.124
P5-P25
(mean: 3.031)
Amyloid Risk Index
0.287
P5-P25
(mean: 7.152)
Biofilm Formation Index
1470.172
P25-P50
(mean: 1676.933)
Adhesion Potential Index
1470.315
P25-P50
(mean: 1795.535)
UTI Risk Index
735.349
P25-P50
(mean: 903.154)
Pathogenic E coli Markers
0.382
P1-P5
(mean: 2.406)
Proinflammatory Surface Score
1176.563
P25-P50
(mean: 1523.404)
Gram Negative Pathogenic Potential
368.438
P5-P25
(mean: 324.399)
Immune Evasion vs Activation Ratio
333.285
P95-P99
(mean: 518.429)
🧬

Analiza Koszyka

Methodological Note

Ten raport opisuje przewidywany potencjał funkcjonalny mikrobiomu na podstawie analizy PICRUSt2, czyli wnioskowania o zawartości genów z danych 16S rRNA. Wyniki przedstawiono jako pozycję percentylową względem kohorty referencyjnej n=623, więc interpretacja dotyczy tego, co mikrobiom może robić, a nie bezpośredniego pomiaru LPS, biofilmu, curli czy amyloidu.

W tym koszyku większość wskaźników jest aktywna w populacji referencyjnej; część metryk z natury ma charakter warunkowy lub kontekstowy. Ten raport nie stanowi bezpośredniego pomiaru aktywności biologicznej in vivo.

Executive Summary

  • Status koszyka: ŁAGODNA WARIACJA. Profil jest ogólnie dość zrównoważony, z jednym wyraźnym odchyleniem w osi stealth/aktywacja oraz jednocześnie z kilkoma korzystnymi niskimi wskaźnikami ostrzegawczymi.
  • TLR4_High_LPS_Index w P1-P5 jest wynikiem korzystnym — wskazuje na bardzo niski potencjał silnie immunogennego, wysoko aktywującego TLR4 LPS.
  • Pathogenic_E_coli_Markers w P1-P5 również jest korzystny — oznacza niski wynik złożonego markera cech uropatogennych, bez sugerowania obecności konkretnego gatunku.
  • Immune_Evasion_vs_Activation_Ratio w P95-P99 jest jedynym skrajnym odchyleniem niekorzystnym i sugeruje przewagę sygnatur stealth nad osią aktywacji TLR4, co wymaga interpretacji w kontekście pozostałych osi.

Key Deviations (Outside P25-P75)

(a) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w wysokim paśmie — kierunek NIEKORZYSTNY.

  • Immune_Evasion_vs_Activation_Ratio (P95-P99): bardzo wysoki stosunek przewagi mechanizmów stealth nad aktywacją wskazuje na przesunięcie w stronę sygnatur mniej immunogennych / bardziej unikających aktywacji.

(b) Korzystne w niskim paśmie — kierunek OBNIŻONE WSPARCIE.

(brak)

(c) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w niskim paśmie — kierunek OCHRONNY / korzystny.

  • TLR4_High_LPS_Index (P1-P5): bardzo niski potencjał kompletnej heksa-acylacji Lipidu A jest korzystny — sugeruje kontrolowany potencjał silnie prozapalnego sygnału TLR4.
  • LPS_Immunogenic_Balance (P5-P25): niski wynik wskazuje na przesunięcie w stronę mniej immunogennego profilu LPS, co jest korzystne z perspektywy dominacji sygnału TLR4-high.
  • Curli_Operon_Completeness (P5-P25): niski potencjał kompletności operonu curli jest korzystny — sugeruje ograniczoną zdolność do tworzenia włókien amyloidowych.
  • Curli_Active_Production (P5-P25): niski potencjał aktywnej produkcji curli jest korzystny — wskazuje na ograniczoną polimeryzację włókien curli na powierzchni.
  • Amyloid_Risk_Index (P5-P25): niski złożony wskaźnik ryzyka amyloidogenezy bakteryjnej jest korzystny.
  • Pathogenic_E_coli_Markers (P1-P5): bardzo niski złożony wynik markera cech uropatogennych jest korzystny — wskazuje na ograniczony potencjał takich cech powierzchniowych, bez wnioskowania o obecności konkretnego gatunku.
  • Gram_Negative_Pathogenic_Potential (P5-P25): niski złożony potencjał patogennych cech Gram-ujemnych jest korzystny — sugeruje ograniczony łączny sygnał LPS/UTI/cech uropatogennych.

(d) Korzystne w wysokim paśmie — kierunek MOCNA STRONA.

(brak)

Axis Convergence & Cross-Axis Interactions

  • AXIS 1 — obciążenie LPS / potencjał Gram(-): HIGH=0, LOW=0 — brak zbieżnego odchylenia; Lipid_A_Biosynthesis_Potential pozostaje w zakresie P25-P50, a złożony Gram_Negative_Pathogenic_Potential jest obniżony ochronnie w P5-P25.
  • AXIS 2 — TLR4-high / prozapalna: HIGH=0, LOW=2 — zbieżne obniżenie osi immunogennego LPS, z TLR4_High_LPS_Index w P1-P5 i LPS_Immunogenic_Balance w P5-P25, co wspiera profil mniej immunogenny.
  • AXIS 3 — stealth / unikanie odporności: HIGH=1, LOW=0 — Stealth_LPS_Index sam pozostaje w P25-P50, ale Immune_Evasion_vs_Activation_Ratio jest wysoko w P95-P99, co wskazuje na relacyjną przewagę sygnału stealth nad aktywacją.
  • AXIS 4 — curli / amyloid: HIGH=0, LOW=3 — wyraźnie ochronny układ, z niskimi wynikami Curli_Operon_Completeness, Curli_Active_Production i Amyloid_Risk_Index.
  • AXIS 5 — biofilm / adhezja / UTI: HIGH=0, LOW=1 — brak zbieżnej aktywacji osi; Biofilm_Formation_Index, Adhesion_Potential_Index i UTI_Risk_Index są w P25-P50, a jedynie Pathogenic_E_coli_Markers jest bardzo nisko ochronnie w P1-P5.

Najważniejsza interakcja między osiami to niska oś TLR4-high przy jednocześnie wysokim Immune_Evasion_vs_Activation_Ratio. Oznacza to, że wysoki stosunek wynika tu bardziej z relacyjnie słabego sygnału aktywacyjnego niż z szerokiej, równoległej aktywacji wielu wskaźników stealth.

Composite Index Analysis

  • TLR4_High_LPS_Index (P1-P5): główny złożony indeks prozapalnego LPS jest bardzo niski, co stanowi jedną z najmocniejszych korzystnych cech tego profilu.
  • LPS_Immunogenic_Balance (P5-P25): bilans przesunięty ku mniej immunogennemu profilowi LPS; w tym kontekście wspiera to interpretację osi 2 jako kontrolowanej.
  • Amyloid_Risk_Index (P5-P25): złożony wskaźnik amyloidowy jest niski i spójny z niskimi wynikami curli.
  • Biofilm_Formation_Index (P25-P50): w zakresie normy, bez sygnału zwiększonego potencjału tworzenia biofilmu.
  • Adhesion_Potential_Index (P25-P50): w zakresie normy, bez wyraźnego przesunięcia w stronę nasilonej adhezji.
  • UTI_Risk_Index (P25-P50): w zakresie normy, bez funkcjonalnego sygnału podwyższonego potencjału cech związanych z UTI.
  • Pathogenic_E_coli_Markers (P1-P5): bardzo niski złożony marker cech uropatogennych jest korzystny; nazwa techniczna nie oznacza wykrycia konkretnego gatunku.
  • Proinflammatory_Surface_Score (P25-P50): pozostaje w zakresie normy, co ogranicza znaczenie pojedynczego wysokiego stosunku stealth/aktywacja jako izolowanego sygnału relacyjnego.
  • Gram_Negative_Pathogenic_Potential (P5-P25): niski wynik złożony jest korzystny i wspiera ogólnie łagodny, raczej ochronny obraz funkcjonalny.
  • Immune_Evasion_vs_Activation_Ratio (P95-P99): jedyny złożony wskaźnik wyraźnie podwyższony; należy go czytać w kontekście bardzo niskiego TLR4_High_LPS_Index, a nie jako samodzielny dowód szerokiej aktywacji niekorzystnych struktur powierzchniowych.

Clinical Picture (Functional Hypothesis)

  • Profil jest funkcjonalnie mało immunogenny w osi TLR4-high, co wynika z bardzo niskiego TLR4_High_LPS_Index oraz niskiego LPS_Immunogenic_Balance.
  • curli/amyloid wygląda ochronnie: niskie Curli_Operon_Completeness, Curli_Active_Production i Amyloid_Risk_Index sugerują ograniczony potencjał włókien amyloidowych.
  • biofilm/adhezja/UTI nie wykazuje aktywacji złożonej; dodatkowo bardzo niski Pathogenic_E_coli_Markers przemawia za ograniczonym potencjałem cech uropatogennych.
  • Jedynym elementem wartym odnotowania jest wysoki Immune_Evasion_vs_Activation_Ratio, który w tym układzie najpewniej odzwierciedla przewagę sygnału mniej immunogennego nad bardzo słabą osią TLR4-high, a nie szeroką dysregulację całego koszyka.

Within Normal Range (P25-P75)

  • Lipid_A_Biosynthesis_Potential (P25-P50): w zakresie normy; bazowy potencjał biosyntezy Lipidu A nie jest podwyższony.
  • Hexa_Acyl_Total_Potential (P25-P50): w zakresie normy; całkowity potencjał heksa-acylacji nie wykazuje odchylenia.
  • Stealth_LPS_Index (P25-P50): w zakresie normy; sam potencjał struktur stealth nie jest podwyższony.
  • Biofilm_Formation_Index (P25-P50): w zakresie normy.
  • Adhesion_Potential_Index (P25-P50): w zakresie normy.
  • UTI_Risk_Index (P25-P50): w zakresie normy.
  • Proinflammatory_Surface_Score (P25-P50): w zakresie normy.

Clinical Correlation Considerations

  • W korelacji klinicznej ten profil nie sugeruje wyraźnie nasilonego potencjału prozapalnego LPS, biofilmu ani osi curli/amyloid; dominują raczej cechy ochronne lub neutralne.
  • Jeśli istnieje kontekst kliniczny przewlekłych lub nawracających objawów, szczególną uwagę warto zwrócić na to, że Immune_Evasion_vs_Activation_Ratio jest podwyższony relacyjnie, ale bez równoległego wzrostu głównych kompozytów biofilmu, UTI czy powierzchni prozapalnych.
  • W przypadku braku objawów profil ten jest zasadniczo mało alarmujący funkcjonalnie w obrębie koszyka B09.

Interpretation Caveats

  • To jest predykcja potencjału genowego, a nie bezpośredni pomiar rzeczywistej produkcji LPS, biofilmu, curli czy amyloidu.
  • Raport nie mierzy bezpośrednio aktywności biologicznej tych struktur w jelicie ani ich wpływu ogólnoustrojowego.
  • Immune_Evasion_vs_Activation_Ratio jest wskaźnikiem relacyjnym; jego interpretacja zależy od układu pozostałych metryk, szczególnie TLR4_High_LPS_Index i Stealth_LPS_Index.
  • Pathogenic_E_coli_Markers to techniczny złożony marker cech uropatogennych; jego nazwa nie oznacza wykrycia konkretnego gatunku.
  • Kohorta referencyjna obejmuje n=623 próbek; percentyle opisują pozycję względem tej populacji, a nie bezwzględny poziom kliniczny.
  • Różnice w obrębie pasm percentylowych są naturalne; raport nie implikuje związku przyczynowego ani rozpoznania.
Organisms Matrix
OrganismAbundanceLipid_A_Biosynthesis_PotentialHexa_Acyl_Total_PotentialTLR4_High_LPS_IndexStealth_LPS_IndexLPS_Immunogenic_BalanceCurli_Operon_CompletenessCurli_Active_ProductionAmyloid_Risk_IndexBiofilm_Formation_IndexAdhesion_Potential_IndexUTI_Risk_IndexPathogenic_E_coli_MarkersProinflammatory_Surface_ScoreGram_Negative_Pathogenic_PotentialImmune_Evasion_vs_Activation_Ratio
P25-P50P25-P50P1-P5P25-P50P5-P25P5-P25P5-P25P5-P25P25-P50P25-P50P25-P50P1-P5P25-P50P5-P25P95-P99
Prevotella marseillensis12181.454++
Faecalibacterium prausnitzii3352.168+++++
Phascolarctobacterium sp.1890.967+++++++
Parasutterella excrementihominis1543.062+++++
Victivallis lenta1186.970+++++
Parabacteroides distasonis773.577++
Gemmiger formicilis605.764+++++
[Eubacterium] siraeum540.276+++++
Bacteroides uniformis343.812++
Faecalibacillus faecis24.558+++
Escherichia coli2.961++++++++
Dakarella massiliensis2.047+++
Cholina i TMA-Oś Ryzyka Sercowo-Naczyniowego
ID Koszyka: RUB17MH66FFK
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:34
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [10/27]
CutC TMA Production
10333.628
P75-P95
(mean: 10339.996)
CntA Raw Potential
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
CntB Reductase Component
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
CntAB Functional System
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Betaine Reductase TMA
588.942
P50-P75
(mean: 781.915)
TMAO Reductase Recycling
279.866
P25-P50
(mean: 354.999)
Total TMA Production Potential
10628.099
P75-P95
(mean: 12200.665)
Kennedy Choline Kinase
22.082
P25-P50
(mean: 45.584)
Kennedy CCT Enzyme
268.105
P5-P25
(mean: 280.780)
Kennedy Pathway Total
301.228
P5-P25
(mean: 470.495)
MttB TMA Clearance
15.826
P50-P75
(mean: 32.856)
Methylamine Clearance Extended
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
TMA Sink Potential
15.826
P50-P75
(mean: 33.078)
Choline Bifurcation Index
0.029
P1-P5
(mean: 0.021)
TMA Production Risk Index
35.283
P95-P99
(mean: 40.171)
TMA Net Balance
33.521
P95-P99
(mean: 37.975)
TMAO Amplification Risk
3468.295
P50-P75
(mean: 5057.512)
Carnitine Diet Risk
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
CntAB Aerobic TMAO Index
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
TMA Clearance Balance
0.998
P50-P75
(mean: 0.998)
CVD Risk Composite Score
3291.329
P50-P75
(mean: 3083.628)
Kennedy Protection Score
-2798.861
P5-P25
(mean: -1998.780)
Clearance Compensation Ratio
0.001
P25-P50
(mean: 0.001)
HIGH TMA RISK FLAG
10333.628
P75-P95
(mean: 10703.083)
CARNITINE TMA RISK FLAG
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
KENNEDY PROTECTIVE FLAG
-10032.400
P5-P25
(mean: -9082.263)
TMA SINK ACTIVE FLAG
15.826
P50-P75
(mean: 32.856)
🧬

Analiza Koszyka

Uwaga metodologiczna

Raport opiera się na predykowanym potencjale metabolicznym mikrobiomu wyliczonym metodą PICRUSt2 na podstawie profilu 16S rRNA. Oznacza to ocenę tego, co mikrobiom może funkcjonalnie robić na podstawie zawartości genów, a nie bezpośredni pomiar TMA, TMAO, choliny czy metabolitów krążących.

Wyniki przedstawiono jako pozycję percentylową względem kohorty referencyjnej n=623. W tym koszyku część wskaźników ma rozkład zero-inflacjonowany w populacji referencyjnej, dlatego dla niektórych szlaków stan „nie wykryto” może być prawidłową biologią, a nie zaburzeniem.

Podsumowanie wykonawcze

  • Werdykt koszyka: ZNACZĄCA DYSREGULACJA. W tym profilu obecnych jest 8 skrajnych odchyleń w aktywnych metrykach percentylowych, co wskazuje na wieloosiowy wzorzec wymagający uwagi klinicznej.
  • Profil wieloosiowy z przewagą produkcji TMA: Total_TMA_Production_Potential jest w P75-P95, a TMA_Production_Risk_Index i TMA_Net_Balance są w P95-P99, co sugeruje przewagę potencjału produkcyjnego nad mechanizmami buforującymi.
  • Najsilniejszym źródłem sygnału wydaje się oś cholinowa, nie karnitynowa: CutC_TMA_Production jest w P75-P95, podczas gdy CntA_Raw_Potential, CntB_Reductase_Component i CntAB_Functional_System są w P0-P1, a CARNITINE_TMA_RISK_FLAG również w P0-P1.
  • Ochrona przez przekierowanie choliny jest osłabiona: Kennedy_CCT_Enzyme, Kennedy_Pathway_Total i Kennedy_Protection_Score są w P5-P25, a Choline_Bifurcation_Index w P1-P5, co wskazuje na słabsze kierowanie choliny do fosfolipidów względem toru TMA.

Kluczowe odchylenia (poza P25-P75)

(a) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w wysokim paśmie — kierunek NIEKORZYSTNY.

  • CutC_TMA_Production (P75-P95): podwyższony potencjał beztlenowej konwersji choliny do TMA; wspiera cholino-zależne źródło produkcji TMA.
  • Total_TMA_Production_Potential (P75-P95): łączny potencjał wytwarzania TMA jest podwyższony; kierunek ten jest napędzany głównie przez CutC_TMA_Production w P75-P95 przy braku wkładu osi CntAB.
  • TMA_Production_Risk_Index (P95-P99): bardzo wysoki wskaźnik relacji produkcji TMA do ochronnego przekierowania choliny; kierunek napędzany przez Total_TMA_Production_Potential w P75-P95 oraz Kennedy_Pathway_Total w P5-P25.
  • TMA_Net_Balance (P95-P99): bilans netto jest przesunięty w stronę produkcji; kierunek napędzany przez Total_TMA_Production_Potential w P75-P95 przy tylko pośrednim wsparciu osi sink i osłabionej osi Kennedy’ego.
  • HIGH_TMA_RISK_FLAG (P75-P95): flaga wysokiego ryzyka produkcji TMA jest dodatnia funkcjonalnie; zgodna z przewagą osi CutC.

(b) OCHRONNY w niskim paśmie — kierunek OBNIŻONE WSPARCIE.

  • Kennedy_CCT_Enzyme (P5-P25): łagodnie obniżone wsparcie dla kroku limitującego szlaku Kennedy’ego; może ograniczać przekierowanie choliny do fosfolipidów.
  • Kennedy_Pathway_Total (P5-P25): całkowity potencjał ochronnego szlaku Kennedy’ego jest obniżony; zmniejsza konkurencję o cholinę względem toru TMA.
  • Choline_Bifurcation_Index (P1-P5): bardzo niski wskaźnik bifurkacji sugeruje preferencyjne kierowanie choliny ku produkcji TMA zamiast ku szlakowi Kennedy’ego; kierunek napędzany przez Kennedy_Pathway_Total w P5-P25 przy CutC_TMA_Production w P75-P95.
  • Kennedy_Protection_Score (P5-P25): osłabiony złożony sygnał ochronny; wskazuje, że potencjał anabolicznego „wychwytywania” choliny nie równoważy dostatecznie osi CutC.

(c) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w niskim paśmie — kierunek OCHRONNY.

  • CntA_Raw_Potential (P0-P1): bardzo niski potencjał komponentu oksygenazowego jest korzystny — minimalizuje tlenową konwersję karnityny do TMA.
  • CntB_Reductase_Component (P0-P1): bardzo niski komponent reduktazowy jest korzystny — nie wspiera funkcjonalnego układu CntAB.
  • CntAB_Functional_System (P0-P1): bardzo niski pełny system karnitynowy jest korzystny — wskazuje na minimalny potencjał produkcji TMA z L-karnityny.
  • Carnitine_Diet_Risk (P0-P1): bardzo niski sygnał ryzyka dietozależnego dla karnityny jest korzystny — oś karnitynowa wydaje się funkcjonalnie cicha.
  • CntAB_Aerobic_TMAO_Index (P0-P1): bardzo niski sygnał osi aerobowej jest korzystny — ogranicza udział tlenowego toru CntAB/TMAO.
  • CARNITINE_TMA_RISK_FLAG (P0-P1): bardzo niski sygnał flagi ryzyka karnitynowego jest korzystny — nie wspiera profilu zależnego od czerwonego mięsa/L-karnityny.

(d) OCHRONNY w wysokim paśmie — kierunek MOCNA STRONA.

  • (brak)

Zbieżność osi i interakcje między osiami

Najbardziej spójny sygnał dotyczy przewagi osi beztlenowej cholina → TMA. CutC_TMA_Production znajduje się w paśmie wysokim, a jednocześnie wskaźniki osi karnitynowej pozostają skrajnie niskie, co przesuwa interpretację w stronę profilu cholino-zależnego, a nie karnityno-zależnego.

Druga ważna interakcja dotyczy relacji produkcja vs przekierowanie choliny. Kennedy_Pathway_Total i Kennedy_CCT_Enzyme są obniżone, a Choline_Bifurcation_Index jest skrajnie niski, co oznacza, że dostępna cholina jest funkcjonalnie słabiej „buforowana” przez szlak fosfolipidowy.

Oś klirensu TMA nie wygląda na skrajnie wyłączoną, ponieważ MttB_TMA_Clearance i TMA_Sink_Potential mieszczą się w IQR, ale też nie wykazuje wyraźnej przewagi kompensacyjnej. To ważne, ponieważ przy podwyższonej produkcji sama obecność przeciętnego sinku może być niewystarczająca do pełnej kompensacji, co znajduje odzwierciedlenie w TMA_Net_Balance w P95-P99.

Oś amplifikacji nie dokłada tu dominującego obciążenia: TMAO_Reductase_Recycling i TMAO_Amplification_Risk pozostają w zakresie P25-P75. Oznacza to, że główny problem funkcjonalny wynika bardziej z samej produkcji i słabszego buforowania choliny niż z wtórnego recyklingu TMAO.

Flagi są zgodne z tym obrazem: HIGH_TMA_RISK_FLAG wspiera sygnał produkcyjny, natomiast CARNITINE_TMA_RISK_FLAG nie wspiera osi karnitynowej. TMA_SINK_ACTIVE_FLAG pozostaje w IQR, więc nie daje ani silnego sygnału ochronnego, ani sygnału wyłączenia.

Analiza wskaźników złożonych

Total_TMA_Production_Potential znajduje się w P75-P95, co wskazuje na podwyższony sumaryczny potencjał produkcji TMA. Kierunek ten jest napędzany przede wszystkim przez CutC_TMA_Production w P75-P95, przy jednoczesnym minimalnym wkładzie osi CntAB i przeciętnym wkładzie Betaine_Reductase_TMA.

TMA_Production_Risk_Index jest w P95-P99, co oznacza bardzo wysoką relację produkcji do ochronnego przekierowania choliny. To zbieżne z układem: Total_TMA_Production_Potential w P75-P95 oraz Kennedy_Pathway_Total w P5-P25.

TMA_Net_Balance również jest w P95-P99, czyli bilans netto pozostaje przesunięty ku produkcji. W praktyce oznacza to, że przeciętny potencjał sink/clearance i osłabiona oś Kennedy’ego nie kompensują w pełni podwyższonego potencjału produkcyjnego.

Kennedy_Protection_Score w P5-P25 potwierdza osłabienie ochronnego toru anabolicznego. CVD_Risk_Composite_Score pozostaje natomiast w P50-P75, co sugeruje, że złożony sygnał sercowo-metaboliczny nie jest tu skrajnie podniesiony mimo niekorzystnej architektury osi produkcja/ochrona.

Clearance_Compensation_Ratio znajduje się w P25-P50, czyli jest interpretowalny i nie wskazuje na skrajny brak kompensacji, ale też nie pokazuje silnej nadwyżki klirensu względem produkcji.

Obraz kliniczny (hipoteza funkcjonalna)

Dominującym wzorcem jest profil wieloosiowy z przewagą produkcji TMA, o charakterze cholino-zależnym. Najmocniejszym źródłem sygnału jest oś CutC, podczas gdy oś karnitynowa pozostaje funkcjonalnie minimalna. To ważne rozróżnienie, ponieważ sugeruje, że potencjalne obciążenie nie wynika tu głównie z toru L-karnityna → TMA.

Równocześnie widoczny jest deficyt ochronnego przekierowania choliny: Kennedy_CCT_Enzyme, Kennedy_Pathway_Total i Kennedy_Protection_Score są obniżone, a Choline_Bifurcation_Index jest skrajnie niski. Taki układ jest spójny z sytuacją, w której cholina jest relatywnie częściej dostępna dla produkcji TMA niż dla syntezy fosfolipidów.

Oś klirensu nie jest skrajnie zubożona, ale pozostaje raczej przeciętna niż kompensacyjnie silna. W konsekwencji przy podwyższonej produkcji i słabszym buforowaniu przez Kennedy’ego bilans netto przesuwa się w stronę nadwyżki produkcyjnej.

Brak wyraźnego sygnału amplifikacji TMAO sugeruje, że obecny obraz nie jest napędzany głównie przez intensywny recykling TMAO, lecz przez pierwotną architekturę produkcja vs ochrona. Funkcjonalnie może to odpowiadać mikrobiomowi, który ma zwiększoną zdolność generowania TMA z choliny przy niewystarczającym przekierowaniu substratu do toru ochronnego.

W zakresie normy (P25-P75)

W zakresie międzykwartylowym znajduje się kilka istotnych osi, co częściowo stabilizuje obraz funkcjonalny.

  • Betaine_Reductase_TMA (P50-P75): w typowym zakresie referencyjnym.
  • TMAO_Reductase_Recycling (P25-P50): w typowym zakresie referencyjnym.
  • Kennedy_Choline_Kinase (P25-P50): w typowym zakresie referencyjnym.
  • MttB_TMA_Clearance (P50-P75): w typowym zakresie referencyjnym.
  • TMA_Sink_Potential (P50-P75): w typowym zakresie referencyjnym.
  • TMAO_Amplification_Risk (P50-P75): w typowym zakresie referencyjnym.
  • TMA_Clearance_Balance (P50-P75): w typowym zakresie referencyjnym.
  • CVD_Risk_Composite_Score (P50-P75): w typowym zakresie referencyjnym.
  • Clearance_Compensation_Ratio (P25-P50): w typowym zakresie referencyjnym.
  • TMA_SINK_ACTIVE_FLAG (P50-P75): sygnał obecny w zakresie typowym; neutralnie wspiera aktywność osi sink.
  • Methylamine_Clearance_Extended (nie wykryto): brak wykrycia w tym wskaźniku binarnym jest neutralny biologicznie i częsty w populacji referencyjnej.
  • KENNEDY_PROTECTIVE_FLAG (nie wykryto): brak wykrycia w tym wskaźniku binarnym nie stanowi samodzielnie rozstrzygającego zaburzenia i należy interpretować łącznie z osiami Kennedy’ego.

Uwagi do korelacji klinicznej

  • Warto rozważyć korelację z profilem lipidowym oraz ewentualnie hsCRP, jeśli istnieje kliniczny kontekst ryzyka sercowo-naczyniowego.
  • Przy takim wzorcu zasadne może być zebranie wywiadu dietetycznego dotyczącego podaży choliny oraz produktów szczególnie bogatych w jej prekursory.
  • Jeśli dostępne, pomocne może być oznaczenie TMAO lub pokrewnych metabolitów w materiale biologicznym jako potwierdzenie fenotypu funkcjonalnego.
  • W interpretacji stężenia TMAO należy uwzględnić czynność nerek (np. eGFR), ponieważ klirens nerkowy wpływa na poziomy krążące niezależnie od samej produkcji mikrobiologicznej.
  • Zmienność gospodarza, w tym aktywność FMO3, może istotnie modulować końcowy poziom TMAO niezależnie od potencjału mikrobi
Organisms Matrix
OrganismAbundanceCutC_TMA_ProductionCntA_Raw_PotentialCntB_Reductase_ComponentCntAB_Functional_SystemBetaine_Reductase_TMATMAO_Reductase_RecyclingTotal_TMA_Production_PotentialKennedy_Choline_KinaseKennedy_CCT_EnzymeKennedy_Pathway_TotalMttB_TMA_ClearanceMethylamine_Clearance_ExtendedTMA_Sink_PotentialCholine_Bifurcation_IndexTMA_Production_Risk_IndexTMA_Net_BalanceTMAO_Amplification_RiskCarnitine_Diet_RiskCntAB_Aerobic_TMAO_IndexTMA_Clearance_BalanceCVD_Risk_Composite_ScoreKennedy_Protection_ScoreClearance_Compensation_RatioHIGH_TMA_RISK_FLAGCARNITINE_TMA_RISK_FLAGKENNEDY_PROTECTIVE_FLAGTMA_SINK_ACTIVE_FLAG
P75-P95P0-P1P0-P1P0-P1P50-P75P25-P50P75-P95P25-P50P5-P25P5-P25P50-P75P0-P1P50-P75P1-P5P95-P99P95-P99P50-P75P0-P1P0-P1P50-P75P50-P75P5-P25P25-P50P75-P95P0-P1P5-P25P50-P75
Anaerostipes hadrus56221.468++++++++++++
Blautia sp.25373.880++++++++++++
Lachnospiraceae bacterium MC_3621848.442++++++++++++
Blautia faecis16676.252++++++++++++
Blautia wexlerae15702.118++++++++++++
Coprococcus comes257.859+
Parasutterella excrementihominis237.394+
Parabacteroides distasonis221.022++
Pseudoflavonifractor sp.159.627+
Bacteroides uniformis98.232++
Parabacteroides sp. S22967.535++
[Clostridium] nexile57.302+
Dorea formicigenerans57.302+
Neglectibacter sp.45.023++
Victivallis lenta39.566++
Roseburia inulinivorans38.884+
Lactonifactor longoviformis36.837+++
Dorea longicatena24.558+
Faecalibacillus faecis16.372+
Faecalicatena contorta8.186+++
Ruminococcus gauvreauii2.456+++
Dakarella massiliensis2.047+
Escherichia coli0.860+
Lachnospiraceae bacterium0.682+
Streptococcus australis0.682+
Streptococcus sp.0.682+
Streptococcus genomosp. C60.682+
Granulicatella adiacens0.136+
Metabolizm Siarki i Toksyczność H₂S
ID Koszyka: X3YC8RXQWUNA
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:34
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [9/32]
Sulfite Reductase Total Activity
20.090
P5-P25
(mean: 13.822)
Sulfite Reductase Functional Colocalized
0.191
P1-P5
(mean: 1.182)
Sulfite Reductase Coloc Ratio
0.010
P1-P5
(mean: 0.300)
CysI Subunit Total
0.211
P1-P5
(mean: 0.632)
CysJ Subunit Total
19.878
P25-P50
(mean: 34.973)
CysK CysM Cysteine Synthase Potential
28104.738
P5-P25
(mean: 25843.917)
DsrAB Total Activity
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
DsrAB Functional Colocalized
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
DsrAB Coloc Ratio
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
DsrA Subunit Total
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
DsrB Subunit Total
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
DsrC Accessory Potential
1.051
P1-P5
(mean: 2.156)
DsrABC Full Module Potential
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
AprAB Total Activity
6440.590
P75-P95
(mean: 8124.368)
AprAB Functional Colocalized
6381.412
P75-P95
(mean: 7951.339)
AprAB Coloc Ratio
0.991
P50-P75
(mean: 0.991)
AprA Subunit Total
3193.776
P75-P95
(mean: 3997.595)
AprB Subunit Total
3246.814
P75-P95
(mean: 4223.814)
Sat Potential
8006.156
P25-P50
(mean: 8989.292)
SRB Full Pathway Potential
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
PFHI Protein Fermentation H2S Index
21465.822
P25-P50
(mean: 20615.171)
Detox Potential Total
312.705
P75-P95
(mean: 833.761)
SQR Potential
312.705
P75-P95
(mean: 784.466)
Sox System Potential
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Sox Coloc Ratio
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
IscS Tpa Sulfur Trafficking Potential
43883.272
P50-P75
(mean: 44438.166)
SAI Safe Sulfur Assimilation Index
28124.827
P5-P25
(mean: 26217.493)
SAI SRB Activity Index
14429.692
P25-P50
(mean: 13234.045)
H2S Production Total
50325.207
P25-P50
(mean: 49607.839)
SDI Sulfur Detoxification Index
0.006
P75-P95
(mean: 0.014)
HPRI H2S Production Risk Index
1.789
P50-P75
(mean: 1.757)
SMB Sulfur Metabolism Balance
0.792
P25-P50
(mean: 0.785)
🧬

Analiza Koszyka

Uwaga metodologiczna

Ten raport opisuje przewidywany potencjał funkcjonalny mikrobiomu na podstawie analizy PICRUSt2, a nie bezpośredni pomiar stężenia H₂S lub innych metabolitów siarki. Interpretacja opiera się na pozycjach percentylowych względem kohorty referencyjnej n=623 próbek.

W tym koszyku część szlaków jest zero-inflacjonowana w populacji referencyjnej, więc dla niektórych wskaźników brak sygnału może być prawidłową biologią. Dotyczy to szczególnie markerów warunkowych oraz rzadkiego systemu Sox.

Podsumowanie wykonawcze

  • Obraz koszyka odpowiada statusowi ZNACZĄCA DYSREGULACJA wyłącznie dlatego, że występuje wiele skrajnych odchyleń percentylowych; jakościowo wzorzec jest jednak w dużej mierze mieszany z przewagą cech ochronnych, a nie produkcyjnie przeciążony.
  • Najsilniejszy sygnał ochronny to bardzo niskie markery osi dysymilacyjnej redukcji siarczanów: DsrAB_Total_Activity, DsrAB_Functional_Colocalized, DsrA_Subunit_Total, DsrB_Subunit_Total, DsrABC_Full_Module_Potential oraz SRB_Full_Pathway_Potential są w pasmach P0-P1/P1-P5, co sugeruje minimalny potencjał klasycznej produkcji H₂S przez ten tor.
  • Jednocześnie widoczna jest łagodnie podwyższona aktywność upstream w osi SRB/dysymilacyjnej (AprAB_Total_Activity, AprAB_Functional_Colocalized, AprA_Subunit_Total, AprB_Subunit_Total w P75-P95) oraz obniżona rezerwa bezpiecznej asymilacji (Sulfite_Reductase_Functional_Colocalized, Sulfite_Reductase_Coloc_Ratio, CysI_Subunit_Total w P1-P5), przy równocześnie dobrym tle detoksykacyjnym SQR/SDI i niewykrytym Sox_System_Potential.

Kluczowe odchylenia (poza P25-P75)

(a) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w wysokim paśmie — kierunek NIEKORZYSTNY.

  • AprAB_Total_Activity (P75-P95): łagodnie podwyższony potencjał etapu APS → siarczyn w osi dysymilacyjnej; samodzielnie nie przesądza o wysokiej produkcji H₂S bez zgodnego sygnału DsrAB.
  • AprAB_Functional_Colocalized (P75-P95): łagodnie podwyższona kompletność funkcjonalna modułu AprAB; wskazuje na obecność upstream przygotowania siarczanu do dalszej redukcji.
  • AprA_Subunit_Total (P75-P95): łagodnie podwyższona dostępność podjednostki AprA, zgodna z aktywnością upstream osi SRB.
  • AprB_Subunit_Total (P75-P95): łagodnie podwyższona dostępność podjednostki AprB, również wspierająca etap upstream redukcji APS.

(b) OCHRONNE / DETOKSYKACJA w niskim paśmie — kierunek OBNIŻONE WSPARCIE.

  • Sulfite_Reductase_Total_Activity (P5-P25): niższa niż przeciętna całkowita aktywność asymilacyjnej reduktazy siarczynowej, co sugeruje skromniejszą rezerwę „bezpiecznej” asymilacji siarki.
  • Sulfite_Reductase_Functional_Colocalized (P1-P5): bardzo niska kolokalizacja funkcjonalna CysIJ, co wskazuje na ograniczoną kompletność aktywnego modułu asymilacyjnego.
  • Sulfite_Reductase_Coloc_Ratio (P1-P5): bardzo niski udział formy skolokalizowanej względem całkowitej aktywności, co osłabia pewność sprawnego toru asymilacyjnego.
  • CysI_Subunit_Total (P1-P5): bardzo niski sygnał podjednostki CysI, zgodny z ograniczoną rezerwą redukcji siarczynu w kierunku asymilacyjnym.
  • CysK_CysM_Cysteine_Synthase_Potential (P5-P25): niższy potencjał końcowego etapu syntezy cysteiny, co może ograniczać wiązanie siarki w aminokwasach.
  • SAI_Safe_Sulfur_Assimilation_Index (P5-P25): obniżony złożony indeks bezpiecznej asymilacji siarki, wskazujący na mniejszy bufor anaboliczny.

(c) Ryzyko / PRODUKCJA / RYZYKO w niskim paśmie — kierunek OCHRONNY.

  • DsrAB_Total_Activity (P0-P1): skrajnie niski sygnał głównej reduktazy dysymilacyjnej; to korzystne i spójne z minimalnym potencjałem klasycznej produkcji H₂S.
  • DsrAB_Functional_Colocalized (P0-P1): skrajnie niska kolokalizacja funkcjonalna DsrAB; to silny ochronny sygnał przeciw aktywnemu torowi SRB.
  • DsrA_Subunit_Total (P0-P1): skrajnie niski poziom podjednostki DsrA, zgodny z wygaszonym rdzeniem redukcji dysymilacyjnej.
  • DsrB_Subunit_Total (P0-P1): skrajnie niski poziom podjednostki DsrB, również wspierający obraz minimalnej aktywności SRB.
  • DsrC_Accessory_Potential (P1-P5): bardzo niski sygnał białka pomocniczego DsrC, co dodatkowo osłabia potencjał transferu elektronów w tym torze.
  • DsrABC_Full_Module_Potential (P0-P1): skrajnie niski potencjał pełnego modułu DsrABC; to korzystny sygnał przeciw sprawnemu kompleksowi produkcji H₂S.
  • SRB_Full_Pathway_Potential (P0-P1): skrajnie niski potencjał pełnej ścieżki SRB, co jest jednym z najmocniejszych ochronnych wyników w tym koszyku.

(d) OCHRONNE / DETOKSYKACJA w wysokim paśmie — kierunek MOCNA STRONA.

  • Detox_Potential_Total (P75-P95): łagodnie podwyższony łączny potencjał detoksykacji/utleniania związków siarki, wspierający kontrolę puli H₂S.
  • SQR_Potential (P75-P95): łagodnie podwyższony potencjał SQR, co sugeruje dobrą dostępność głównej drogi utleniania siarkowodoru.
  • SDI_Sulfur_Detoxification_Index (P75-P95): łagodnie podwyższony indeks relacji detoksykacji do produkcji, zgodny z korzystnym buforowaniem funkcjonalnym.

Zbieżność osi i interakcje między osiami

Najważniejsza zależność między osiami to rozbieżność upstream–downstream w torze dysymilacyjnym. Część upstream, reprezentowana przez rodzinę AprAB, jest łagodnie podwyższona, ale kluczowy etap końcowy redukcji do H₂S, reprezentowany przez DsrAB i pełny SRB_Full_Pathway_Potential, jest skrajnie niski. Taki układ zwykle oznacza, że sama gotowość do wcześniejszych etapów obrotu siarką nie przekłada się tutaj na sprawny końcowy potencjał wytwarzania H₂S.

Oś detoksykacji wygląda relatywnie dobrze dzięki SQR_Potential, Detox_Potential_Total i SDI_Sulfur_Detoxification_Index w paśmie P75-P95. Jednocześnie Sox_System_Potential nie został wykryty; w tym koszyku nie należy tego interpretować jako deficytu, ponieważ jest to rzadki, binarny system i jego brak jest częsty w kohorcie referencyjnej.

Oś bezpiecznej asymilacji siarki jest słabsza niż przeciętnie: kilka markerów CysIJ/CysK-CysM znajduje się poniżej IQR. Oznacza to, że profil jest nie tyle „nadprodukcyjny”, ile raczej ochronny względem SRB, z umiarkowanie ograniczoną rezerwą asymilacyjną i zachowanym wsparciem detoksykacyjnym.

Analiza wskaźników złożonych

Wskaźniki złożone nie pokazują obrazu produkcyjnie przeciążonego. H2S_Production_Total pozostaje w P25-P50, co jest spójne z tym, że bardzo niski sygnał SRB_Full_Pathway_Potential równoważy brak wzrostu PFHI_Protein_Fermentation_H2S_Index poza IQR.

HPRI_H2S_Production_Risk_Index jest w P50-P75, więc nie wskazuje na wyraźnie podwyższone ryzyko funkcjonalne. SMB_Sulfur_Metabolism_Balance znajduje się w P25-P50, czyli w zakresie prawidłowym, bez przesunięcia w stronę profilu produkcyjnie dominującego. Z kolei SAI_Safe_Sulfur_Assimilation_Index jest w P5-P25, a Detox_Potential_Total i SDI_Sulfur_Detoxification_Index w P75-P95, co razem daje obraz częściowo kompensowany: słabsza asymilacja, ale dobra kontrola detoksykacyjna.

Obraz kliniczny (hipoteza funkcjonalna)

Funkcjonalnie jest to profil Mieszany. Z jednej strony występuje bardzo silny ochronny sygnał niskiej klasycznej produkcji H₂S przez dysymilacyjną redukcję siarczanów, bo markery DsrAB i SRB_Full_Pathway_Potential są w P0-P1/P1-P5. Z drugiej strony część markerów bezpiecznej asymilacji siarki jest obniżona, co może oznaczać mniejszą zdolność wiązania siarki w kierunku anabolicznym.

Nie ma jednak wyraźnych danych wspierających profil Z dominacją produkcji: PFHI_Protein_Fermentation_H2S_Index, H2S_Production_Total, HPRI_H2S_Production_Risk_Index i SMB_Sulfur_Metabolism_Balance nie wychodzą poza IQR w niekorzystnym kierunku. Dodatkowo podwyższone SQR_Potential i korzystny SDI_Sulfur_Detoxification_Index sugerują, że jeśli H₂S jest wytwarzany, istnieje relatywnie dobra zdolność jego utleniania. Klinicznie taki wzorzec bardziej pasuje do kontrolowanego metabolizmu siarki z ograniczoną rezerwą asymilacyjną niż do aktywnego przeciążenia toksycznym H₂S.

W zakresie normy (P25-P75)

Poniższe wskaźniki mieszczą się w zakresie środkowym kohorty referencyjnej lub mają charakter neutralny/nieaplikowalny:

  • CysJ_Subunit_Total (P25-P50): w zakresie typowym.
  • AprAB_Coloc_Ratio (P50-P75): w zakresie typowym.
  • Sat_Potential (P25-P50): w zakresie typowym.
  • PFHI_Protein_Fermentation_H2S_Index (P25-P50): w zakresie typowym.
  • IscS_Tpa_Sulfur_Trafficking_Potential (P50-P75): w zakresie typowym.
  • SAI_SRB_Activity_Index (P25-P50): w zakresie typowym.
  • H2S_Production_Total (P25-P50): w zakresie typowym.
  • HPRI_H2S_Production_Risk_Index (P50-P75): w zakresie typowym.
  • SMB_Sulfur_Metabolism_Balance (P25-P50): w zakresie typowym.
  • Sox_System_Potential: nie wykryto — dla tego rzadkiego wskaźnika binarnego jest to neutralny, częsty wzorzec w kohorcie.
  • Sox_Coloc_Ratio: wynik praktycznie nieinterpretowalny przy braku aktywnego Sox; nie należy traktować go jako biologicznie „niskiej kolokalizacji”.

Uwagi do korelacji klinicznej

  • Jeśli występują objawy jelitowe, ten profil nie sugeruje dominującego przeciążenia klasycznym SRB-zależnym H₂S; korelacja objawów powinna uwzględniać także inne osie metaboliczne poza siarką.
  • Przy diecie wysokobiałkowej warto interpretować wynik razem z ekspozycją żywieniową, ale PFHI_Protein_Fermentation_H2S_Index nie wskazuje tu na wyraźne nasilenie tego źródła.
  • Obniżona rezerwa asymilacyjna może mieć znaczenie głównie wtedy, gdy współistnieją inne cechy ograniczonej elastyczności metabolicznej lub niska tolerancja na większy ładunek siarki w diecie.
  • Jeżeli istnieje kliniczne podejrzenie nadmiaru H₂S, potrzebne byłyby bezpośrednie lub bardziej zbliżone funkcjonalnie pomiary, ponieważ ten raport ocenia potencjał genowy, a nie realną produkcję in vivo.

Ograniczenia interpretacyjne

  • PICRUSt2 przewiduje potencjał funkcjonalny na podstawie profilu 16S; nie jest to bezpośredni pomiar H₂S, siarczynów ani aktywności enzymatycznej in vivo.
  • Wskaźniki złożone należy zawsze interpretować razem z ich składowymi; pojedynczy indeks może maskować rozbieżności między osiami upstream, produkcji i detoksykacji.
  • Sox_System_Potential ma charakter binarny: oznacza tylko wykryto / nie wykryto. Brak wykry
Organisms Matrix
OrganismAbundanceSulfite_Reductase_Total_ActivitySulfite_Reductase_Functional_ColocalizedSulfite_Reductase_Coloc_RatioCysI_Subunit_TotalCysJ_Subunit_TotalCysK_CysM_Cysteine_Synthase_PotentialDsrAB_Total_ActivityDsrAB_Functional_ColocalizedDsrAB_Coloc_RatioDsrA_Subunit_TotalDsrB_Subunit_TotalDsrC_Accessory_PotentialDsrABC_Full_Module_PotentialAprAB_Total_ActivityAprAB_Functional_ColocalizedAprAB_Coloc_RatioAprA_Subunit_TotalAprB_Subunit_TotalSat_PotentialSRB_Full_Pathway_PotentialPFHI_Protein_Fermentation_H2S_IndexDetox_Potential_TotalSQR_PotentialSox_System_PotentialSox_Coloc_RatioIscS_Tpa_Sulfur_Trafficking_PotentialSAI_Safe_Sulfur_Assimilation_IndexSAI_SRB_Activity_IndexH2S_Production_TotalSDI_Sulfur_Detoxification_IndexHPRI_H2S_Production_Risk_IndexSMB_Sulfur_Metabolism_Balance
P5-P25P1-P5P1-P5P1-P5P25-P50P5-P25P0-P1P0-P1P0-P1P0-P1P0-P1P1-P5P0-P1P75-P95P75-P95P50-P75P75-P95P75-P95P25-P50P0-P1P25-P50P75-P95P75-P95P0-P1P0-P1P50-P75P5-P25P25-P50P25-P50P75-P95P50-P75P25-P50
Prevotella marseillensis55686.649+++++++
Anaerostipes hadrus51260.750+++++++++++++++
Blautia sp.39856.284++++++++++++++
Faecalibacterium prausnitzii35491.098++++++
Blautia faecis19619.120++++++
Blautia wexlerae15702.118++++++++++
Lachnospiraceae bacterium MC_368996.417+++++++++
Roseburia faecis3514.524+++++++
Fusicatenibacter saccharivorans1383.434+
Parabacteroides distasonis442.044++
Parabacteroides sp. S229135.069++
Victivallis lenta59.349+++
Parabacteroides johnsonii27.832++
Parabacteroides goldsteinii15.008++
Parabacteroides sp.5.457++
Escherichia coli1.051++++++
Butyricimonas sp.0.955+
Staphylococcus aureus0.348+++
Oksalany - Ryzyko Kamicy Nerkowej (metaindexed)
ID Koszyka: LUC4QI8BHRNW
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:34
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [1/13]
Type2 OXC total
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Type2 FRC total
128.930
P50-P75
(mean: 194.823)
Type2 OxlT total
2682.035
P5-P25
(mean: 2141.389)
Type2 MinCycle Coloc
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Type2 FullModule Coloc
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
T2C TypeII Completeness
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Type2 Score
281.096
P5-P25
(mean: 240.091)
Type1 OxDC total
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Oxalate Synthesis Score
5029.849
P75-P95
(mean: 6315.514)
OPI Oxalate Protection Index
0.112
P5-P25
(mean: 0.152)
OI Oxalobacter Index
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
DPR Degradation Production Ratio
0.056
P5-P25
(mean: 0.077)
Oxalate Stone Risk Index
8.933
P75-P95
(mean: 7.078)
🧬

Analiza Koszyka

Uwaga metodologiczna

Ten raport opisuje przewidywany potencjał funkcjonalny mikrobiomu na podstawie PICRUSt2, czyli inferencji genowej z danych 16S rRNA, a nie bezpośrednio zmierzoną aktywność metaboliczną in vivo. Wszystkie wnioski są względne i odnoszą się do pozycji względem kohorty referencyjnej n=623. W tym koszyku kilka ścieżek jest zero-inflacjonowanych w kohorcie referencyjnej, więc dla części z nich brak sygnału może być częstym wzorcem populacyjnym.

Podsumowanie wykonawcze

  • Obraz tego koszyka odpowiada ZNACZĄCEJ DYSREGULACJI z profilem z deficytem ochrony: występuje 7 skrajnych odchyleń w aktywnych metrykach percentylowych/conditional_percentile, głównie po stronie obniżonego potencjału degradacji szczawianów.
  • Najsilniejszy sygnał dotyczy osi ochronnych Type II: Type2_OXC_total, Type2_MinCycle_Coloc, Type2_FullModule_Coloc oraz OI index są w P0-P1, co sugeruje bardzo małe wsparcie dla wyspecjalizowanej degradacji szczawianów; dodatkowo Type2_OxlT_total, Type2_Score i OPI_Oxalate_Protection_Index są w P5-P25.
  • Równocześnie strona pro-szczawianowa nie jest skrajnie nasilona, ale jest przesunięta w niekorzystnym kierunku: Oxalate_Synthesis_Score i Oxalate_Stone_Risk_Index są w P75-P95, a DPR_Degradation_Production_Ratio w P5-P25, co jest spójne z przewagą produkcji/napływu prekursorów nad degradacją.

Kluczowe odchylenia (poza P25-P75)

(a) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w wysokim paśmie — kierunek NIEKORZYSTNY.

  • Oxalate_Synthesis_Score (P75-P95): podwyższony potencjał syntezy lub dopływu prekursorów szczawianów, co przesuwa bilans w stronę większej puli pro-szczawianowej.
  • Oxalate_Stone_Risk_Index (P75-P95): łagodnie podwyższony złożony sygnał ryzyka kamicy szczawianowo-wapniowej, zgodny z relatywnie słabszą ochroną degradacyjną wobec tła syntezy.

(b) OCHRONNY / KORZYSTNY w niskim paśmie — kierunek OBNIŻONE WSPARCIE.

  • Type2_OXC_total (P0-P1): bardzo niski potencjał kluczowego enzymu rdzeniowego Type II; zero-inflacjonowany w kohorcie — częsty wzorzec populacyjny, ale obniża u tego pacjenta ochronną zdolność degradacji szczawianów.
  • Type2_OxlT_total (P5-P25): niższy potencjał transportera sprzęgającego import/eksport w module Type II, co może ograniczać sprawność całego cyklu degradacyjnego.
  • Type2_MinCycle_Coloc (P0-P1): bardzo niski sygnał minimalnego cyklu Type II; zero-inflacjonowany w kohorcie — częsty wzorzec populacyjny, ale obniża u tego pacjenta ochronną zdolność degradacji szczawianów.
  • Type2_FullModule_Coloc (P0-P1): bardzo niski sygnał pełnego modułu Type II; zero-inflacjonowany w kohorcie — częsty wzorzec populacyjny, ale obniża u tego pacjenta ochronną zdolność degradacji szczawianów.
  • Type2_Score (P5-P25): obniżony łączny potencjał degradacji Type II z preferencją dla funkcjonalnej kolokalizacji.
  • OPI_Oxalate_Protection_Index (P5-P25): obniżony złożony indeks ochrony, co odzwierciedla relatywnie słabszy wkład osi degradacyjnych względem tła syntezy.
  • OI index (P0-P1): bardzo niski wyspecjalizowany indeks degradacji szczawianów; zero-inflacjonowany w kohorcie — częsty wzorzec populacyjny, ale obniża u tego pacjenta ochronną zdolność degradacji szczawianów.
  • DPR_Degradation_Production_Ratio (P5-P25): niski stosunek degradacji do produkcji, co sugeruje bilans bardziej produkcyjny niż ochronny.

(c) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w niskim paśmie — kierunek OCHRONNY.

  • (brak)

(d) OCHRONNY / KORZYSTNY w wysokim paśmie — kierunek MOCNA STRONA.

  • (brak)

Zbieżność osi i interakcje między osiami

Oś A i B są ze sobą spójnie obniżone: niski rdzeń enzymatyczny Type II współwystępuje z bardzo niską kolokalizacją minimalnego i pełnego modułu. To ważne, ponieważ sama obecność pojedynczych elementów bez organizacji modułowej nie daje takiego samego znaczenia funkcjonalnego jak kompletny, skoordynowany układ degradacyjny.

W tej próbce Type2_FRC_total pozostaje w P50-P75, ale nie kompensuje to bardzo niskiego Type2_OXC_total i braku sygnału kolokalizacji; oznacza to raczej niespójność komponentów niż zachowaną pełną funkcję ochronną. Type1_OxDC_total ma wartość 0, ale ponieważ jest to metryka binarna, należy ją interpretować jako nie wykryto, a nie jako „bardzo nisko” w sensie ilościowym.

Oś D jest przesunięta ku górze (Oxalate_Synthesis_Score w P75-P95), więc relacja między produkcją a degradacją wypada niekorzystnie. To znajduje odzwierciedlenie w DPR_Degradation_Production_Ratio w P5-P25, czyli przewadze strony produkcyjnej nad degradacyjną.

Metryki złożone są zgodne z tym układem: OPI_Oxalate_Protection_Index jest obniżony, a Oxalate_Stone_Risk_Index podwyższony. Całość tworzy spójny obraz niedoboru ochrony degradacyjnej przy jednoczesnym umiarkowanie zwiększonym tle pro-szczawianowym.

Analiza wskaźników złożonych

OPI_Oxalate_Protection_Index w P5-P25 wskazuje na relatywnie słabszą ochronę, głównie z powodu niskiego wkładu osi Type II oraz braku wykrycia zapasowej ścieżki Type I. DPR_Degradation_Production_Ratio w P5-P25 potwierdza, że bilans degradacja/produkcja jest przesunięty w stronę mniej korzystną.

Oxalate_Stone_Risk_Index w P75-P95 jest zgodny z powyższym i sugeruje zwiększone tło funkcjonalne sprzyjające ekspozycji na szczawiany. Zbieżność tych trzech wskaźników wzmacnia interpretację, że nie chodzi o pojedynczy odosobniony sygnał, lecz o konsekwentny wzorzec międzyosiowy.

Obraz kliniczny (hipoteza funkcjonalna)

Funkcjonalnie ten wynik sugeruje profil z deficytem ochrony w zakresie mikrobiologicznej obsługi szczawianów. Najmocniej wspiera to bardzo niski sygnał wyspecjalizowanej degradacji Type II: Type2_OXC_total, Type2_MinCycle_Coloc, Type2_FullModule_Coloc i OI index są w P0-P1. Dodatkowo łączny potencjał Type II pozostaje obniżony (Type2_Score w P5-P25), a relacja degradacji do produkcji jest niekorzystna (DPR_Degradation_Production_Ratio w P5-P25).

Jednocześnie nie widać skrajnie wysokiego sygnału produkcji szczawianów, ale Oxalate_Synthesis_Score w P75-P95 oznacza, że strona pro-szczawianowa nie jest neutralna. W takim układzie nawet umiarkowanie podwyższona synteza może mieć większe znaczenie, gdy ochrona degradacyjna jest słaba. Oxalate_Stone_Risk_Index w P75-P95 jest z tym zgodny i może wskazywać na funkcjonalne tło mniej korzystne w kontekście kamicy CaOx, jeśli współistnieją odpowiednie czynniki kliniczne lub dietetyczne.

To nadal pozostaje hipotezą funkcjonalną, a nie pomiarem rzeczywistego wydalania szczawianów czy ryzyka klinicznego jako takiego.

W zakresie normy (P25-P75)

Część elementów pozostaje w zakresie typowym dla kohorty referencyjnej, co sugeruje, że nie cały system jest globalnie obniżony.

  • Type2_FRC_total (P50-P75): typowy zakres dla jednego z komponentów Type II.
  • T2C_TypeII_Completeness: metryka ilorazowa; przy dostępnych danych nie należy jej nadinterpretować ilościowo poza kontekstem pozostałych osi.
  • Type1_OxDC_total: nie wykryto; dla metryki binarnej jest to informacja neutralna opisowo i częsty wzorzec populacyjny, choć nie daje zapasowego wsparcia degradacyjnego.

Uwagi do korelacji klinicznej

  • Jeśli istnieje wywiad kamicy szczawianowo-wapniowej, warto korelować ten profil z 24-godzinną zbiórką moczu, zwłaszcza z wydalaniem szczawianów i parametrami przesycenia.
  • Warto odnieść wynik do wzorców dietetycznych, szczególnie podaży produktów bogatych w szczawiany oraz równoczesnej podaży wapnia w posiłkach.
  • Przy objawach ze strony przewodu pokarmowego znaczenie może mieć kontekst zaburzeń wchłaniania tłuszczów lub enteralnego zwiększenia dostępności szczawianów.
  • Istotna jest także hydratacja i ogólny kontekst nefrologiczny, ponieważ sam profil mikrobiomowy nie przesądza o tworzeniu złogów.
  • Jeżeli brak objawów i brak wywiadu kamicy, wynik ma przede wszystkim znaczenie kontekstowe, a nie rozpoznawcze.

Ograniczenia interpretacyjne

  • PICRUSt2 ocenia potencjał genowy, a nie rzeczywistą aktywność enzymatyczną ani faktyczne stężenia szczawianów w kale czy moczu.
  • 24-godzinne wydalanie szczawianów z moczem oraz ocena przesycenia pozostają klinicznym standardem odniesienia.
  • W tym koszyku część metryk ma limit wyświetlania (Type2_OXC_total, Type2_MinCycle_Coloc, Type2_FullModule_Coloc, Type1_OxDC_total, OI_Oxalobacter_Index, Oxalate_Stone_Risk_Index); gdy wartość osiąga cap, oznacza to prawdziwy ekstrem biologiczny, ale surowa wartość nie jest raportowana. W tej próbce nie ma potrzeby raportowania surowych wartości ponad limit.
  • DPR_Degradation_Production_Ratio bywa czasem oznaczany jako n/a, gdy mianownik jest poniżej progu; wtedy wskaźnik jest nieinterpretowalny, a nie „niski”.
  • Kohorta referencyjna obejmuje 623 próbki; percentyle opisują pozycję względną, nie bezwzględną normę biologiczną.
  • Wewnątrz tego samego pasma percentylowego może istnieć istotna zmienność osobnicza; raport nie implikuje związku przyczynowego.

Aneks: kontrola pokrycia metryk

  • Type2_OXC_total: OUTLIER_LOW
  • Type2_FRC_total: IQR
  • Type2_OxlT_total: OUTLIER_LOW
  • Type2_MinCycle_Coloc: OUTLIER_LOW
  • Type2_FullModule_Coloc: OUTLIER_LOW
  • T2C_TypeII_Completeness: IQR
  • Type2_Score: OUTLIER_LOW
  • Type1_OxDC_total: ABSENT
  • Oxalate_Synthesis_Score: OUTLIER_HIGH
  • OPI_Oxalate_Protection_Index: OUTLIER_LOW
  • OI index: OUTLIER_LOW
  • DPR_Degradation_Production_Ratio: OUTLIER_LOW
  • Oxalate_Stone_Risk_Index: OUTLIER_HIGH
Organisms Matrix
OrganismAbundanceType2_OXC_totalType2_FRC_totalType2_OxlT_totalType2_MinCycle_ColocType2_FullModule_ColocT2C_TypeII_CompletenessType2_ScoreType1_OxDC_totalOxalate_Synthesis_ScoreOPI_Oxalate_Protection_IndexOI_Oxalobacter_IndexDPR_Degradation_Production_RatioOxalate_Stone_Risk_Index
P0-P1P50-P75P5-P25P0-P1P0-P1P0-P1P5-P25P0-P1P75-P95P5-P25P0-P1P5-P25P75-P95
Anaerostipes hadrus13228.581++++
Blautia sp.9060.541+++++++
Faecalibacterium prausnitzii8883.860++++++
Lachnospiraceae bacterium MC_362570.405++++
Phascolarctobacterium sp.1890.967+++++++
Gemmiger formicilis302.882+++
Parasutterella excrementihominis237.394+
Roseburia inulinivorans233.301+++
Eubacterium ramulus72.310+
Phascolarctobacterium faecium8.186+
[cyanobacterium] ICA-0383.411+
Eggerthellaceae bacterium2.729+
Weglowodany i Bariera Jelitowa
ID Koszyka: MTZYZXP4Y4MW
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:35
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [10/25]
Cellulose Degradation Potential
143844.593
P25-P50
(mean: 142641.123)
Hemicellulose Degradation Potential
64845.920
P50-P75
(mean: 68887.622)
Fructan Degradation Potential
35359.317
P75-P95
(mean: 41324.960)
Resistant Starch Degradation Potential
175574.386
P50-P75
(mean: 179382.542)
Pectin Degradation Potential
5486.962
P75-P95
(mean: 3714.828)
Fiber Utilization Capacity
425111.176
P50-P75
(mean: 448480.386)
Sialidase Total
4863.591
P5-P25
(mean: 4528.138)
Fucosidase Total
39398.475
P25-P50
(mean: 39498.717)
Mucin Decapping Index
44262.065
P25-P50
(mean: 50333.609)
Mucin Desulfation Index
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Mucin Glycan Chain Degradation
27367.018
P5-P25
(mean: 28074.072)
Mucin Core Cleavage Index
888.795
P50-P75
(mean: 850.812)
Complete Decapping Coloc
3975.000
P5-P25
(mean: 5131.154)
Full Mucin Degradation Coloc
77.767
P5-P25
(mean: 92.570)
Mucin Degradation Index
63331.534
P5-P25
(mean: 53981.786)
NanOperon Activity
9041.836
P1-P5
(mean: 7836.532)
IBD Risk Taxa Score
117298.429
P5-P25
(mean: 110033.181)
Mucosal Specialist Score
512.110
P5-P25
(mean: 663.645)
Barrier Risk Index
-361779.642
P25-P50
(mean: -342123.070)
Fiber to Mucin Ratio
6.712
P75-P95
(mean: 7.397)
Mucosal Metabolic Balance
195036454.796
P5-P25
(mean: 223254869.192)
Prebiotic Response Potential
123146.509
P50-P75
(mean: 120344.669)
Carbohydrate Versatility Index
425111.176
P50-P75
(mean: 448480.386)
Leaky Gut Risk Score
-31925.625
P5-P25
(mean: -29560.141)
Mucin Degradation Pathway Completeness
3.000
P1-P5
(mean: 3.000)
🧬

Analiza Koszyka

Uwaga metodologiczna

Ten raport opisuje przewidywany potencjał funkcjonalny mikrobiomu na podstawie analizy PICRUSt2, czyli wnioskowania o zawartości genów z danych 16S rRNA. Wyniki są przedstawione jako pozycja percentylowa względem kohorty referencyjnej n=623, więc interpretacja dotyczy tego, co mikrobiom może robić, a nie bezpośrednio zmierzonej aktywności degradacji mucyny czy glikanów.

W tym koszyku część ścieżek ma charakter rzadki lub zero-inflacjonowany w populacji referencyjnej, dlatego „nie wykryto” może być prawidłową biologią, a nie niedoborem. Dotyczy to szczególnie wskaźników binarnych, takich jak Mucin_Desulfation_Index.

Podsumowanie wykonawcze

Werdykt koszyka: ŁAGODNA WARIACJA. W tym koszyku stwierdzono 2 skrajne odchylenia w aktywnych metrykach percentylowych, przy jednoczesnym ogólnie zrównoważonym profilu wykorzystania błonnika i raczej ochronnym ustawieniu osi błonnik–mucyna.

  • Profil ochronny z przewagą błonnika: Fiber_to_Mucin_Ratio jest w P75-P95, co wskazuje na preferencję metaboliczną w kierunku substratów błonnikowych, a nie śluzówkowych.
  • Ograniczona aktywność części osi mucynowej: NanOperon_Activity oraz Mucin_Degradation_Pathway_Completeness są w P1-P5, co sugeruje słabszy potencjał pełnego wykorzystania kwasu sjalowego i niepełną gotowość całego szlaku degradacji mucyny.
  • Jednocześnie zachowane mocne strony fermentacyjne: Fructan_Degradation_Potential i Pectin_Degradation_Potential są w P75-P95, wspierając obraz dobrej obsługi prebiotyków i polisacharydów roślinnych.

Kluczowe odchylenia (poza P25-P75)

(a) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w wysokim paśmie — kierunek NIEKORZYSTNY.

  • (brak)

(b) KORZYSTNE w niskim paśmie — kierunek OBNIŻONE WSPARCIE.

  • (brak)

(c) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w niskim paśmie — kierunek OCHRONNY / korzystny.

  • Sialidase_Total (P5-P25): niższy potencjał usuwania kwasu sjalowego z końcowych struktur mucyny jest korzystny i sugeruje bardziej kontrolowane obchodzenie się z warstwą śluzową.
  • Mucin_Glycan_Chain_Degradation (P5-P25): niższa aktywność etapu degradacji łańcucha glikanowego wspiera obraz ograniczonej presji na dalsze rozkładanie mucyny.
  • Complete_Decapping_Coloc (P5-P25): niższa kolokalizacja pełnego „decappingu” wskazuje na mniejszy potencjał współwystępowania obu kluczowych enzymów inicjujących degradację mucyny.
  • Full_Mucin_Degradation_Coloc (P5-P25): niższa kolokalizacja pełnej degradacji mucyny jest korzystna i sugeruje słabszą organizację kompletnego zestawu funkcji mucynolitycznych.
  • Mucin_Degradation_Index (P5-P25): niski złożony potencjał degradacji mucyny jest korzystny i wspiera zachowanie bariery śluzowej.
  • NanOperon_Activity (P1-P5): bardzo niski potencjał katabolizmu kwasu sjalowego sugeruje ograniczoną zdolność wykorzystania tego substratu po jego ewentualnym uwolnieniu.
  • IBD_Risk_Taxa_Score (P5-P25): niski wynik tego proxy wzorca populacyjnego jest korzystny; nie wskazuje na nasilony funkcjonalny podpis związany z osią zapalną.
  • Mucosal_Specialist_Score (P5-P25): niższa orientacja na niszę śluzówkową sugeruje mniejszą specjalizację w kierunku substratów mucynowych.
  • Mucosal_Metabolic_Balance (P5-P25): niski wynik jest korzystny i wskazuje na przesunięcie bilansu metabolicznego raczej w stronę osi błonnikowej niż mucynowej.
  • Leaky_Gut_Risk_Score (P5-P25): niski wynik jest korzystny i nie wspiera obrazu podwyższonego funkcjonalnego obciążenia bariery jelitowej.
  • Mucin_Degradation_Pathway_Completeness (P1-P5): niska kompletność szlaku jest ochronna — pełna sekwencja etapów degradacji mucyny nie wydaje się tutaj w pełni domknięta.

(d) KORZYSTNE w wysokim paśmie — MOCNA STRONA / kierunek korzystny.

  • Fructan_Degradation_Potential (P75-P95): podwyższony potencjał wykorzystania inuliny i FOS sugeruje dobrą funkcjonalną gotowość do obsługi klasycznych prebiotyków.
  • Pectin_Degradation_Potential (P75-P95): podwyższony potencjał degradacji pektyn wspiera efektywne wykorzystanie polisacharydów pochodzących z warzyw i owoców.
  • Fiber_to_Mucin_Ratio (P75-P95): wysoki stosunek osi błonnikowej do mucynowej wskazuje na korzystną, błonnikowo zorientowaną organizację metaboliczną.

Zbieżność osi i interakcje między osiami

Analiza wzorca błonnik vs mucyna

Najbardziej spójny sygnał w tym profilu to przewaga osi błonnikowej nad mucynową. Wspiera to Fiber_to_Mucin_Ratio w P75-P95, a także jednoczesne niskie położenie kilku metryk degradacji mucyny, w tym Mucin_Degradation_Index, Complete_Decapping_Coloc i Full_Mucin_Degradation_Coloc w P5-P25.

Szlak mucynowy nie wygląda na całkowicie aktywny: Mucin_Degradation_Pathway_Completeness w P1-P5 sugeruje niepełną sekwencję etapów, a NanOperon_Activity w P1-P5 dodatkowo osłabia obraz efektywnego „domknięcia” wykorzystania kwasu sjalowego po etapie decappingu. Jednocześnie obecność mocnych stron w osi błonnikowej — szczególnie Fructan_Degradation_Potential i Pectin_Degradation_Potential w P75-P95 — wskazuje, że mikrobiom ma zachowaną zdolność korzystania z wybranych substratów roślinnych.

Interpretacja integralności bariery

Oś bariery jelitowej wypada raczej ochronnie. Leaky_Gut_Risk_Score znajduje się w P5-P25, a IBD_Risk_Taxa_Score również w P5-P25, co nie wspiera nasilonego funkcjonalnego wzorca obciążającego barierę.

Barrier_Risk_Index pozostaje w P25-P50, czyli w zakresie typowym, bez sygnału przesunięcia ku dominacji degradacji mucyny. Warto podkreślić, że IBD_Risk_Taxa_Score jest jedynie proxy wzorca populacyjnego opartego na treści genowej i nie stanowi rozpoznania ani testu przesiewowego w kierunku IBD.

Analiza wskaźników złożonych

  • Fiber_to_Mucin_Ratio (P75-P95): korzystny wynik złożony, zgodny z przewagą potencjału wykorzystania błonnika nad potencjałem degradacji mucyny.
  • Mucin_Degradation_Index (P5-P25): niski złożony potencjał degradacji mucyny wspiera ochronny charakter profilu śluzówkowego.
  • Mucosal_Specialist_Score (P5-P25): ograniczona specjalizacja śluzówkowa zmniejsza prawdopodobieństwo dominacji niszy mucynowej.
  • Mucosal_Metabolic_Balance (P5-P25): wynik przesunięty korzystnie w stronę metabolizmu bardziej związanego z błonnikiem niż z intensywnym „decappingiem” mucyny.
  • Prebiotic_Response_Potential (P50-P75): potencjał odpowiedzi na interwencje prebiotyczne wygląda adekwatnie, choć bez skrajnie wysokiego sygnału.
  • Barrier_Risk_Index (P25-P50): pozostaje w typowym zakresie i nie wskazuje na wyraźną przewagę osi mucynowej.
  • Leaky_Gut_Risk_Score (P5-P25): korzystnie niski; interpretować jako funkcjonalny sygnał wspierający, a nie bezpośredni pomiar przepuszczalności jelit.
  • IBD_Risk_Taxa_Score (P5-P25): korzystnie niski proxy wzorca populacyjnego; nie jest to test diagnostyczny.

Obraz kliniczny (hipoteza funkcjonalna)

Dominujący obraz to profil ochronny z przewagą metabolizmu błonnikowego, odpowiadający wzorcowi: Fiber_to_Mucin_Ratio w P75-P95, przy jednocześnie niskich metrykach osi mucynowej, takich jak Mucin_Degradation_Index w P5-P25 i Mucin_Degradation_Pathway_Completeness w P1-P5. Nie jest to obraz intensywnego „przełączenia” na mucynę.

Warto zauważyć, że profil nie jest jednorodnie wysoki dla wszystkich typów błonnika, ale ma wyraźne selektywne mocne strony — szczególnie dla fruktanów i pektyn. To sugeruje, że mikrobiom może relatywnie dobrze odpowiadać na określone klasy substratów prebiotycznych i roślinnych.

Po stronie mucynowej sygnał jest raczej stłumiony: niski Sialidase_Total, niski NanOperon_Activity i niska kompletność szlaku razem sugerują, że nawet jeśli część elementów degradacji mucyny jest obecna, to cały układ nie wygląda na funkcjonalnie zoptymalizowany do pełnego wykorzystania tego źródła węgla. To spójne z bardziej zrównoważonym, wspierającym profilem bariery.

W zakresie normy (P25-P75)

Większość pozostałych metryk mieści się w typowym zakresie dla kohorty referencyjnej, co wspiera obraz ogólnie stabilnego profilu funkcjonalnego.

  • Cellulose_Degradation_Potential — P25-P50
  • Hemicellulose_Degradation_Potential — P50-P75
  • Resistant_Starch_Degradation_Potential — P50-P75
  • Fiber_Utilization_Capacity — P50-P75
  • Fucosidase_Total — P25-P50
  • Mucin_Decapping_Index — P25-P50
  • Mucin_Desulfation_Index — nie wykryto; ścieżka nieobecna / neutralna biologicznie w tym kontekście
  • Mucin_Core_Cleavage_Index — P50-P75
  • Barrier_Risk_Index — P25-P50
  • Prebiotic_Response_Potential — P50-P75
  • Carbohydrate_Versatility_Index — P50-P75

Uwagi do korelacji klinicznej

  • Warto odnieść ten profil do rzeczywistej podaży błonnika, zwłaszcza fruktanów, pektyn i skrobi opornej, ponieważ raport pokazuje potencjał genowy, a nie aktualne spożycie.
  • Prebiotic_Response_Potential w P50-P75 sugeruje co najmniej adekwatną funkcjonalną gotowość do odpowiedzi na interwencje prebiotyczne, szczególnie jeśli są dobrze tolerowane klinicznie.
  • Przy braku objawów jelitowych ten profil zwykle wspiera rutynowe monitorowanie, a nie pilną eskalację diagnostyczną w oparciu o sam koszyk funkcjonalny.
  • Jeśli występują objawy ze strony bariery jelitowej, należy je interpretować łącznie z danymi klinicznymi, ponieważ Leaky_Gut_Risk_Score jest tu korzystnie niski.
  • IBD_Risk_Taxa_Score należy korelować wyłącznie z objawami i innymi badaniami; sam w sobie nie służy do rozpoznawania IBD.

Ograniczenia interpretacyjne

  • To jest analiza przewidywanego potencjału, a nie bezpośredni pomiar rzeczywistej aktywności degradacji mucyny, glikanów czy integralności bariery.
  • Metryki błonnikowe odzwierciedlają zdolność genową do wykorzystania substratów, a nie faktyczne spożycie błonnika przez pacjenta.
  • Mucin_Desulfation_Index ma charakter binarny; „nie wykryto” oznacza brak detekcji ścieżki, a „wykryto” oznacza obecność, nie wielkość aktywności.
  • IBD_Risk_Taxa_Score jest proxy wzorca populacyjnego, a nie diagnozą ani badaniem przesiewowym w kierunku nieswoistych chorób zapalnych jelit.
  • Interpretacja opiera się na porównaniu do kohorty referencyjnej n=623; percentyle opisują pozycję względną, nie bezwzględny stan kliniczny.
  • Nawet w obrębie tego samego pasma percentylowego możliwa jest istotna zmienność osobnicza, dlatego wynik należy zawsze osadzać w kontekście objawów, diety i innych badań.
Organisms Matrix
OrganismAbundanceCellulose_Degradation_PotentialHemicellulose_Degradation_PotentialFructan_Degradation_PotentialResistant_Starch_Degradation_PotentialPectin_Degradation_PotentialFiber_Utilization_CapacitySialidase_TotalFucosidase_TotalMucin_Decapping_IndexMucin_Desulfation_IndexMucin_Glycan_Chain_DegradationMucin_Core_Cleavage_IndexComplete_Decapping_ColocFull_Mucin_Degradation_ColocMucin_Degradation_IndexNanOperon_ActivityIBD_Risk_Taxa_ScoreMucosal_Specialist_ScoreBarrier_Risk_IndexFiber_to_Mucin_RatioMucosal_Metabolic_BalancePrebiotic_Response_PotentialCarbohydrate_Versatility_IndexLeaky_Gut_Risk_ScoreMucin_Degradation_Pathway_Completeness
P25-P50P50-P75P75-P95P50-P75P75-P95P50-P75P5-P25P25-P50P25-P50P0-P1P5-P25P50-P75P5-P25P5-P25P5-P25P1-P5P5-P25P5-P25P25-P50P75-P95P5-P25P50-P75P50-P75P5-P25P1-P5
Prevotella marseillensis810936.825+++++++++++++++++
Faecalibacterium prausnitzii596839.764++++++++++++++++++
Blautia sp.400113.402++++++++++++++++++
Blautia faecis360991.812+++++++++++++++++
Blautia wexlerae261394.080+++++++++++++++
Anaerostipes hadrus26457.161+++
Fusicatenibacter saccharivorans18676.366++++
Parabacteroides distasonis884.088+++
Anthropogastromicrobium aceti679.438+
Victivallis lenta633.051+++
Bacteroides uniformis245.580++
Barnesiella intestinihominis213.177++
Lachnospiraceae bacterium 19gly4192.371+
Faecalibacterium sp.153.488+
Lachnospiraceae bacterium152.805+
Roseburia sp. 1120144.619+
Eubacterium sp.82.542+
Ruminococcus callidus68.217+
Neglectibacter sp.45.023+
Alistipes senegalensis40.930+
Lachnospira eligens26.605+
Howardella ureilytica24.558+
Clostridium sp. Marseille-Q589410.915++
Bifidobacterium longum6.481+
Bacteroides nordii5.457+
Bacteroides sp.5.457+
Oscillospiraceae bacterium4.093+
[Ruminococcus] torques2.729+
Witaminy B - Fabryka czy Konsument
ID Koszyka: TUOPA0UNCQI5
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:35
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [14/20]
B12 Anaerobic cbi Operon Potential
55912.194
P25-P50
(mean: 52125.378)
B12 Anaerobic Min Functional Module
7789.841
P25-P50
(mean: 7586.350)
B12 Anaerobic Min Module Ratio
0.287
P5-P25
(mean: 0.247)
B12 Aerobic cob Potential
9864.481
P25-P50
(mean: 10028.565)
B12 Salvage Potential
34964.185
P50-P75
(mean: 35987.573)
B12 Synthesis Score
107649.491
P25-P50
(mean: 101496.996)
B12 Uptake Core Potential
143.808
P5-P25
(mean: 88.303)
B12 ABC Transport Module
0.096
P1-P5
(mean: 0.085)
B12 Complete Thief Module
0.096
P1-P5
(mean: 0.085)
B12 Uptake Score
144.065
P5-P25
(mean: 109.162)
BBI B12 Balance Index
107505.425
P50-P75
(mean: 114408.474)
B12 SC Synthesis Completeness Proxy
28.674
P5-P25
(mean: 24.718)
Folate DeNovo Synthesis Potential
73973.074
P50-P75
(mean: 77300.432)
Folate Synthesis Functional Coloc
6273.241
P50-P75
(mean: 6576.243)
Folate Uptake Potential
6445.761
P50-P75
(mean: 7105.021)
B9BI Folate Balance Index
75682.527
P50-P75
(mean: 78459.965)
VFI Vitamin Factory Index
94776.266
P50-P75
(mean: 97055.217)
DIRI Sulfonamide Target Load
12844.125
P50-P75
(mean: 13548.067)
DIRI Methotrexate Target Load
16002.640
P50-P75
(mean: 17284.271)
DIRI Combined Risk Proxy
28846.765
P50-P75
(mean: 30710.777)
🧬

Analiza Koszyka

Methodological Note

Ten raport opisuje przewidywany potencjał funkcjonalny mikrobiomu na podstawie analizy PICRUSt2, a nie bezpośredni pomiar stężeń witaminy B12 lub B9 we krwi czy w kale. Wszystkie wyniki są przedstawione jako pozycja percentylowa względem kohorty referencyjnej n=623, więc interpretacja dotyczy tego, czy mikrobiom ma profil bardziej FABRYKI (prototrofia, synteza) czy bardziej KONSUMENTA (auksotrofia, wychwyt).

W tym koszyku nie widać cech silnej zero-inflacji; oceniane ścieżki są zasadniczo aktywne i porównywalne w populacji referencyjnej. Interpretacja dotyczy potencjału metabolicznego, a nie rzeczywistej produkcji witamin w danym momencie.

Executive Summary

Dla koszyka B11 główny werdykt jest przedstawiony w sekcji Profile Classification.

Profile Classification

Profil główny: FABRYKA.

Modyfikatory: brak.

Obraz ogólny jest zrównoważony i funkcjonalny, bez ekstremalnych odchyleń w aktywnych metrykach percentylowych, co daje status koszyka OPTYMALNY. BBI_B12_Balance_Index znajduje się w paśmie P50-P75, co wspiera profil netto przesunięty w stronę produkcji B12, a dodatkowo niskie pasma dla metryk wychwytu B12 działają korzystnie, bo wskazują na małą presję zużycia tej witaminy przez mikrobiom.

Key Deviations (Outside P25-P75)

(a) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w wysokim paśmie — kierunek NIEKORZYSTNY.

  • (brak)

(b) Korzystne w niskim paśmie — kierunek OBNIŻONE WSPARCIE.

  • B12_SC_Synthesis_Completeness_Proxy (P5-P25): łagodnie obniżony proxy kompletności minimalnego modułu syntezy beztlenowej B12 sugeruje nieco mniej zwartą organizację tej części szlaku, mimo że główne wskaźniki syntezy B12 pozostają w zakresie typowym.

(c) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w niskim paśmie — kierunek OCHRONNY / korzystny.

  • B12_Uptake_Core_Potential (P5-P25): niski potencjał podstawowego wychwytu B12 jest korzystny — wskazuje na małą presję konkurencyjnego poboru B12 przez mikrobiom.
  • B12_ABC_Transport_Module (P1-P5): bardzo niski kompletny moduł transportu ABC dla B12 jest korzystny — sugeruje minimalną sprawność wychwytu B12 po stronie mikrobiomu.
  • B12_Complete_Thief_Module (P1-P5): bardzo niski kompletny moduł pełnego wychwytu B12 jest korzystny — wskazuje na bardzo małą presję konkurencyjną wobec zasobów B12.
  • B12_Uptake_Score (P5-P25): niski złożony wynik wychwytu B12 jest korzystny — całościowo wspiera obraz ograniczonej presji zużycia B12 przez mikrobiom.

(d) Korzystne w wysokim paśmie — kierunek MOCNA STRONA.

  • (brak)

Axis Convergence & Cross-Axis Interactions

  • AXIS 1 — B12 Synthesis: HIGH=0, LOW=1 (B12_SC_Synthesis_Completeness_Proxy w P5-P25) — brak istotnej zbieżności osłabienia; oś syntezy B12 pozostaje ogólnie stabilna, z jedną łagodną wariacją kompletności.
  • AXIS 2 — B12 Uptake/Competition: HIGH=0, LOW=4 (B12_Uptake_Core_Potential w P5-P25; B12_ABC_Transport_Module w P1-P5; B12_Complete_Thief_Module w P1-P5; B12_Uptake_Score w P5-P25) — wyraźna zbieżność w kierunku ochronnym, czyli niskiej presji wychwytu B12.
  • AXIS 3 — B12 Balance: HIGH=0, LOW=0 — BBI_B12_Balance_Index pozostaje w P50-P75, co wspiera stabilny profil FABRYKI bez skrajnego przesunięcia.
  • AXIS 4 — Folate / B9: HIGH=0, LOW=0 — wszystkie metryki folianowe mieszczą się w zakresie międzykwartylowym, bez zbieżnych odchyleń.
  • AXIS 5 — Composite & Drug Interaction: HIGH=0, LOW=0 — wskaźniki złożone i DIRI pozostają w zakresie typowym, bez sygnału kumulacji odchyleń.

Najważniejsza interakcja między osiami polega tutaj na tym, że umiarkowanie typowy potencjał syntezy B12 współwystępuje z obniżonym potencjałem wychwytu B12, co razem sprzyja dodatniemu bilansowi B12 bez potrzeby bardzo wysokiej aktywności szlaków syntezy.

Composite Index Analysis

  • BBI_B12_Balance_Index (P50-P75): profil FABRYKI; kierunek ten jest wspierany przez typowy wynik syntezy B12 oraz jednocześnie niskie metryki wychwytu B12.
  • B9BI_Folate_Balance_Index (P50-P75): profil folianowy lekko przesunięty w stronę producenta, bez odchyleń skrajnych.
  • VFI_Vitamin_Factory_Index (P50-P75): ogólny potencjał „fabryki witaminowej” jest adekwatny i zdrowy funkcjonalnie.
  • Zgodność B12/B9: zgodna — oba indeksy bilansowe są po stronie produkcyjnej, oba w paśmie P50-P75.

Clinical Picture (Functional Hypothesis)

  • Mikrobiom prezentuje funkcjonalny profil producenta witamin z grupy B, szczególnie dlatego, że bilans B12 pozostaje po stronie FABRYKI.
  • Najmocniejszą cechą tego profilu jest niska presja wychwytu B12: B12_ABC_Transport_Module i B12_Complete_Thief_Module są w P1-P5, a B12_Uptake_Core_Potential i B12_Uptake_Score w P5-P25.
  • Po stronie syntezy B12 nie ma skrajnych osłabień; jedyna łagodna wariacja dotyczy B12_SC_Synthesis_Completeness_Proxy w P5-P25, co nie zmienia ogólnie korzystnego obrazu.
  • Oś folianowa (B9) jest stabilna i wewnętrznie spójna, bez sygnału przewagi wychwytu nad syntezą.

Within Normal Range (P25-P75)

  • B12_Anaerobic_cbi_Operon_Potential (P25-P50): typowy potencjał dominującego jelitowego szlaku beztlenowej syntezy B12.
  • B12_Anaerobic_Min_Functional_Module (P25-P50): typowa obecność minimalnego funkcjonalnego modułu syntezy beztlenowej B12.
  • B12_Aerobic_cob_Potential (P25-P50): typowy potencjał rzadszego tlenowego komponentu syntezy B12.
  • B12_Salvage_Potential (P50-P75): prawidłowa zdolność odzyskiwania i recyklingu prekursorów B12.
  • B12_Synthesis_Score (P25-P50): całościowy potencjał syntezy B12 pozostaje w zakresie typowym.
  • BBI_B12_Balance_Index (P50-P75): bilans B12 po stronie FABRYKI, ale nadal w zakresie typowym populacyjnie.
  • Folate_DeNovo_Synthesis_Potential (P50-P75): prawidłowy potencjał syntezy folianów de novo.
  • Folate_Synthesis_Functional_Coloc (P50-P75): prawidłowa funkcjonalna organizacja modułów syntezy folianów.
  • Folate_Uptake_Potential (P50-P75): typowy poziom wychwytu folianów, bez cech nadmiernej presji auksotroficznej.
  • B9BI_Folate_Balance_Index (P50-P75): stabilny bilans folianowy po stronie producenta.
  • VFI_Vitamin_Factory_Index (P50-P75): ogólny indeks fabryki witaminowej w zdrowym zakresie.
  • DIRI_Sulfonamide_Target_Load (P50-P75): typowe obciążenie celu sulfonamidów.
  • DIRI_Methotrexate_Target_Load (P50-P75): typowe obciążenie celu metotreksatu.
  • DIRI_Combined_Risk_Proxy (P50-P75): łączny wskaźnik obciążenia osi folianowej przez cele lekowe pozostaje w zakresie typowym.

Clinical Correlation Considerations

  • Profil nie wskazuje na szczególne funkcjonalne obciążenie osi B12/B9; zwykła korelacja z rutynowymi oznaczeniami B12 i folianów jest zazwyczaj wystarczająca.
  • Jeśli istnieją objawy kliniczne sugerujące zaburzenia metabolizmu B12, można je interpretować ostrożnie w kontekście tego, że mikrobiom nie wykazuje nasilonej presji wychwytu B12.
  • W razie potrzeby klinicznej pomocne bywa zestawienie z markerami funkcjonalnymi, takimi jak homocysteina lub kwas metylomalonowy, ale sam ten profil mikrobiomu nie generuje specyficznego sygnału alarmowego.

Interpretation Caveats

  • To badanie ocenia przewidywany potencjał genowy mikrobiomu, a nie rzeczywiste stężenia witaminy B12 lub B9 w organizmie.
  • Wchłanianie B12 po stronie gospodarza zależy także od czynników niewidocznych w tym teście, takich jak czynnik wewnętrzny, funkcja końcowego odcinka jelita krętego i pH żołądka.
  • Wskaźniki DIRI pokazują jedynie obciążenie genów-celów lekowych; nie dowodzą rzeczywistej interakcji lek–mikrobiom u tej osoby.
  • Interpretacja jest oparta o porównanie do kohorty referencyjnej n=623.
  • Różnice między pasmami percentylowymi opisują pozycję względną w populacji, a nie bezwzględny stan kliniczny.
  • Wynik nie implikuje przyczynowości; pokazuje jedynie wzorzec funkcjonalny zgodny z bardziej produkcyjnym lub bardziej konsumenckim ustawieniem mikrobiomu.
Organisms Matrix
OrganismAbundanceB12_Anaerobic_cbi_Operon_PotentialB12_Anaerobic_Min_Functional_ModuleB12_Anaerobic_Min_Module_RatioB12_Aerobic_cob_PotentialB12_Salvage_PotentialB12_Synthesis_ScoreB12_Uptake_Core_PotentialB12_ABC_Transport_ModuleB12_Complete_Thief_ModuleB12_Uptake_ScoreBBI_B12_Balance_IndexB12_SC_Synthesis_Completeness_ProxyFolate_DeNovo_Synthesis_PotentialFolate_Synthesis_Functional_ColocFolate_Uptake_PotentialB9BI_Folate_Balance_IndexVFI_Vitamin_Factory_IndexDIRI_Sulfonamide_Target_LoadDIRI_Methotrexate_Target_LoadDIRI_Combined_Risk_Proxy
P25-P50P25-P50P5-P25P25-P50P50-P75P25-P50P5-P25P1-P5P1-P5P5-P25P50-P75P5-P25P50-P75P50-P75P50-P75P50-P75P50-P75P50-P75P50-P75P50-P75
Prevotella marseillensis144437.246++++++++++++++
Faecalibacterium prausnitzii128347.657+++++++++
Blautia sp.81179.226++++++++++++++++
Blautia wexlerae49877.316++++++++++++++++
Anaerostipes hadrus36378.597++++++++
Blautia faecis25504.856+++++++++
Butyrivibrio crossotus10890.795+++++++
Lachnospiraceae bacterium MC_36642.601+
Phascolarctobacterium sp.229.208++
Victivallis lenta39.566++
Phascolarctobacterium faecium16.372++
Dialister invisus1.364++
Escherichia coli1.146++++
Metanogeneza z MetaIndeksami
ID Koszyka: YMGKP09NROQB
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:35
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [5/20]
MvhADG Hydrogenase Raw
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
MvhADG Functional Complete
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Hydrogenotroph Potential
2.926
P5-P25
(mean: 2.094)
MtaABC Methylotrophic Raw
28.760
P5-P25
(mean: 26.494)
MtaBC First Step
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
MtaABC Complete Pathway
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Methylotroph Potential
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
MCR Gold Standard
508.078
P50-P75
(mean: 437.456)
CO2 Reduction Pathway
5.853
P5-P25
(mean: 3.947)
Total Methanogenesis Potential
511.004
P50-P75
(mean: 493.969)
Hydrogenotroph Methanogenesis Index
2.926
P5-P25
(mean: 2.094)
H2 Sink Methanogenic
4.682
P5-P25
(mean: 3.331)
IBS C Risk Score
357.118
P50-P75
(mean: 338.733)
Methanogen vs SRB Competition
4.682
P5-P25
(mean: 3.331)
TMA Clearance via Methylotrophs
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Methane Production Index
204.255
P50-P75
(mean: 195.666)
Methanogen Completeness Ratio
17.666
P75-P95
(mean: 22.155)
HIGH METHANOGENESIS FLAG
511.004
P50-P75
(mean: 493.969)
HYDROGENOTROPH DOMINANT FLAG
2.926
P5-P25
(mean: 2.094)
H2 COMPETITION ACTIVE FLAG
4.682
P5-P25
(mean: 3.331)
🧬

Analiza Koszyka

Uwaga metodologiczna

Ten raport opisuje przewidywany potencjał funkcjonalny na podstawie analizy PICRUSt2, a nie bezpośredni pomiar metanu, wynik testu oddechowego ani rzeczywisty czas pasażu jelitowego. Wyniki przedstawiono jako pasma percentylowe względem kohorty referencyjnej n=623. W tej kohorcie część szlaków metanogenezy jest silnie zero-inflacjonowana; dlatego dla niektórych osi niski lub zerowy sygnał może odpowiadać typowemu zachodniemu wzorcowi niemetanogennemu, a nie niedoborowi klinicznemu.

Podsumowanie wykonawcze

  • Status koszyka: ZNACZĄCA DYSREGULACJA — stwierdzono 7 ekstremalnych odchyleń w aktywnych metrykach percentylowych/conditional_percentile, ale ich układ nie wskazuje na globalnie wysoką orientację metanogenną; obraz jest bardziej zgodny z ograniczonym wsparciem osi hydrogenotroficznej i metylotroficznej przy zachowanym sygnale terminalnym MCR.
  • Najsilniejsze odchylenia dotyczą MvhADG_Hydrogenase_Raw, MvhADG_Functional_Complete, MtaBC_First_Step, MtaABC_Complete_Pathway, Methylotroph_Potential oraz TMA_Clearance_via_Methylotrophs w paśmie P0-P1, co wskazuje na bardzo niski potencjał wczesnych/pośrednich modułów metanogenezy.
  • Jednocześnie MCR_Gold_Standard, Total_Methanogenesis_Potential, Methane_Production_Index i IBS_C_Risk_Score pozostają w P50-P75, co nie wspiera obrazu nasilonej metanogenezy ani wyraźnie podwyższonego wzorca IBS-C; odchylenie Methanogen_Completeness_Ratio w P75-P95 sugeruje raczej względną przewagę sygnału terminalnego nad wcześniejszymi etapami szlaku.

Kluczowe odchylenia (poza P25-P75)

(a) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w wysokim paśmie — kierunek NIEKORZYSTNY.

  • (brak)

(b) Korzystne / SINK w niskim paśmie — kierunek OBNIŻONE WSPARCIE.

  • MvhADG_Hydrogenase_Raw (P0-P1): bardzo niski surowy sygnał hydrogenazy wychwytującej H2, zgodny z ograniczonym potencjałem hydrogenotroficznym.
  • MvhADG_Functional_Complete (P0-P1): bardzo niski sygnał kompletności funkcjonalnej kompleksu MvhADG, co sugeruje słabe wsparcie pełnego modułu wykorzystania H2.
  • Hydrogenotroph_Potential (P5-P25): nisko-prawidłowy potencjał osi hydrogenotroficznej, wskazujący na łagodnie obniżoną orientację redukcji CO2 do metanu.
  • MtaABC_Methylotrophic_Raw (P5-P25): nisko-prawidłowy surowy sygnał szlaku metylotroficznego, zgodny z ograniczonym wykorzystaniem metanolu/metyloamin.
  • MtaBC_First_Step (P0-P1): bardzo niski potencjał pierwszego etapu metylotrofii, co wskazuje na słabe uruchomienie wejścia substratu do tego szlaku.
  • MtaABC_Complete_Pathway (P0-P1): bardzo niski potencjał kompletnego szlaku metylotroficznego, zgodny z minimalną integralnością tej osi.
  • Methylotroph_Potential (P0-P1): bardzo niski całkowity potencjał metylotroficzny, co sugeruje ograniczoną zdolność wykorzystania substratów metylowych jako zlewu metabolicznego.
  • CO2_Reduction_Pathway (P5-P25): nisko-prawidłowy potencjał szlaku redukcji CO2, wskazujący na łagodnie obniżone wsparcie dla osi hydrogenotroficznej.
  • Hydrogenotroph_Methanogenesis_Index (P5-P25): nisko-prawidłowa orientacja hydrogenotroficzna, spójna z ograniczonym udziałem tej drogi.
  • H2_Sink_Methanogenic (P5-P25): nisko-prawidłowa zdolność metanogennego „zlewu” H2, co sugeruje łagodnie obniżone usuwanie wodoru tą drogą.
  • TMA_Clearance_via_Methylotrophs (P0-P1): bardzo niski potencjał usuwania TMA przez oś metylotroficzną; może to oznaczać ograniczone wsparcie tego konkretnego zlewu metabolicznego.
  • H2_COMPETITION_ACTIVE_FLAG (P5-P25): łagodnie obniżony sygnał aktywnej konkurencji o H2, zgodny z mniejszym udziałem metanogennego wychwytu wodoru.

(c) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w niskim paśmie — kierunek OCHRONNY / korzystny.

  • (brak)

(d) Korzystne / SINK w wysokim paśmie — kierunek MOCNA STRONA.

  • Methanogen_Completeness_Ratio (P75-P95): łagodnie podwyższony wskaźnik relacji sygnału terminalnego do wcześniejszych etapów, co sugeruje względnie lepiej zachowany etap końcowy niż moduły wejściowe.

Zbieżność osi i interakcje między osiami

  • Oś 1 — metanogeneza hydrogenotroficzna: HIGH=0, LOW=4. MvhADG_Hydrogenase_Raw, MvhADG_Functional_Complete, Hydrogenotroph_Potential i H2_Sink_Methanogenic są obniżone, co wskazuje na spójną redukcję potencjału wychwytu H2 tą drogą.
  • Oś 2 — metanogeneza metylotroficzna: HIGH=0, LOW=5. MtaABC_Methylotrophic_Raw, MtaBC_First_Step, MtaABC_Complete_Pathway, Methylotroph_Potential i TMA_Clearance_via_Methylotrophs tworzą wyraźną zbieżność niskiego pasma, sugerując słabą oś wykorzystania substratów metylowych.
  • Oś 3 — terminalny etap metanowy: HIGH=0, LOW=0. MCR_Gold_Standard pozostaje w P50-P75, co wskazuje na zachowany, typowy sygnał terminalnego etapu.
  • Oś 4 — całkowita orientacja metanogenna: HIGH=0, LOW=0. Total_Methanogenesis_Potential i Methane_Production_Index mieszczą się w P50-P75, więc nie ma zbieżności w kierunku wysokiej całkowitej metanogenezy.
  • Oś 5 — konkurencja i równowaga: HIGH=1, LOW=2. Methanogen_vs_SRB_Competition jest w P5-P25, a Methanogen_Completeness_Ratio w P75-P95; taki układ sugeruje, że względna kompletność końcowego etapu jest lepsza niż siła wcześniejszych modułów, bez możliwości wnioskowania o aktywności SRB.
  • Oś 6 — kompozyty ryzyka i flagi: HIGH=0, LOW=0. IBS_C_Risk_Score i HIGH_METHANOGENESIS_FLAG pozostają w zakresie typowym, więc nie ma zbieżności ryzyka zaparciowo-związanego z wysoką metanogenezą.

Najważniejsza interakcja między osiami polega tu na rozbieżności między niskimi modułami wejściowymi/pośrednimi a zachowanym sygnałem terminalnym i kompozytami całkowitymi. Taki obraz jest bardziej zgodny z niepełną lub słabo wspieraną architekturą funkcjonalną niż z aktywnym, wysoko nasilonym profilem metanogennym.

Analiza wskaźników złożonych

  • Total_Methanogenesis_Potential (P50-P75): całkowita orientacja metanogenna pozostaje w zakresie typowym, mimo niskich odchyleń w kilku metrykach osi 1 i 2.
  • Methane_Production_Index (P50-P75): kompozyt produkcji metanu nie wskazuje na podwyższony wzorzec produkcyjny.
  • IBS_C_Risk_Score (P50-P75): wynik nie wspiera nasilonego wzorca metanogennego kojarzonego z IBS-C; z perspektywy tego koszyka jest to obraz neutralny/typowy.
  • Methanogen_Completeness_Ratio (P75-P95): łagodnie podwyższony wskaźnik sugeruje, że sygnał terminalny jest relatywnie lepiej zachowany niż wcześniejsze komponenty szlaku; może to odzwierciedlać dysproporcję między „końcówką” a modułami dostarczającymi substrat/elektrony.
  • Methanogen_vs_SRB_Competition (P5-P25): łagodnie obniżona orientacja konkurencyjna po stronie metanogenezy; to wskaźnik równowagi, a nie test aktywności SRB.

Obraz kliniczny (hipoteza funkcjonalna)

Całościowy obraz jest zgodny z profilem o ograniczonym wsparciu metanogenezy hydrogenotroficznej i metylotroficznej, ale bez cech wysokiej całkowitej orientacji metanogennej. Najbardziej obniżone są metryki związane z wczesnymi i pośrednimi etapami wykorzystania H2 oraz substratów metylowych, w tym kompletność funkcjonalna kompleksów i potencjał metylotroficzny. Jednocześnie MCR_Gold_Standard pozostaje w paśmie typowym, co sugeruje, że końcowy etap metanogenezy nie jest globalnie wyciszony. Brak podwyższenia Total_Methanogenesis_Potential, Methane_Production_Index i IBS_C_Risk_Score nie wspiera obrazu nasilonej aktywności metanogennej związanej z zaparciami. Funkcjonalnie może to odpowiadać niepełnemu, nieskonwergowanemu profilowi metanogennemu, w którym obecny jest terminalny potencjał, ale słabsze są drogi doprowadzające substrat i elektrony. Niski TMA_Clearance_via_Methylotrophs dodatkowo sugeruje ograniczone wsparcie dla metylotroficznego zlewu metyloamin.

W zakresie normy (P25-P75)

  • MCR_Gold_Standard (P50-P75): typowy, zachowany sygnał terminalnego etapu metanogenezy.
  • Total_Methanogenesis_Potential (P50-P75): całkowita orientacja metanogenna w zakresie typowym dla kohorty referencyjnej.
  • IBS_C_Risk_Score (P50-P75): brak sygnału podwyższonego wzorca IBS-C związanego z metanogenezą.
  • Methane_Production_Index (P50-P75): kompozyt produkcji metanu w zakresie typowym.
  • HIGH_METHANOGENESIS_FLAG (P50-P75): brak cech wysokiej flagi metanogenezy.

Uwagi do korelacji klinicznej

  • Ten profil nie wspiera wyraźnie nasilonej orientacji metanogennej; jeśli występują objawy zaparciowe, ich interpretacja wymaga korelacji z obrazem klinicznym, a nie tylko z tym koszykiem.
  • Przy niskim TMA_Clearance_via_Methylotrophs można rozważać korelację z innymi osiami związanymi z metabolizmem TMA/TMAO, jeśli są dostępne w szerszym raporcie.
  • Rozbieżność między typowym MCR_Gold_Standard a niskimi wcześniejszymi modułami może mieć znaczenie przy interpretacji niespójnych wyników między różnymi markerami funkcjonalnymi.
  • Ten koszyk ocenia potencjał genowy; ewentualna korelacja z testem oddechowym ma sens dopiero wtedy, gdy równolegle występują podwyższone kompozyty całkowite lub ryzyka, czego tutaj nie widać.

Ograniczenia interpretacyjne

  • PICRUSt2 ocenia przewidywany potencjał genowy, a nie rzeczywistą produkcję metanu in vivo, wynik testu oddechowego ani faktyczną aktywność metaboliczną.
  • Część wskaźników ma charakter proxy lub zależy od relacji między markerami; rozbieżności między surowym sygnałem, kompletnością i kompozytami są biologicznie możliwe.
  • Kilka metryk w B12 ma status not_scoreable w aktualnym schemacie z powodu zbyt małej zmienności populacyjnej; są one wyłączone z formalnej analizy percentylowej i należy traktować je opisowo.
  • Jeśli dla danej metryki działa limit wyświetlania, raport pokazuje wartość ograniczoną; surowy sygnał biologiczny przekracza wtedy skalę kliniczną i nie jest ujawniany.
  • Kohorta referencyjna obejmuje n=623 próbek i odzwierciedla głównie zachodni, domyślny wzorzec niemetanogenny.
  • Pasma percentylowe opisują pozycję względną w kohorcie; nie implikują przyczynowości ani samodzielnego rozpoznania klinicznego.
Organisms Matrix
OrganismAbundanceMvhADG_Hydrogenase_RawMvhADG_Functional_CompleteHydrogenotroph_PotentialMtaABC_Methylotrophic_RawMtaBC_First_StepMtaABC_Complete_PathwayMethylotroph_PotentialMCR_Gold_StandardCO2_Reduction_PathwayTotal_Methanogenesis_PotentialHydrogenotroph_Methanogenesis_IndexH2_Sink_MethanogenicIBS_C_Risk_ScoreMethanogen_vs_SRB_CompetitionTMA_Clearance_via_MethylotrophsMethane_Production_IndexMethanogen_Completeness_RatioHIGH_METHANOGENESIS_FLAGHYDROGENOTROPH_DOMINANT_FLAGH2_COMPETITION_ACTIVE_FLAG
P0-P1P0-P1P5-P25P5-P25P0-P1P0-P1P0-P1P50-P75P5-P25P50-P75P5-P25P5-P25P50-P75P5-P25P0-P1P50-P75P75-P95P50-P75P5-P25P5-P25
Faecalibacterium prausnitzii3910.863++++++
Gemmiger formicilis706.725++++++
Dorea sp. Marseille-P3386267.409++++++
Oscillospiraceae bacterium114.604++++++
Lachnospiraceae bacterium61.395+++++
Dorea formicigenerans32.744++
Bifidobacterium longum22.682+++++++
Holdemania massiliensis9.550+++++++
Dorea longicatena8.186+
Holdemania sp. Marseille-P28444.775+++++++
Rothia mucilaginosa2.388+++++++
Schaalia odontolytica1.576+++++++
Dorea phocaeensis1.364+
Lactonifactor longoviformis1.364+
Dorea sp. MC_330.682+
Mikrobiom-Mitochondria
ID Koszyka: CT9HXB6XKAC3
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:35
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [16/36]
Fuel Butyrate CoA Transferase
2185.356
P50-P75
(mean: 1898.236)
Fuel Butyrate Kinase Pathway
10328.887
P50-P75
(mean: 10051.918)
Fuel Score proxy
5442.768
P50-P75
(mean: 5690.864)
Antioxidant SOD total
2860.585
P5-P25
(mean: 3641.585)
Antioxidant Catalase total
502.061
P5-P25
(mean: 406.111)
Antioxidant SOD Catalase coloc
287.083
P5-P25
(mean: 225.999)
Antioxidant GPx
1841.066
P50-P75
(mean: 2382.434)
Antioxidant GSH biosynthesis
772.540
P5-P25
(mean: 505.174)
ACI mito proxy
1531.515
P5-P25
(mean: 1857.748)
SOD to Catalase ratio
5.698
P50-P75
(mean: 6.371)
Toxin TMA potential
10373.883
P75-P95
(mean: 10418.633)
Toxin TMA functional coloc
19.796
P25-P50
(mean: 28.714)
Toxin LPS hexa acyl
2426.543
P25-P50
(mean: 2727.303)
Toxin LPS hexa acyl coloc
0.191
P1-P5
(mean: 0.526)
Toxin H2S SRB
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Toxin H2S SRB coloc
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Toxin Score proxy
3442.761
P50-P75
(mean: 3476.999)
Fe Siderophore potential
1803.649
P75-P95
(mean: 2147.015)
Fe Ferritin buffer
3111.800
P25-P50
(mean: 3388.702)
Competition Fe ratio
0.367
P75-P95
(mean: 0.458)
Zn uptake potential
16221.363
P5-P25
(mean: 14660.753)
Zn uptake coloc
5025.878
P5-P25
(mean: 5113.504)
Se selenoprotein machinery
6741.617
P25-P50
(mean: 6358.593)
Cofactor Q ubiquinone biosynthesis
35.500
P5-P25
(mean: 40.195)
Cofactor K2 menachinone biosynthesis
6731.418
P25-P50
(mean: 7300.330)
Cofactor PQQ biosynthesis
25.977
P5-P25
(mean: 47.038)
NAD biosynthesis
384.060
P25-P50
(mean: 473.888)
NAD degradation risk
1280.400
P5-P25
(mean: 888.690)
NAD balance
0.300
P25-P50
(mean: 0.253)
Polyphenol metabolism proxy
38495.095
P25-P50
(mean: 38903.690)
DNA repair BER
1040.768
P5-P25
(mean: 897.794)
SOS stress signal
10000.007
P25-P50
(mean: 10002.675)
Protein repair MSR
1622.889
P1-P5
(mean: 1428.634)
Oxidative resilience proxy
0.420
P1-P5
(mean: 0.412)
MSI proxy
3531.156
P5-P25
(mean: 2247.018)
LMS proxy
13563.297
P25-P50
(mean: 15373.816)
🧬

Analiza Koszyka

Methodological Note

Ten raport opiera się na predykowanym potencjale metabolicznym mikrobiomu jelitowego oszacowanym metodą PICRUSt2 na podstawie profilu 16S rRNA. Wyniki przedstawiono jako pozycję percentylową względem kohorty referencyjnej n=623, więc opisują one, co mikrobiom może robić funkcjonalnie, a nie bezpośrednio zmierzone stężenia metabolitów.

W tym koszyku część szlaków może być zero-inflacjonowana w populacji referencyjnej; dlatego dla niektórych wskaźników brak sygnału może stanowić prawidłową biologię. Dotyczy to szczególnie metryk warunkowych, gdzie nieobecność szlaku nie jest automatycznie interpretowana jako deficyt.

Executive Summary (CALIBRATED TO BASKET STATUS)

Profil tego koszyka odpowiada statusowi UMIARKOWANA NIERÓWNOWAGA, z obrazem najbardziej zbliżonym do archetypu wspierający partner metaboliczny, ale z wyraźnie nierówną jakością wsparcia między osiami. Najmocniejszymi elementami ochronnymi są Toxin_H2S_SRB i Toxin_H2S_SRB_coloc w P0-P1, co wskazuje na bardzo niski potencjał obciążenia siarkowodorem, oraz Toxin_LPS_hexa_acyl_coloc w P1-P5, co wspiera niski sygnał funkcjonalnie kompletnego prozapalnego LPS. Po stronie wymagającej uwagi widoczna jest rozproszona redukcja wsparcia antyoksydacyjno-naprawczego, obejmująca m.in. Protein_repair_MSR i Oxidative_resilience_proxy w P1-P5 oraz kilka markerów antyoksydacyjnych i kofaktorowych w P5-P25. Jednocześnie oś paliwowa pozostaje zachowana, a globalne obciążenie toksyczne nie jest dominujące, co łagodzi znaczenie tych odchyleń.

Protective Findings

  • Toxin_H2S_SRB (w P0-P1): ochronnie niski potencjał produkcji H2S, co oznacza minimalne prawdopodobieństwo hamowania kompleksu IV.
  • Toxin_H2S_SRB_coloc (w P0-P1): ochronnie niski sygnał funkcjonalnie kompletnej produkcji H2S.
  • Toxin_LPS_hexa_acyl_coloc (w P1-P5): ochronnie niski potencjał kompletnej heksa-acylacji LPS, czyli mniejszy sygnał prozapalny.
  • NAD_degradation_risk (w P5-P25): niski sygnał degradacji NAD+ jest korzystny i wspiera stabilność puli NAD.

Axis Convergence & Cross-Axis Interactions — Convergence Summary (per-axis HIGH/LOW counts)

  • AXIS A — Paliwo mitochondrialne: HIGH=0, LOW=0 — Fuel_Butyrate_CoA_Transferase, Fuel_Butyrate_Kinase_Pathway i Fuel_Score_proxy pozostają w zakresie IQR, więc oś paliwowa jest stabilna.
  • AXIS B — Tarcza antyoksydacyjna: HIGH=0, LOW=5 — Antioxidant_SOD_total, Antioxidant_Catalase_total, Antioxidant_SOD_Catalase_coloc, Antioxidant_GSH_biosynthesis i ACI_mito_proxy są poza IQR po stronie niskiej; wskazuje to na zbieżne osłabienie wsparcia antyoksydacyjnego, mimo że SOD_to_Catalase_ratio pozostaje w IQR.
  • AXIS C — Potencjał toksyn: HIGH=1, LOW=3 — Toxin_TMA_potential jest w P75-P95, ale Toxin_LPS_hexa_acyl_coloc, Toxin_H2S_SRB i Toxin_H2S_SRB_coloc są nisko; oś toksyn jest mieszana, z przewagą elementów ochronnych.
  • AXIS D — Konkurencja o mikroelementy: HIGH=2, LOW=2 — Fe_Siderophore_potential i Competition_Fe_ratio są w P75-P95, natomiast Zn_uptake_potential i Zn_uptake_coloc w P5-P25; oznacza to selektywną presję konkurencyjną bardziej po stronie żelaza niż cynku.
  • AXIS E — Wsparcie kofaktorowe: HIGH=0, LOW=3 — Cofactor_Q_ubiquinone_biosynthesis i Cofactor_PQQ_biosynthesis są nisko, ale NAD_degradation_risk także jest niski ochronnie; oś kofaktorowa jest osłabiona, choć nie w kierunku degradacyjnym.
  • AXIS F — Metabolizm polifenoli: HIGH=0, LOW=0 — Polyphenol_metabolism_proxy pozostaje w IQR.
  • AXIS G — Stres/naprawa ekosystemu: HIGH=0, LOW=4 — DNA_repair_BER, Protein_repair_MSR i Oxidative_resilience_proxy są nisko, przy SOS_stress_signal w IQR; sugeruje to ograniczoną rezerwę naprawczą bez jawnie wysokiego sygnału stresu.
  • AXIS H — Wskaźniki złożone: HIGH=0, LOW=1 — MSI_proxy jest w P5-P25, a LMS_proxy w IQR; globalny bilans wsparcia jest lekko obniżony, ale nie załamany.

Key Deviations (Outside P25-P75)

(a) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w wysokim paśmie — kierunek NIEKORZYSTNY.

  • Toxin_TMA_potential (P75-P95): łagodnie podwyższony potencjał tworzenia prekursora TMAO.
  • Fe_Siderophore_potential (P75-P95): łagodnie podwyższona konkurencja o żelazo.
  • Competition_Fe_ratio (P75-P95): bilans przesunięty w stronę sideroforów względem buforowania ferrytynowego.

(b) Korzystne w niskim paśmie — kierunek OBNIŻONE WSPARCIE.

  • Antioxidant_SOD_total (P5-P25): niższa dostępność pierwszego etapu neutralizacji ROS.
  • Antioxidant_Catalase_total (P5-P25): łagodnie obniżona zdolność rozkładu H2O2.
  • Antioxidant_SOD_Catalase_coloc (P5-P25): słabsza kompletność tandemowej ochrony SOD+katalaza.
  • Antioxidant_GSH_biosynthesis (P5-P25): obniżone zaplecze glutationowe dla ochrony redoks.
  • ACI_mito_proxy (P5-P25): sumarycznie łagodnie obniżona tarcza antyoksydacyjna.
  • Cofactor_Q_ubiquinone_biosynthesis (P5-P25): niższy potencjał wsparcia puli ubichinonowej.
  • Cofactor_PQQ_biosynthesis (P5-P25): obniżony potencjał bakteryjnej biosyntezy PQQ.
  • DNA_repair_BER (P5-P25): łagodnie obniżona zdolność naprawy oksydacyjnych uszkodzeń DNA.
  • Protein_repair_MSR (P1-P5): bardzo niska rezerwa naprawy oksydacyjnie uszkodzonych białek.
  • Oxidative_resilience_proxy (P1-P5): bardzo niska łączna odporność oksydacyjna ekosystemu.
  • MSI_proxy (P5-P25): łagodnie obniżony złożony bilans wsparcia mitochondrialnego.

(c) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w niskim paśmie — kierunek OCHRONNY / korzystny.

  • Toxin_LPS_hexa_acyl_coloc (P1-P5): bardzo niski sygnał funkcjonalnie kompletnego prozapalnego LPS jest ochronny.
  • Toxin_H2S_SRB (P0-P1): skrajnie niski potencjał H2S jest ochronny dla oddychania mitochondrialnego.
  • Toxin_H2S_SRB_coloc (P0-P1): skrajnie niski sygnał kompletnej reduktazy siarczynowej jest ochronny.
  • NAD_degradation_risk (P5-P25): niski potencjał degradacji NAD+ jest korzystny dla równowagi NAD.
  • Zn_uptake_potential (P5-P25): niższa konkurencja mikrobiomu o cynk ma znaczenie ochronne.
  • Zn_uptake_coloc (P5-P25): niższy sygnał kompletnego transportera Zn również działa ochronnie.

(d) Korzystne w wysokim paśmie — kierunek MOCNA STRONA.

(brak)

Axis Convergence & Cross-Axis Interactions

Najważniejsza interakcja w tym profilu polega na tym, że oś paliwowa pozostaje stabilna, podczas gdy oś antyoksydacyjno-naprawcza jest osłabiona. Oznacza to, że potencjał dostarczania paliwa dla kolonocytów nie wygląda na główny problem, ale jakość ochrony przed stresem oksydacyjnym i zdolność naprawcza są mniej korzystne.

Po stronie obciążenia toksycznego obraz jest mieszany, ale ogólnie bardziej ochronny niż obciążający: Toxin_TMA_potential jest w P75-P95, jednak Toxin_H2S_SRB, Toxin_H2S_SRB_coloc oraz Toxin_LPS_hexa_acyl_coloc są w niskich pasmach ochronnych. To ogranicza prawdopodobieństwo szerokiego toksycznego przeciążenia osi mitochondrialnej.

W osi mikroelementów widać rozdzielenie między żelazem a cynkiem: wskaźniki konkurencji o żelazo są łagodnie podwyższone, natomiast wskaźniki wychwytu cynku są niskie ochronnie. W praktyce sugeruje to, że presja konkurencyjna nie jest uogólniona, lecz bardziej selektywna.

Oś kofaktorowa także jest niejednorodna: Cofactor_Q_ubiquinone_biosynthesis i Cofactor_PQQ_biosynthesis są obniżone, ale NAD_degradation_risk pozostaje korzystnie niski, a NAD_balance mieści się w IQR. To oznacza, że nie obserwuje się pełnego wzorca degradacyjnego, raczej częściowe ograniczenie podaży wybranych kofaktorów.

Composite Index Analysis

MSI_proxy w P5-P25 wskazuje na łagodnie obniżony złożony bilans wsparcia mitochondrialnego. Ten wynik jest spójny z faktem, że paliwo pozostaje stabilne, ale komponent antyoksydacyjny i część naprawcza są słabsze, a jednocześnie konkurencja o żelazo nieco podwyższona.

LMS_proxy w P25-P50 pozostaje w zakresie typowym, co sugeruje, że globalny obraz długofalowego wsparcia nie jest silnie zaburzony. Innymi słowy, niektóre słabsze elementy są częściowo kompensowane przez zachowaną oś paliwową, prawidłowy metabolizm polifenoli, brak wysokiego SOS_stress_signal oraz ochronnie niski komponent H2S/LPS-kolokalizacji.

Warto też zauważyć, że Oxidative_resilience_proxy w P1-P5 jest bardziej niekorzystny niż sam LMS_proxy, co pokazuje typowe zjawisko maskowania w indeksach złożonych: pojedyncza oś może być wyraźnie słabsza, mimo że wskaźnik globalny pozostaje w zakresie pośrednim.

Clinical Picture (Functional Hypothesis)

Funkcjonalnie jest to profil wspierającego partnera metabolicznego z selektywnym osłabieniem ochrony antyoksydacyjno-naprawczej. Mikrobiom zachowuje prawidłowy potencjał paliwowy i nie wykazuje dominującego, szerokiego obciążenia toksycznego; szczególnie ochronny jest bardzo niski sygnał H2S oraz niski sygnał kompletnego prozapalnego LPS. Jednocześnie kilka markerów wskazuje, że ekosystem może mieć mniejszą rezerwę do neutralizacji ROS i naprawy uszkodzeń oksydacyjnych, zwłaszcza na poziomie glutationu, naprawy białek i złożonej odporności oksydacyjnej.

Nie jest to obraz „drenującego” układu metabolicznego. Bardziej pasuje do sytuacji, w której podstawowe funkcje wspierające są zachowane, ale jakość ochrony przed stresem i część wsparcia kofaktorowego są poniżej typowego zakresu. Z perspektywy osi mitochondrialnej może to oznaczać środowisko raczej wspierające niż obciążające, lecz mniej odporne na presję oksydacyjną niż profil w pełni zrównoważony.

Within Normal Range (P25-P75)

  • Fuel_Butyrate_CoA_Transferase (P50-P75): typowy potencjał dominującego szlaku maślanowego.
  • Fuel_Butyrate_Kinase_Pathway (P50-P75): typowy potencjał alternatywnego szlaku maślanowego.
  • Fuel_Score_proxy (P50-P75): zachowany złożony potencjał paliwowy.
  • Antioxidant_GPx (P50-P75): typowa zdolność redukcji nadtlenków.
  • SOD_to_Catalase_ratio (P50-P75): proporcja SOD do katalazy pozostaje zrównoważona.
  • Toxin_TMA_functional_coloc (P25-P50): funkcjonalna kompletność szlaku TMA nie jest podwyższona.
  • Toxin_LPS_hexa_acyl (P25-P50): całkowity potencjał heksa-acylacji LPS pozostaje typowy.
  • Toxin_Score_proxy (P50-P75): złożony wynik toksyn nie wskazuje na dominujące obciążenie.
  • Fe_Ferritin_buffer (P25-P50): buforowanie żelaza pozostaje obecne w typowym zakresie.
  • Se_selenoprotein_machinery (P25-P50): kontekst selenoproteinowy jest typowy.
  • Cofactor_K2_menachinone_biosynthesis (P25-P50):
Organisms Matrix
OrganismAbundanceFuel_Butyrate_CoA_TransferaseFuel_Butyrate_Kinase_PathwayFuel_Score_proxyAntioxidant_SOD_totalAntioxidant_Catalase_totalAntioxidant_SOD_Catalase_colocAntioxidant_GPxAntioxidant_GSH_biosynthesisACI_mito_proxySOD_to_Catalase_ratioToxin_TMA_potentialToxin_TMA_functional_colocToxin_LPS_hexa_acylToxin_LPS_hexa_acyl_colocToxin_H2S_SRBToxin_H2S_SRB_colocToxin_Score_proxyFe_Siderophore_potentialFe_Ferritin_bufferCompetition_Fe_ratioZn_uptake_potentialZn_uptake_colocSe_selenoprotein_machineryCofactor_Q_ubiquinone_biosynthesisCofactor_K2_menachinone_biosynthesisCofactor_PQQ_biosynthesisNAD_biosynthesisNAD_degradation_riskNAD_balancePolyphenol_metabolism_proxyDNA_repair_BERSOS_stress_signalProtein_repair_MSROxidative_resilience_proxyMSI_proxyLMS_proxy
P50-P75P50-P75P50-P75P5-P25P5-P25P5-P25P50-P75P5-P25P5-P25P50-P75P75-P95P25-P50P25-P50P1-P5P0-P1P0-P1P50-P75P75-P95P25-P50P75-P95P5-P25P5-P25P25-P50P5-P25P25-P50P5-P25P25-P50P5-P25P25-P50P25-P50P5-P25P25-P50P1-P5P1-P5P5-P25P25-P50
Prevotella marseillensis73088.727+++++++++++++++
Faecalibacterium prausnitzii37955.085++++++++++++++++
Anaerostipes hadrus23150.016+++++++++
Blautia sp.17883.688+++++++++
Blautia faecis16676.252++++++++
Lachnospiraceae bacterium MC_368032.515++++++++++
Blautia wexlerae6003.751+++++
Anthropogastromicrobium aceti5435.506++++++++
Parabacteroides distasonis3315.331+++++++++++
Butyrivibrio crossotus1405.264++
Parasutterella excrementihominis1305.667+++++++
Roseburia inulinivorans855.437+++
Phascolarctobacterium sp.458.416+++++
Eubacterium ramulus397.703++
Parabacteroides sp. S229371.440+++++
Bacteroides uniformis245.580+++
Dorea sp. Marseille-P3386191.007++
Faecalibacterium sp.153.488+++
Bacteroides faecis148.030++++
Holdemanella biformis141.891+
Paraprevotella clara133.023+
Lachnospiraceae bacterium 19gly4128.247+
Oscillibacter sp.119.379++
Vescimonas fastidiosa119.372++
Roseburia sp. 1120108.465+
Gemmiger formicilis100.961+
Gallintestinimicrobium propionicum100.279++
Blautia luti96.868+
Alistipes senegalensis81.860++
Aristaeella hokkaidonensis65.038++
Anaerotignum faecicola51.845+
Coprococcus comes36.837+
Dysosmobacter sp. MM1329.108+
Alistipes communis20.465+
Clostridiales bacterium oral taxon F3217.736+
[Bacteroides] pectinophilus16.713+
Oscillospiraceae bacterium16.372+
Clostridiales bacterium12.047+
Phocaeicola dorei9.946++
Faecalicatena contorta6.822+
Odoribacter splanchnicus5.457+
Alistipes putredinis5.116+
Lacrimispora sphenoides5.007+
Diplocloster modestus4.775+
Phocaeicola vulgatus3.609+
Alistipes sp.1.705+
Enterocloster lavalensis1.364+
Alistipes ihumii1.023+
Lachnoclostridium pacaense0.682+
Bacteroides sp. S-180.682+
Escherichia coli0.191+
Kwasy Żółciowe
ID Koszyka: 3T1EXI8BLUFJ
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:35
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [13/24]
BSH Total Activity
19221.744
P50-P75
(mean: 20032.053)
BSH Gatekeeper Index
19221.744
P50-P75
(mean: 20032.053)
Bai Operon Proxy KO EC
1.364
P75-P95
(mean: 4.955)
Bai Operon Direct Genes
2150.940
P50-P75
(mean: 1725.286)
Bai Functional Colocalized
46.046
P75-P95
(mean: 37.095)
Total Bai Activity
2198.351
P50-P75
(mean: 1750.841)
Secondary BA Risk Score
0.114
P50-P75
(mean: 0.101)
HSDH 7alpha Total
4231.495
P50-P75
(mean: 5414.398)
HSDH 3beta Activity
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
HSDH Total Modulation
4231.495
P50-P75
(mean: 5502.970)
Bai vs HSDH Ratio
0.520
P95-P99
(mean: 0.574)
GUS Estrobolome Total
6804.110
P25-P50
(mean: 7552.241)
Arylsulfatase Activity
1529.923
P5-P25
(mean: 2131.368)
HSD17B Activity
0.000
P0-P1
(mean: 0.000)
Total Estrobolome Activity
7875.056
P5-P25
(mean: 7370.206)
Estrobolome Deconjugation Power
8523.539
P5-P25
(mean: 8687.955)
BSH GUS Dual Deconjugator
1246.974
P5-P25
(mean: 864.194)
CRC Risk Composite
659.666
P50-P75
(mean: 525.385)
Breast Cancer Risk Estrobolome
6639.528
P5-P25
(mean: 5305.323)
HIGH DCA LCA RISK FLAG
0.114
P50-P75
(mean: 0.101)
SIBO SUSPECTED FLAG
19221.744
P50-P75
(mean: 20032.053)
LOW FXR SIGNALING FLAG
19221.744
P50-P75
(mean: 20032.053)
HIGH ESTROBOLOME FLAG
7875.056
P5-P25
(mean: 7370.206)
BA Metabolism Health Score
3132.319
P25-P50
(mean: 2629.363)
🧬

Analiza Koszyka

Uwaga metodologiczna

Ten raport opisuje przewidywany potencjał funkcjonalny mikrobiomu na podstawie analizy PICRUSt2, czyli wnioskowania o zawartości genów z danych 16S rRNA. Wyniki są przedstawione jako pozycja percentylowa względem kohorty referencyjnej n=623, więc interpretacja dotyczy tego, co mikrobiom może robić, a nie bezpośrednich stężeń kwasów żółciowych czy estrogenów.

W tym koszyku część szlaków jest zero-inflacjonowana w populacji referencyjnej, więc dla niektórych rzadkich funkcji wynik „nie wykryto” może odpowiadać prawidłowej biologii. Szczególnie dotyczy to rzadkich, binarnie raportowanych aktywności, takich jak HSDH_3beta_Activity i HSD17B_Activity.

Podsumowanie wykonawcze

  • Profil tego koszyka wskazuje na ŁAGODNĄ WARIACJĘ: widoczne są dwa skrajne odchylenia, bez obrazu szerokiej dysregulacji całego metabolizmu kwasów żółciowych i estrobolomu.
  • HSDH_3beta_Activity znajduje się w P0-P1, co oznacza, że zapasowy szlak epimeryzacji 3β nie został wykryty; jest to jednak rzadki szlak i taki wynik bywa typowy w kohorcie referencyjnej.
  • Bai_vs_HSDH_Ratio jest w P95-P99, co sugeruje przesunięcie równowagi w stronę potencjału produkcji wtórnych kwasów żółciowych względem ich modulacji przez HSDH, mimo że większość pojedynczych wskaźników osi bai i HSDH pozostaje w zakresie środkowym.

Kluczowe odchylenia (poza P25-P75)

W tym koszyku występują skrajne odchylenia, ale mają one charakter ograniczony liczbowo. Poniżej ujęto wszystkie wskaźniki poza zakresem P25-P75, zgodnie z ich pasmem percentylowym.

(a) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w wysokim paśmie — kierunek NIEKORZYSTNY.

  • Bai_Operon_Proxy_KO_EC (P75-P95): łagodnie podwyższony sygnał proxy dla operonu bai sugeruje obecność elementów wspierających 7α-dehydroksylację, ale sam w sobie nie przesądza o wysokiej aktywności całej osi.
  • Bai_Functional_Colocalized (P75-P95): łagodnie podwyższona kolokalizacja funkcjonalna wspiera obecność operacyjnego rdzenia szlaku bai, czyli potencjału do wytwarzania wtórnych kwasów żółciowych.
  • Bai_vs_HSDH_Ratio (P95-P99): bardzo wysoki stosunek wskazuje na przewagę potencjału osi bai nad osią HSDH, czyli bardziej produkcyjny niż detoksykacyjny układ równowagi.

(b) Korzystne w niskim paśmie — kierunek OBNIŻONE WSPARCIE.

  • HSDH_3beta_Activity (P0-P1): semantyka binarna „absent” — nie wykryto zapasowego szlaku 3β-HSDH modulującego toksyczność wtórnych kwasów żółciowych; to częsty wzorzec populacyjny, ale oznacza mniejszą rezerwę detoksykacyjną.
  • HSD17B_Activity (P0-P1): semantyka binarna „absent” — nie wykryto mikrobiologicznej konwersji E1↔E2; w tym koszyku jest to głównie informacja kontekstowa, a nie samodzielny marker nieprawidłowości.

(c) Ryzyko / OSTRZEŻENIE w niskim paśmie — kierunek OCHRONNY.

  • Arylsulfatase_Activity (P5-P25): niska aktywność jest korzystna, bo ogranicza alternatywny szlak reaktywacji estrogenów z siarczanów.
  • Total_Estrobolome_Activity (P5-P25): niski całkowity potencjał estrobolomu działa ochronnie, zmniejszając przewidywaną intensywność reaktywacji estrogenów.
  • Estrobolome_Deconjugation_Power (P5-P25): obniżona siła dekonjugacji estrobolomu sugeruje mniejszą efektywność odzyskiwania aktywnych estrogenów z form sprzężonych.
  • Breast_Cancer_Risk_Estrobolome (P5-P25): niski kompozyt estrobolomowy jest korzystny i wskazuje na słabszy funkcjonalny podpis związany z reaktywacją estrogenów.
  • HIGH_ESTROBOLOME_FLAG (P5-P25): niskie położenie tej flagi jest ochronne i nie wspiera obrazu nasilonej aktywności estrobolomu.

(d) Korzystne w wysokim paśmie — kierunek MOCNA STRONA.

  • BSH_GUS_Dual_Deconjugator (P5-P25): ten wskaźnik jest poza IQR, ale jako metryka kontekstowa nie stanowi samodzielnej mocnej strony; sugeruje raczej łagodnie niższą współobecność potencjału dekonjugacji kwasów żółciowych i glukuronidów estrogenowych.

Zbieżność osi i interakcje między osiami

Oś BSH pozostaje w zakresie P50-P75 zarówno dla BSH_Total_Activity, jak i BSH_Gatekeeper_Index, co oznacza, że bramka substratowa dla dalszego metabolizmu kwasów żółciowych jest otwarta w sposób umiarkowany i prawidłowy. Przy takim tle oraz przy Bai_Functional_Colocalized w P75-P95 wzorzec BSH × bai odpowiada profilowi AKTYWNEMU: BSH w P50-P75 z bai w P75-P95 wskazuje, że szlak ma dostęp do substratu i jest funkcjonalnie obecny.

Jednocześnie obraz nie jest jednoznacznie agresywny, ponieważ Bai_Operon_Direct_Genes, Total_Bai_Activity i Secondary_BA_Risk_Score pozostają w P50-P75. Oznacza to, że mimo sygnału aktywnego rdzenia bai, całkowity przewidywany potencjał produkcji wtórnych kwasów żółciowych nie jest globalnie przesunięty do wysokich pasm.

Po stronie modulacji HSDH główny wskaźnik HSDH_7alpha_Total oraz HSDH_Total_Modulation są w P50-P75, więc podstawowa zdolność modulacji toksyczności jest zachowana. Jednak brak wykrycia HSDH_3beta_Activity ogranicza zapasowy tor konwersji do mniej toksycznych epimerów, co pomaga wyjaśnić, dlaczego Bai_vs_HSDH_Ratio przesuwa się do P95-P99.

Oś estrobolomu wygląda raczej spokojnie: GUS_Estrobolome_Total jest w P25-P50, arylsulfataza w P5-P25, a kompozyty estrobolomowe również są nisko. Nie wykryto też HSD17B_Activity, więc nie ma dodatkowego sygnału wspierającego aktywną mikrobiologiczną interkonwersję E1↔E2.

Flagi złożone są zgodne z tym obrazem: brak wysokiego sygnału dla HIGH_DCA_LCA_RISK_FLAG, brak wzorca sugerującego SIBO_SUSPECTED_FLAG, a estrobolomowa flaga ryzyka pozostaje w paśmie ochronnym.

Analiza wskaźników złożonych

Wskaźniki złożone nie pokazują jednolitego wzorca podwyższonego ryzyka. CRC_Risk_Composite pozostaje w P50-P75, co oznacza, że mimo wysokiego Bai_vs_HSDH_Ratio całkowity podpis kompozytowy osi wtórnych kwasów żółciowych nie jest wyraźnie podniesiony.

  • Bai_vs_HSDH_Ratio (P95-P99): to najważniejszy sygnał równowagi w tym koszyku; wskazuje na przewagę strony produkcyjnej nad modulacyjną.
  • Breast_Cancer_Risk_Estrobolome (P5-P25): korzystnie niski wynik odzwierciedla relatywnie słaby potencjał reaktywacji estrogenów.
  • Total_Estrobolome_Activity (P5-P25) i Estrobolome_Deconjugation_Power (P5-P25): oba kompozyty wspierają obraz niskiej aktywności estrobolomu.
  • BA_Metabolism_Health_Score (P25-P50): pozostaje w zakresie prawidłowym, co łagodzi interpretację pojedynczego wysokiego stosunku bai/HSDH.

Obraz kliniczny (hipoteza funkcjonalna)

Dominującym wzorcem jest tutaj umiarkowanie aktywny metabolizm wtórnych kwasów żółciowych z ograniczoną rezerwą detoksykacyjną 3β-HSDH, ale bez szerokiej aktywacji całej osi ryzyka. Profil BSH-bai jest AKTYWNY, ponieważ bramka BSH pozostaje w P50-P75, a funkcjonalna kolokalizacja bai jest w P75-P95. Jednocześnie całkowita aktywność bai i wynik ryzyka wtórnych kwasów żółciowych nie wychodzą poza środkowy zakres, więc nie jest to obraz nasilonej nadprodukcji.

Najbardziej istotne funkcjonalnie jest to, że Bai_vs_HSDH_Ratio przesuwa się wysoko, a HSDH_3beta_Activity nie wykryto. Taki układ może oznaczać, że przy obecnym potencjale produkcyjnym zdolność do dodatkowej neutralizacji części wtórnych kwasów żółciowych jest mniej elastyczna. Równolegle estrobolom wygląda raczej ochronnie, z niską arylsulfatazą i niskimi kompozytami estrobolomowymi. Całościowo jest to więc profil z łagodnym przesunięciem osi kwasów żółciowych, przy jednocześnie spokojnej osi estrogenowej.

W zakresie normy (P25-P75)

Większość kluczowych wskaźników pozostaje w zakresie środkowym kohorty referencyjnej, co wspiera obraz ogólnie zachowanej równowagi funkcjonalnej.

  • BSH_Total_Activity (P50-P75): prawidłowa dostępność bramki BSH dla metabolizmu kwasów żółciowych.
  • BSH_Gatekeeper_Index (P50-P75): zrównoważona funkcja „gatekeepera”.
  • Bai_Operon_Direct_Genes (P50-P75): bez wyraźnego przesunięcia całkowitego sygnału bezpośrednich genów bai.
  • Total_Bai_Activity (P50-P75): całkowity potencjał osi bai w zakresie typowym.
  • Secondary_BA_Risk_Score (P50-P75): brak wyraźnego przesunięcia ku wysokiemu ryzyku wtórnych kwasów żółciowych.
  • HSDH_7alpha_Total (P50-P75): zachowana podstawowa modulacja toksyczności BA.
  • HSDH_Total_Modulation (P50-P75): łączna modulacja HSDH w zakresie prawidłowym.
  • GUS_Estrobolome_Total (P25-P50): główny enzym estrobolomu nie jest podwyższony.
  • CRC_Risk_Composite (P50-P75): kompozyt ryzyka CRC pozostaje w zakresie typowym.
  • HIGH_DCA_LCA_RISK_FLAG (P50-P75): brak sygnału wysokiej flagi ryzyka w tym ujęciu percentylowym.
  • SIBO_SUSPECTED_FLAG (P50-P75): brak wzorca wspierającego podejrzenie nadmiernej dekonjugacji typu SIBO.
  • LOW_FXR_SIGNALING_FLAG (P50-P75): brak sygnału ograniczonej bramki BSH sugerującej niski ton FXR.
  • BA_Metabolism_Health_Score (P25-P50): ogólny wskaźnik zdrowia metabolizmu BA pozostaje prawidłowy.

Uwagi do korelacji klinicznej

  • Przy takim profilu zwykle wystarcza rutynowa obserwacja kliniczna, bez pilnej potrzeby rozszerzonej diagnostyki wyłącznie na podstawie tego koszyka.
  • Jeśli występują objawy jelitowe lub podejrzenie ekspozycji na wtórne kwasy żółciowe, można rozważyć korelację z panelem kwasów żółciowych w kale lub surowicy, ponieważ sam raport opisuje potencjał genowy, a nie rzeczywiste stężenia.
  • W przypadku szczególnego kontekstu hormonalnego warto odnieść niski sygnał estrobolomu do obrazu klinicznego i hormonalnego pacjenta, ale obecny profil nie sugeruje pilnego obciążenia tej osi.

Ograniczenia interpretacyjne

  • PICRUSt2 przewiduje potencjał funkcjonalny, a nie rzeczywistą aktywność enzymatyczną ani bezpośrednie stężenia DCA, LCA, estrogenów czy ich metabolitów.
  • W osi bai obowiązuje hierarchia wiarygodności: Bai_Functional_Colocalized > Bai_Operon_Direct_Genes > Bai_Operon_Proxy_KO_EC. Rozbieżności między tymi wskaźnikami należy interpretować ostrożnie.
  • Wskaźniki złożone, takie jak Bai_vs_HSDH_Ratio, CRC_Risk_Composite, Estrobolome_Deconjugation_Power czy Breast_Cancer_Risk_Estrobolome, zależą od wag matematycznych i mogą wzmacniać pojedyncze składowe.
  • HSDH_3beta_Activity i HSD17B
Organisms Matrix
OrganismAbundanceBSH_Total_ActivityBSH_Gatekeeper_IndexBai_Operon_Proxy_KO_ECBai_Operon_Direct_GenesBai_Functional_ColocalizedTotal_Bai_ActivitySecondary_BA_Risk_ScoreHSDH_7alpha_TotalHSDH_3beta_ActivityHSDH_Total_ModulationBai_vs_HSDH_RatioGUS_Estrobolome_TotalArylsulfatase_ActivityHSD17B_ActivityTotal_Estrobolome_ActivityEstrobolome_Deconjugation_PowerBSH_GUS_Dual_DeconjugatorCRC_Risk_CompositeBreast_Cancer_Risk_EstrobolomeHIGH_DCA_LCA_RISK_FLAGSIBO_SUSPECTED_FLAGLOW_FXR_SIGNALING_FLAGHIGH_ESTROBOLOME_FLAGBA_Metabolism_Health_Score
P50-P75P50-P75P75-P95P50-P75P75-P95P50-P75P50-P75P50-P75P0-P1P50-P75P95-P99P25-P50P5-P25P0-P1P5-P25P5-P25P5-P25P50-P75P5-P25P50-P75P50-P75P50-P75P5-P25P25-P50
Faecalibacterium prausnitzii35517.020++++++++++
Blautia sp.34452.840+++++++++++++
Prevotella marseillensis24362.909+++++++
Blautia faecis12261.950+++++++++
Anaerostipes hadrus11575.008+++++++
Blautia wexlerae11545.675+++++++++
Lachnospiraceae bacterium MC_365140.810++++
Parabacteroides distasonis3315.331+++++
Fusicatenibacter saccharivorans2997.441++++++
Bacteroides uniformis1719.061++++++
Alistipes senegalensis1473.481++++++
Blautia luti1170.598++++++
Lachnospiraceae bacterium630.322+++++
Gemmiger formicilis302.882++
Faecalibacterium sp.204.650+
Parabacteroides sp. S229202.604+
Bacteroides faecis126.883+
Corynebacterium dentalis111.875++
Lachnospira eligens53.209+
Ruminococcus sp. 6532.729+
Diplocloster modestus1.364+
Metaboliczny Koszyk Diety
ID Koszyka: YSDY752SRVUQ
ID Zadania: 851UBqn1W
Data Raportu: 2026-05-11 12:45:35
Podsumowanie Wartości Meta Indexów [9/13]
Arabinoxylan Full Capacity Score
11250.167
P25-P50
(mean: 9909.069)
Equol Producer Index
731.815
P25-P50
(mean: 954.411)
Lactose Adaptation Index
31927.185
P5-P25
(mean: 28053.353)
Resistant Starch Index
79153.832
P50-P75
(mean: 79374.648)
Prebiotic Fiber Score
83817.056
P50-P75
(mean: 82530.509)
Cereal Grain Score
11267.221
P25-P50
(mean: 9919.541)
Legume Fermentation Capacity
17967.035
P25-P50
(mean: 16499.929)
Dairy Processing Score
31927.185
P5-P25
(mean: 28053.353)
Mucin Degradation Risk
20431.335
P5-P25
(mean: 17161.107)
Polyphenol Activation Score
36421.635
P25-P50
(mean: 33344.639)
Cruciferous Activation Score
41096.887
P5-P25
(mean: 37909.508)
Phytoestrogen Score
731.815
P25-P50
(mean: 954.411)
Healthy Fat Conversion Score
7757.547
P25-P50
(mean: 7873.987)
🧬

Analiza Koszyka

Uwaga metodologiczna

Ten raport opisuje przewidywany potencjał metabolizmu substratów dietetycznych na podstawie analizy PICRUSt2, czyli profilu genów funkcjonalnych w mikrobiomie jelitowym. Wyniki są pokazane jako przedziały centylowe względem kohorty referencyjnej n=623, więc mówią o tym, jak dobrze społeczność drobnoustrojowa jest przygotowana do przetwarzania określonych grup pokarmów. To jest potencjał genowy, a nie bezpośredni pomiar fermentacji, tolerancji klinicznej, alergii ani trawienia po stronie gospodarza.

Podsumowanie dietetyczne

Profil pojemności: SZEROKA TOLERANCJA. W tym profilu nie ma skrajnych odchyleń w pasmach P0-P5 ani P95-P99, co sugeruje dość wszechstronny, mało wyspecjalizowany mikrobiom. Główny obraz to dobra ogólna gotowość do diety mieszanej, z kilkoma obszarami wymagającymi łagodniejszego wprowadzania.

  • Dominujące mocne strony: najwyżej plasują się Resistant_Starch_Index w P50-P75 oraz Prebiotic_Fiber_Score w P50-P75, co wspiera umiarkowanie dobrą gotowość do skrobi opornej i ogólnego błonnika prebiotycznego.
  • Główne punkty przejściowe: niżej wypadają Lactose_Adaptation_Index w P5-P25, Dairy_Processing_Score w P5-P25 oraz Cruciferous_Activation_Score w P5-P25, więc nabiał i warzywa krzyżowe warto wprowadzać bardziej świadomie.
  • Bariera jelitowa: Mucin_Degradation_Risk jest w P5-P25, co jest profilem raczej oszczędzającym śluzówkę, bez sygnału zwiększonego „żerowania” na mucynie.

Kluczowe pojemności substratowe (poza P25-P75)

Błonnik i polisacharydy

  • Lactose_Adaptation_Index — P5-P25, poniżej typowego
    Reprezentuje mikrobiologiczne przetwarzanie laktozy.
    Działanie dietetyczne: preferować nabiał bezlaktozowy, sery długo dojrzewające, kefir i jogurt zamiast świeżego mleka; zwiększać ekspozycję stopniowo.
  • Cruciferous_Activation_Score — P5-P25, poniżej typowego
    Reprezentuje aktywację glukozynolanów z warzyw krzyżowych do bardziej bioaktywnych form.
    Działanie dietetyczne: warzywa krzyżowe nadal są wartościowe, ale lepiej zaczynać od form ułatwiających aktywację: posiekać lub zblendować i odczekać 30–40 minut przed obróbką; korzystne mogą być też rukola, rzodkiewka i dodatki surowe.

Polifenole i fitozwiązki

  • Brak skrajnych odchyleń w pasmach P0-P5 lub P95-P99.

Nabiał i tłuszcze

  • Dairy_Processing_Score — P5-P25, poniżej typowego
    Reprezentuje szerszą zdolność do przetwarzania składników nabiału poza samą laktozą.
    Działanie dietetyczne: jeśli nabiał jest używany, lepiej wybierać mniejsze porcje, częściej formy fermentowane; jako alternatywy można rozważyć napój owsiany, napój migdałowy lub napój sojowy.

Ryzyko mucyny

  • Mucin_Degradation_Risk — P5-P25, korzystny profil
    To nie jest grupa żywności, lecz wskaźnik skłonności do wykorzystywania śluzu jelitowego jako substratu.
    Działanie dietetyczne: obecny wzorzec wygląda raczej ochronnie; warto po prostu utrzymywać regularną różnorodność błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego.

Mapa pojemności substrat po substracie

MetrykaPctPojemnośćProdukty do preferowaniaProdukty do wprowadzania stopniowo / alternatywy
Arabinoxylan_Full_Capacity_ScoreP25-P50Typowapełne żyto, otręby pszenne, jęczmień, owies, chleb pełnoziarnisty na zakwasie, brązowy ryż, orkiszbrak szczególnych uwag
Resistant_Starch_IndexP50-P75Typowaziemniaki gotowane i schłodzone, zielone lub lekko dojrzałe banany, ryż gotowany i schłodzony, gotowane strączki, surowy owiesbrak szczególnych uwag
Prebiotic_Fiber_ScoreP50-P75Typowakorzeń cykorii, topinambur, czosnek, cebula, por, szparagi, liście mniszkabrak szczególnych uwag
Cereal_Grain_ScoreP25-P50Typoważyto, owies, jęczmień, sorgo, prosobrak szczególnych uwag
Legume_Fermentation_CapacityP25-P50Typowasoczewica, ciecierzyca, czarna fasola, edamamebrak szczególnych uwag
Polyphenol_Activation_ScoreP25-P50Typowajagody, gorzka czekolada ≥70%, zielona herbata, czerwone wino w umiarkowanej ilości, oliwa extra virgin, granatbrak szczególnych uwag
Cruciferous_Activation_ScoreP5-P25Poniżej typowegobrokuły, kalafior, jarmuż, brukselka, kapusta, rukiew wodna, rzodkiewka, rukolasiekać/blendować i odczekać przed gotowaniem; preferować rukolę, rzodkiewkę i surowe dodatki
Phytoestrogen_ScoreP25-P50Typowasiemię lniane, sezam, soja, kudzu, czerwona koniczyna, strączkibrak szczególnych uwag
Equol_Producer_IndexP25-P50Typowatempeh, edamame, napój sojowy, misobrak szczególnych uwag
Lactose_Adaptation_IndexP5-P25Poniżej typowegojogurt, kefir, fermentowany nabiał, sery długo dojrzewającenabiał bezlaktozowy, sery twarde, formy fermentowane zamiast świeżego mleka
Dairy_Processing_ScoreP5-P25Poniżej typowegomniejsze porcje kefiru, jogurtu i fermentowanego nabiałunapój owsiany, napój migdałowy, napój sojowy
Healthy_Fat_Conversion_ScoreP25-P50Typowałosoś, makrela, sardynki, orzechy włoskie, olej lniany, chia, oliwa extra virginbrak szczególnych uwag
Mucin_Degradation_RiskP5-P25Korzystny / oszczędzający mucynęobecny wzorzec błonnikowy wygląda wspierającoutrzymać regularną różnorodność błonnika

Analiza wzorca substratowego

Najbardziej spójny obraz to profil szerokiej tolerancji z umiarkowanie dobrą gotowością do błonnika prebiotycznego i skrobi opornej, ale z łagodniejszą adaptacją do nabiału i skromniejszą aktywacją warzyw krzyżowych. Nie widać tu wąskiej specjalizacji ani silnych skrajności. Część roślinna diety wygląda funkcjonalnie stabilnie: skrobia oporna i ogólny błonnik prebiotyczny mieszczą się w górnej połowie normy. Z kolei nabiał wypada w dolnym paśmie typowego rozkładu rozszerzonego, więc lepsze mogą być formy fermentowane i mniej obciążające. Mucin_Degradation_Risk w P5-P25 nie sugeruje obecnie wzorca „mucin-foraging”. Całość bardziej wspiera stopniowo rozszerzaną dietę roślinną z ostrożnym doborem form nabiału niż dietę restrykcyjną.

W zakresie normy (P25-P75)

Poniższe metryki mieszczą się w typowym zakresie tolerancji dietetycznej i nie wymagają szczególnych ograniczeń.

  • Arabinoxylan_Full_Capacity_Score — P25-P50
  • Equol_Producer_Index — P25-P50
  • Resistant_Starch_Index — P50-P75
  • Prebiotic_Fiber_Score — P50-P75
  • Cereal_Grain_Score — P25-P50
  • Legume_Fermentation_Capacity — P25-P50
  • Polyphenol_Activation_Score — P25-P50
  • Phytoestrogen_Score — P25-P50
  • Healthy_Fat_Conversion_Score — P25-P50

Najbardziej spójna hipoteza dietetyczna (wzorzec funkcjonalny)

Najlepiej pasuje tu dieta śródziemnomorska z przewagą roślin, ale bez agresywnego zwiększania nabiału. Ten mikrobiom wygląda na gotowy do korzystania z różnorodnego błonnika, zwłaszcza z obszaru skrobi opornej i prebiotyków ogólnych, dlatego dobrze rokują posiłki oparte na warzywach, zbożach i umiarkowanej ilości strączków. Nie ma sygnału, że trzeba unikać pełnych zbóż czy polifenoli — te grupy mieszczą się w typowym zakresie. Jednocześnie Lactose_Adaptation_Index i Dairy_Processing_Score w P5-P25 sugerują, że nabiał lepiej traktować jako dodatek w bardziej przetworzonych lub fermentowanych formach niż jako główny filar diety. Cruciferous_Activation_Score w P5-P25 podpowiada, że warzywa krzyżowe nadal warto jeść, ale lepiej przygotowywać je tak, by zwiększyć dostępność aktywnych związków. To bardziej model „roślinnie, różnorodnie, stopniowo” niż model eliminacyjny.

Uwagi do personalizacji diety

  • Preferuj kefir, jogurt i sery dojrzewające, biorąc pod uwagę Lactose_Adaptation_Index w P5-P25 — mikrobiom ma skromniejszą gotowość do obsługi laktozy z mleka płynnego.
  • Jeśli nabiał daje objawy, zacznij od mniejszych porcji lub wersji roślinnych, ponieważ Dairy_Processing_Score jest w P5-P25 i sugeruje łagodniejsze podejście do całej grupy nabiałowej.
  • Włączaj skrobię oporną regularnie, ale bez presji na bardzo wysokie dawki, bo Resistant_Starch_Index w P50-P75 wskazuje na dobrą, typową gotowość do ziemniaków lub ryżu gotowanych i schłodzonych oraz do surowego owsa.
  • Warzywa krzyżowe przygotowuj strategicznie, ponieważ Cruciferous_Activation_Score w P5-P25 sugeruje, że siekanie, blendowanie i krótki odstęp przed gotowaniem mogą poprawić wykorzystanie tej grupy.
  • Utrzymuj szeroką różnorodność roślin w tygodniu, bo Mucin_Degradation_Risk w P5-P25 jest korzystny i warto ten ochronny wzorzec podtrzymać.

Podsumowanie dla pacjenta i opiekuna

Państwa mikrobiom wygląda na dość wszechstronny, czyli dobrze przygotowany do codziennej, różnorodnej diety. Szczególnie dobrze rokują produkty związane z błonnikiem prebiotycznym i skrobią oporną, więc dobrym wyborem mogą być ziemniaki lub ryż po ugotowaniu i schłodzeniu, owies, czosnek, cebula i sz

Organisms Matrix
OrganismAbundanceArabinoxylan_Full_Capacity_ScoreEquol_Producer_IndexLactose_Adaptation_IndexResistant_Starch_IndexPrebiotic_Fiber_ScoreCereal_Grain_ScoreLegume_Fermentation_CapacityDairy_Processing_ScoreMucin_Degradation_RiskPolyphenol_Activation_ScoreCruciferous_Activation_ScorePhytoestrogen_ScoreHealthy_Fat_Conversion_Score
P25-P50P25-P50P5-P25P50-P75P50-P75P25-P50P25-P50P5-P25P5-P25P25-P50P5-P25P25-P50P25-P50
Prevotella marseillensis60907.272++++++++++
Faecalibacterium prausnitzii59472.334++++++++++
Blautia sp.40647.597+++++++++++
Blautia wexlerae24476.831+++++++++
Blautia faecis19619.120++++++++
Anaerostipes hadrus12401.794+++
Fusicatenibacter saccharivorans5303.166+++
Roseburia faecis1537.604+++
Roseburia inulinivorans117.333++
butyrate-producing bacterium A2-17588.682++
Coprococcus catus81.860++
Coprococcus comes73.674++